Pogoda. „Wybuch ciepła” zmierza do Polski. Możliwe 17°C w lutym 2021

Pogoda. Od kilku dni modele numeryczne sygnalizują silne ocieplenie na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego. Niektóre z realizacji modelu GFS, jak i też ECMWF wyliczają 15°C/17°C w naszej części Europy. Sprawdźmy, co prognozuje model amerykański i europejski na ostatni tydzień lutego, gdy temperatura najprawdopodobniej wzrośnie do wiosennych wartości.

Silna odwilż stanie się faktem

Na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego temperatura wzrośnie powyżej normy względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Będą dni, gdy anomalia temperatury sięgnie nawet 14-15 stopni, co będzie wartościami ekstremalnymi. Silne ocieplenie ma być związane z napływem bardzo ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu, Ponowne ochłodzenie jest prognozowane na przełomie miesięcy, ale jego skala ze względu na odległy termin nie jest jeszcze znana.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wybranych lokalizacji. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Kolorem czerwonym zaznaczona jest średnia anomalia temperatury względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Natomiast kolorem białym średnia wszystkich wiązek. Można dostrzec, że kolejne dni przyniosą coraz silniejszy napływ bardzo ciepłego powietrza do naszej części Europy przeważnie z południowego-zachodu.

Pogoda. Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Polski.
Prognoza wiązek modelu GFS dla Wrocławia na 16 dni.
Zmiana pogody

Niektóre z wiązek modelu GFS sugerują temperaturę w zachodniej części Polski na poziomie 15°C/17°C. Dotyczy to szczególnie województw zachodnich i południowo-zachodnich, gdzie odwilż w ostatniej dekadzie miesiąca będzie najsilniejsza. Najwyższa temperatura może zostać osiągnięta na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz Pomorzu Zachodnim w okolicach 23-26 dnia miesiąca.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni. Wyliczane wartości temperatury przez model dla Poznania i Wrocławia.

Silne ocieplenie
Ocieplenie w Polsce

Prognozy operacyjne modelu ECMWF wskazują, że dwucyfrowe dodatnie temperatury powinny objąć przeważający obszar Polski, a na południowym-zachodzie i częściowo zachodzie temperatura może osiągnąć 17°C. Niewykluczone, że powyżej 15°C będzie również w Małopolsce.

Pogoda. Silne ocieplenie według europejskiego i amerykańskiego modelu

Prognozowana temperatura powietrza w okresie od 23.02.2021 do 25.02.2021 według ECMWF.

Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza 23 lutego 2021.
Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza 24 lutego 2021 dla Polski
Prognozowana temperatura powietrza 25 lutego 2021.
Prognoza operacyjna ECMWF na 25 lutego 2021
Prognoza operacyjna ECMWF na 25 lutego 2021.

Na omawiany okres bardzo wysokie wartości prognozuje też amerykański model GFS. Przekroczenie 15°C w lutym wydaje się zatem całkiem prawdopodobne, lecz do omawianego terminu pozostało jeszcze kilka dni i skala adwekcji ciepłego powietrza może zostać osłabiona.

Pogoda. Prognoza operacyjna GFS.

Zima może jednak się nie poddać i powrót niskich temperatur jest prawdopodobny na przełomie lutego i marca, o czym więcej piszemy w naszej pogodzie długoterminowej tutaj.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognozy numeryczne można sprawdzać w tym miejscu.

Źródło grafik: wetterzentrale.de, meteologix.com