19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wiosna uderzy z całą siłą. Bardzo wysokie temperatury do 17 stopni w Polsce jeszcze w lutym 2021

Wiosna w Polsce

Nad Polską rozgrywa się bitwa pomiędzy wiosną, a zimą. Wiele wskazuje na to, że wiosna wyjdzie z tej batalii z tarczą w najbliższych kilkunastu dniach. Na termometrach pojawią się wysokie temperatury. Na południowym zachodzie zrobi się wiosennie ciepło.

Uderzenie wiosny W Polsce. To nie tak miało być

Wszystkie modele pogodowe przez długi okres były całkowicie zgodne. W związku z rozpadem wiru polarnego zima miała dominować w naszym regionie do końca lutego. Sytuacja uległa zmianie. Antycyklon „broniący” Polski przed cyrkulacją strefową odpuścił szybciej niż prognozowały to prognozy długoterminowe. Mimo dużego oburzenia niektórych naszych Czytelników, takie sytuacje mają miejsce. Zmiany w trendach długoterminowych w pogodzie zdarzają się i nie mają na to wpływu nawet najwięksi specjaliści w dziedzinie klimatu i meteorologii.

Wróćmy jednak do tematu wpisu, czyli uderzenia wiosny. Do końca bieżącego tygodnia nad krajem trwało będzie przeciąganie liny między wiosną, a zimą. Przykładowo, pogoda podczas dzisiejszego dnia pogoda przyniesie na południowym wschodzie kraju dwucyfrowy mróz. W przeciwieństwie do zachodu, gdzie słupki rtęci wskazywać mogą nawet 7 stopni powyżej zera.

Duży kontrast termiczny. Wiosna walczy z zimą

Ostatnie dni obecnego tygodnia przyniosą podobną sytuację pogodową. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju wiosna. Na północnym wschodzie, zupełnie odwrotnie, zimowe krajobrazy i mróz.

W przyszłym tygodniu wiosna nad Polską zwycięży

Prognozy pogody na przyszły tydzień wyglądają jeszcze bardziej optymistycznie dla miłośników wiosny i wysokich temperatur. Ciepłe powietrze polarnomorskie „wleje” się w głąb Polski. W związku z tym z każdym dniem temperatury w Polsce będą rosły. Z każdym kolejnym dniem wiosna wdzierać będzie się na wschód Polski.

Wiosna już w niedzielę 21.02

Pierwsze oznaki zwycięstwa wiosny nad zimą widać będzie już w niedzielę 21 lutego na krańcach zachodnich kraju. Prawdopodobnie słupki rtęci w niedzielę na zachodzie Polski pokażą nawet 14-15 stopni Celsjusza. Jeszcze bardziej temperatury wzrosną w kolejnych dniach w przyszłym tygodniu. Wnioskując z danych różnych modeli pogodowych zaryzykujemy tezę, że w przyszłym tygodniu na termometrach w Polsce ujrzymy 17 kresek powyżej zera.

Wiosna i wysokie temperatury w czwartek

Bardzo wiosennie zapowiada się końcówka przyszłego tygodnia, ponieważ temperatury przekroczyć mogą 15 stopni w wielu miejscach kraju(model GFS- źródło tutaj). Silna odwilż dotrze również na wschód Polski, gdzie pokrywa śniegu jest najwyższa. W związku z tym nie wyklucza się dużych problemów hydrologicznych w kraju. To jednak temat na oddzielny wpis.

Zima nie powiedziała ostatniego słowa w lutym 2021

Wiosna święciła będzie triumfy przez najbliższe kilkanaście dni. Jednak modele numeryczne nadal utrzymują to, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie. Koniec lutego przynieść może jeszcze powrót arktycznego powietrza do Polski. W związku z tym niewykluczone jest, że w Polsce na koniec lutego powróci całodobowy mróz. Nocami mróz na wschodzie kraju osiągałby wartości dwucyfrowe. Podsumowując jednak dodać należy, że to odległy termin. Obecna sytuacja z silną odwilżą pokazuje, że przy tak dynamicznej sytuacji, prognozowanie pogody na okres powyżej dwóch tygodni może obarczony być dużym błędem. Tymczasem zachęcamy do sprawdzania aktualnej temperatury w Polsce.