Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Śnieżyca, opady marznące, mróz dwucyfrowy i odwilż do 13°C

Pogoda na okres od 17.02.2021 do 22.02.2021. Sprawdźmy, co czeka nas w tym okresie.

Środa z opadami śniegu, deszczu marznącego i deszczu w Polsce

Dzisiaj Polska jest pod wpływem zatoki rozległego niżu z głównym ośrodkiem w rejonie Islandii, w strefie przemieszczającego się z zachodu w głąb kraju frontu o charakterze okluzji ciepłej. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się wtórny układ niżowy. Z zachodu napływa cieplejsze powietrze polarne morskie, jedynie północny wschód pozostanie w chłodnej masie powietrza. Ciśnienie będzie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2021, 12 UTC

Polska podzielona w pogodzie. Mróz na wschodzie. Odwilż na zachodzie

Pogoda. Czwartek z mniejszą ilością opadów, ale dużym kontrastem termicznym

W czwartek wschodnia połowa kraju znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad wschodnią Europą, natomiast zachodnia w zasięgu płytkiej zatoki niżowej i przemieszczającego się od południowego-zachodu na północny-wschód frontu ciepłego związanego z niżem znad Wysp Brytyjskich. Na wschodzie zalegać będzie powietrze arktyczne, natomiast na zachodzie cieplejsze polarne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 18.02.2021

Jutro zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia możliwe są na północy i północnymw-wschodzie oraz gdzieniegdzie na wschodzie i południowym-zachodzie. Niewielkie opady śniegu wystąpią na Górnym Śląsku, Małopolsce, częściowo Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. W południowej części kraju mogą być również marznące i powodujące gołoledź. Niewielkie opady deszczu wystąpią również w pasie od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską aż po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie od -12°C przez -6°C w centrum do 9°C na Ziemi Lubuskiej. Wiać ma przeważnie słaby i umiarkowany wiatr z południa i południowego-wschodu.

Prognozowana temperatura powietrza, 18 lutego 2021 na obszarze Polski według modelu ECMWF.

Duży kontrast termiczny, 18 lutego 2021 na obszarze Polski.

Pogoda. Piątek z aktywnym frontem nad Polską

W piątek przez Polskę wędrować będzie front atmosferyczny o charakterze okluzji ciepłej związany z niżem ulokowanym w pobliżu Islandii i wtórnym nad południową Skandynawią. Napływać będzie zanim coraz cieplejsze powietrze polarne za frontem.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.02.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.02.2021

Pogodnie będzie początkowo na wschodzie, lecz z biegiem godzin z zachodu na wschód ma wędrować strefa opadów atmosferycznych i zachmurzenie w całym kraju wzrośnie do dużego i całkowitego. Na zachodzie powinien być to głównie deszcz, początkowo nawet marznący, na północy śnieg i deszcz ze śniegiem, okresowo również opady powodujące gołoledź. Na drogach będzie ślisko. Opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego prawdopodobne są też w drugiej części dnia w centrum oraz na wschodzie. W drugiej części dnia od zachodu zaczną postępować rozpogodzenia spowodowane napływem coraz suchszego i cieplejszego powietrza. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z południa i południowego-zachodu.

Termometry pokażą od -10°C na Podlasiu przez 0°C/2°C w centrum do 8°C na Ziemi Lubuskiej.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według ECMWF.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów atmosferycznych w piątek na obszarze Polski.

Pogoda. Piątek z odwilżą
Opady marznące w piątek nad Polską
Śnieg, deszcz marznące i deszcz w Polsce
Pogoda. Opady marznące w Polsce

Pogoda. Sobota z odwilżą w całym kraju

W weekend zachmurzenie na ogół duże i całkowite w centrum i wschodzie. Szanse na pogodną aurę mają być na południu, zachodzie, jak i też północnym-zachodzie. Gdzieniegdzie mogą wystąpić mgły adwekcyjne spowodowane napływem cieplejszej masy powietrza. Termometry pokażą od 2°C na wschodzie, północnym-wschodzie przez 3°C/4°C w centrum do 10°C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany z południa oraz południowego-zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski według ECMWF.

Pogoda. Prognozowana temperatura w sobotę, model ECMWF

Niedziela z wysoką temperaturą w kraju

W ostatni dzień weekendu utrzyma się duży kontrast termiczny między wschodem a zachodem naszego kraju. Termometry we wschodniej połowie kraju pokażą od 2°C do 4°C. W centrum do 5°C do 7°C. Na południu od 8°C do 11°C. Jeszcze cieplej może być na zachodzie od 10°C do 13°C. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany z kierunków południowych. W górach i na obszarach podgórskich powieje silniejszy halny, przynosząc odwilż w górach i szybki wzrost temperatury. Zachmurzenie w całym kraju ma być przeważnie małe i umiarkowane. Prawdopodobnie tylko na wschodzie początkowo duże.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski.

Pogoda. Odwilż w Polsce

Początek tygodnia z kontynuacją silnej odwilży

W poniedziałek zachmurzenie małe, bądź bezchmurnie w całym kraju. Najchłodniej będzie na Podlasiu 4°C, natomiast najcieplej na zachodzie do 8°C/12°C. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany z kierunków południowych. Silniejszy jedynie w górach i na obszarach podgórskich.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według ECMWF.

Pogoda. Silna odwilż w Polsce

Pogoda. Silna odwilż stanie się faktem

Podsumowując, przed nami silne ocieplenie, które w całym kraju odczuwalne będzie zwłaszcza w weekend. Zanim odwilż opanuje cały kraj, spodziewane są opady marznące, a także większy mróz we wschodniej połowie kraju w nocy ze środy na czwartek i z czwartku na piątek. Prognozowany jest w najbliższych 5 dniach bardzo duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem kraju. Najsilniejsza odwilż wystąpi na zachodzie i południu naszego kraju. Nocami jednak we wschodniej połowie kraju podczas nadchodzącego weekendu możliwe są przymrozki, co po dziennych roztopach będzie prowadzić do oblodzenia dróg i chodników.

Prognozowane minimalne wartości według GFS na najbliższe 5 dni. Mróz dwucyfrowy prawdopodobny jest szczególnie na Mazowszu, woj. lubelskim, Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu. Wartości mogą być niższe od prognozowanych

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w najbliższych 5 dniach na obszarze Polski.

Podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód będzie mieć odzwierciedlenie w prognozowanej średniej anomalii temperatury względem starego okresu referencyjnego 1979-2000 na wysokości 2 m.n.p.g w naszej części Europy.

Pogoda. Anomalia temperatury 5 dni.

Prognozowane maksymalne wartości na wysokości 2 metrów według GFS w najbliższych 5 dniach. Niewykluczone, że miejscami wartości będą wyższe od prognozowanych przez model amerykański.

Prognozowana maksymalna temperatura w najbliższych  dniach.

Jeszcze cieplej zrobi się w drugiej połowie przyszłego tygodnia, gdy temperatura na zachodzie może przekroczyć 15-17 stopni, o czym więcej piszemy tutaj.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Najnowsze prognozy numeryczne można śledzić tutaj.

Źródło grafik: dwd.de, meteologix.com, climatereanalyzer.org, www.tropicaltidbits.com/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz