Pogoda na 5 dni. Przymrozki, chłód, ale w weekend pogoda nas zaskoczy

Pogoda na 5 dni doskonale odzwierciedlona jest na obrazku tytułowym wpisu. Widzimy tu zarówno chłodne masy powietrza, jak i masy bardzo ciepło. Taka właśnie będzie pogoda w najbliższych dniach. Bardzo zróżnicowana aura przyniesie nam dziś pogorszenie aury, później poprawę, ale ochłodzenie. Na weekend zrobi się cieplej, lecz pogoda stanie się znów bardziej dynamiczna. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na najbliższe kilka dni.

Pogoda na 5 dni. Dziś fronty nad Polską, później ochłodzenie

Dziś nad krajem przemieszcza się front atmosferyczny. Front chłodny dogonił ciepły wycinek, przez co doszło do okluzji. I to właśnie ze zokludowanym frontem będziemy mieli dziś do czynienia nad krajem.

Pogoda na 5 dni. Dziś front nad Polską
Pogoda na 5 dni. Dziś front nad Polską

Front dziś w godzinach porannych znajduje się na północy kraju. Tam też dochodzi do rozwoju chmur opadowych. Chmury niosą przelotne, niezbyt intensywne opady deszczu. W kolejnych godzinach środy chmur przybędzie również w centrum i na wschodzie Polski. We wszystkich tych regionach spodziewamy się dziś przelotnych opadów deszczu. Za frontem do kraju spływać zaczęło chłodniejsze powietrze z północy. Już dziś w kraju odczujemy ochłodzenie. Termometry nie pokażą już nigdzie w Polsce w granicach dwudziestu stopni. Lokalnie na południu może być około 15 stopni. Na północy kilka stopni chłodniej.

Ochłodzenie w Polsce
Ochłodzenie w Polsce

W czwartek najchłodniej na wschodzie kraju. W regionach wschodnich termometry wskazywały będą niewiele ponad 10 stopni. Cieplej na zachodzie kraju, ponieważ nad Polską znajdzie się wyż. Regiony zachodnie dostaną się pod napływ cieplejszych mas powietrza po zachodniej stronie ośrodka wyżowego. Zobacz również: Silna wichura na zachodzie. Czy zagrozi Polsce?

Dwie chłodne noce przed nami

O temperaturach w dzień napisałem kilka zdań. Teraz wspomnijmy o najbliższych nocach. W związku ze spływem chłodnych mas powietrza z północy i coraz większej ilości rozpogodzeń, najbliższe noce w kraju będą zimne.

Pogoda na 5 dni. Przymrozki nocami
Pogoda na 5 dni. Przymrozki nocami

Chłodna w wielu regionach była już noc z wtorku na środę. Jeszcze chłodniej będzie w nocy z środy na czwartek. Tej nocy temperatury na wschodzie spadną nawet poniżej zera. Podobnie może być w nocy z czwartku na piątek. Jak widać pogoda na 5 dni przyniesie nam 2-3 noce z przymrozkami na wschodzie kraju. W weekend czeka nas ocieplenie i noce nie będą już tak chłodne. Zobacz również: Upał jeszcze nie odpuści w październiku

Pogoda na 5 dni. Weekend przyniesie kolejne zmiany w pogodzie nad Polską

Obecny tydzień przynosi nam prawdziwy pogodowy rollercoaster. Tydzień zaczęliśmy od bardzo wysokich temperatury. Poniedziałek był najcieplejszym dniem października w Polsce. W środku tygodnia nad kraj dotarły fronty atmosferyczne przynosząc więcej opadów i ochłodzenie. Czwartek to już wyż nad krajem. Opadów będzie mnie. Po zachodniej stronie wyżu do kraju napływać zacznie cieplejsze powietrze z południa. Już w piątek na zachodzie zrobi się zdecydowanie cieplej. Termometry znów wskażą powyżej 15 stopni. Jeszcze cieplej zapowiada się weekend w Polsce. Poniżej prognoza temperatury na sobotę.

Pogoda na 5 dni. W weekend ponowne ocieplenie
Pogoda na 5 dni. W weekend ponowne ocieplenie

Widać, że nad regiony zachodnie kraju znów napłynie bardzo ciepła masa powietrza. W sobotę i niedzielę w dzielnicach zachodnich termometry wskazać mogą znów ponad 20 stopni Celsjusza. Ocieplenie to jedno, jednak pogoda w weekend nie będzie idealna. Wyż oddalać zacznie się na wschód otwierając drogę dla zatoki niżowej z zachodu. W weekend dostaniemy się pod wpływ obszaru obniżonego ciśnienia. Oznacza to powrót bardziej dynamicznej pogody. Nad krajem pojawi się więcej opadów. Wzrośnie znów siła wiatru. Jednak za wcześnie by określać, gdzie dokładnie opadów będzie najwięcej, a wiatr wiał będzie najmocniej.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam dużo zmian. Dziś nad krajem front atmosferyczny. Przyniesie on sporo opadów i ochłodzenie. Od jutra pogoda zacznie się poprawiać (wyż). W weekend zrobi się znacznie cieplej, jednak znów dostaniemy się pod wpływ niżów. Zrobi się znacznie cieplej, lecz do kraju powrócą opady i silniejszy wiatr.