Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Gwałtowne zmiany. Gorące dni, upał blisko, wrócą opady i burze

Pogoda na 5 dni. Dynamiczna zmiana pogody. Ocieplenie, ulewy i burze

Tradycyjnie już w poniedziałkowy poranek sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Zachęcam do zapoznania się z wpisem, ponieważ pogoda w Polsce przyniesie nam w tym tygodniu duże zmiany. Zobaczmy więc czego spodziewać się po pogodzie w kraju w rozpoczynającym się tygodniu.

Umiarkowanie ciepło i bardzo zimne noce do połowy tygodnia

Początek tygodnia nie przyniesie większych zmian w pogodzie w kraju. Wciąż znajdujemy się pod wpływem chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Spływ chłodu w nasz region zapewnia wciąż silny antycyklon, który od wielu dni „zadomowił się” na północy kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Wpływ wyżu w pierwszej połowie tygodnia
Pogoda na 5 dni. Silny wyż z północy zacznie słabnąć

Ciśnienie w centrum wyżu sięga 1030 hPa. To naprawdę wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego. Za sprawą układu ośrodków barycznych do Polski i w region podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin wciąż spływać będzie chłodne powietrze pochodzenia polarnego. Wpłynie to oczywiście na temperatury w kraju i regionie. Szczęśliwie pogoda na 5 dni przyniesie sporo zmian również w kontekście temperatur powietrza w kraju. Dziś i jutro temperatury w dzień przyniosą nam komfort termiczny, ale nie będzie bardzo gorąco. Temperatury w dzień w Polsce Południowej przekraczały będą 20 stopni. Na północy kraju delikatnie poniżej dwudziestek. Bardzo chłodne będą za to najbliższe noce. Zwłaszcza na wschodzie kraju temperatury nocami będą bardzo niskie.

Najbliższe noce nadal będą chłodne na wschodzie
Chłodne najbliższe noce

Powyżej prognoza temperatury wg. modelu GFS na noc z wtorku na środę. Widać, że różnicy temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju będzie spora. Podczas gdy noce na południowym zachodzie będą już ponownie ciepłe, na wschodzie, a zwłaszcza północnym wschodzie nadal porani będą bardzo rześkie i chłodne. Temperatura nocami na wschodzie kraju spadać może nawet w okolice 4-5 stopni Celsjusza. Jednak pogoda na 5 dni przyniesie duże zmiany. Również w kontekście temperatury nad Polską.

Duże zmiany w pogodzie w połowie tygodnia

Zmiany w pogodzie nad Polską zaczną zachodzić w okolicach środy. W połowie tygodnia dominację nad pogodą w regionie zacznie przejmować niż, który jeszcze dziś przynosi załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich. W środę na południowym zachodzie kraju znajdzie się zbieżność wiatru. Zbieżność sunęła będzie przed frontem atmosferycznym związanym ze wspomnianym niżem. Cyrkulacja zmieni się z północnej na strefową, zachodnią. Zobacz również: Gwałtowna zmiana pogody w Polsce

Pogoda na 5 dni. Powrót do strefowej cyrkulacji powietrza
Pogoda na 5 dni. Zmiana cyrkulacji na strefową

Już w środę do kraju zbliży się ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie niżem wtórnym od głównego cyklonu, który wciąż stacjonował będzie w regionie Wysp Brytyjskich. Wraz ze zmianą cyrkulacji na strefową, atlantycką zmieni się również napływ mas powietrza do kraju. Spływ chłodu z północy zastąpiony zostanie cieplejszymi masami morskimi, które napływać zaczną do nas z zachodu Europy. Widać więc, że pogoda na 5 dni przyniesie spore zmiany praktycznie w każdym aspekcie pogody w Polsce. Zmieni się cyrkulacja powietrza, zrobi się odczuwalnie cieplej. Do tego do Polski powrócą opady i burze, ale o tym poniżej. Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy temperaturach powietrza.

Pogoda na 5 dni. Cieplej od czwartku
Pogoda na 5 dni. Cieplej od połowy tygodnia

Napływ cieplejszych mas powietrza odczują mieszkańcy zachodu kraju już w środę. Tego dnia na zachodzie Polski termometry wskazywać mogą nawet powyżej 25 stopni Celsjusza. Oznacza to dzień gorący. W środę na wschodzie nadal chłodniej. Temperatury powietrza to około 20-22 stopni Celsjusza. Czwartek będzie jeszcze cieplejszy na zachodzie i południu kraju. Lokalnie na południu i południowym wschodzie termometry wskażą nawet 27 stopni powyżej zera (powyżej mapa z prognozą temperatury w czwartek wg. modelu ECMWF). Nieco śmielszy w wyliczeniach jest amerykański model GFS, który lokalnie widzi na południu temperatury bliskie upału.

Pogoda na 5 dni. Front przejdzie przez Polskę. Załamanie pogody

Bardzo dynamicznie wyglądają prognozy pogody na czwartek i piątek dla Polski. Do kraju wkroczy front atmosferyczny przynosząc opady deszczu i burze. Strefę frontową doskonale widać na animacji prognoz opadów jakie przyniesie nam pogoda na 5 dni.

Pogoda na 5 dni. Nadciągają silne opady

Pierwsze opady pojawiać mogą się na południowym zachodzie i zachodzie już w środę. Jednak główna strefa frontowa wkroczy do Polski w czwartek i przesuwała będzie się nad krajem również w piątek. Strefa opadów i burz sunęła będzie w czwartek i piątek z południowego zachodu na północy wschód. W strefie frontowej pojawią się intensywne opady deszczu. Wystąpią również burze. Więcej o tym załamaniu pogody napiszę w dedykowanym opadom wpisie w kolejnych godzinach.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie duże zmiany. Poniedziałek i wtorek upłynie nam jeszcze pod znakiem obszaru wysokiego ciśnienia, ale w polarnych, chłodnych masach powietrza. Oznacza to umiarkowanie ciepłe dni oraz bardzo chłodne noce, zwłaszcza na wschodzie kraju. Od środy do Polski napływać zacznie cieplejsze powietrze, jednak wiązało będzie się to również z załamaniem pogody. W drugiej części tygodnia do Polski wkroczy front atmosferyczny przynosząc silne opady deszczu i burze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk