12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Wróci mróz poniżej -20°C i silne śnieżyce do Polski

Najbliższe 5 dni przyniesie dalszy podział w pogodzie na chłodną, mroźną północ i cieplejsze południe. Utrzymujący się duży kontrast termiczny skutkować będzie dużą dynamiką w pogodzie i silnymi opadami atmosferycznymi również o charakterze zimowym, co może prowadzić do dużych utrudnień w ruchu drogowym.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

prognoza średniej wartości ciśnienia

W perspektywie kilku najbliższych dni granica podziału na cieplejsze południe i chłodniejszą północ, a zwłaszcza północny-wschód będzie wyraźna, co będzie mieć odzwierciedlenie w średniej anomalii temperatury względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.

anomalia temperatury

Pogoda. Czwartek z postępującym ochłodzeniem i opadami śniegu oraz deszczu

Czwartek przyniesie przeważnie zachmurzenie duże i całkowite, lecz od północy wraz z napływem coraz suchszego i chłodniejszego powietrza zaczną postępować rozpogodzenia. W centrum oraz na zachodzie i wschodzie wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Na południu kraju głównie deszczu, a w górach powyżej 1000 m.n.p.m śniegu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie -5°C, a najcieplej na południu, południowym-zachodzie 5°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z północy i północnego-zachodu.

Prognozowana temperatura w czwartek na obszarze Polski według ECMWF.

Czwartek temperatura

Pogoda. W piątek napływ coraz chłodniejszego powietrza arktycznego do Polski

Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Największe szanse na rozpogodzenia mają być na północy i północnym-wschodzie oraz częściowo w centrum. Opady śniegu są możliwe zwłaszcza w południowej części kraju, Szczególnie na Górnym Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Niewielkie opady zimowe są prawdopodobne też na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, jak i Podlasiu. Na północnym-wschodzie termometry pokażą nawet -10°C, natomiast na Dolnym Śląsku do 2°C. Wiatr ma być słaby ze zmiennych kierunków.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek, 5 lutego 2021 dla Polski.

Piątek temperatura

Pogoda. W sobotę całodobowy mróz obejmie cały kraj. Największy będzie na północnym-wschodzie

W weekend najwięcej chmur będzie na południu kraju, gdzie znajdzie się strefa frontowa z opadami atmosferycznymi, tam też prawdopodobne będą opady zimowe o większym natężeniu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Opady o charakterze zimowym prognozowane są też na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, jak i też na Suwalszczyźnie. Termometry pokażą od -11°C na północnym-wschodzie do 0°C na krańcach południowych. Wiatr ma być umiarkowany, okresami i miejscami silniejszy ze wschodu potęgujący wyraźnie odczucie chłodu.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski według niemieckiego modelu numerycznego ICON.

Sobota temperatura

Pogoda. Niedziela z niskimi temperaturami i opadami zimowymi

W ostatni dzień weekendu najwięcej chmur będzie w południowej i wschodniej i zachodniej części kraju, a największe szanse na pogodną aurę będą mieć mieszkańcy północnej oraz północno-wschodniej części kraju. Prognozowane są opady zimowe w pasie od Ziemi Lubuskiej aż po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Natężenie opadów ma być słabe i umiarkowane. Wiać ma umiarkowany, okresowo silniejszy wiatr z sektora wschodniego. Termometry pokażą od -14°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 1°C na krańcach południowych. Praktycznie w całej Polsce wystąpi całodobowy mróz.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski według modelu ICON.

Niedziela temperatura

Pogoda. Poniedziałek z silną śnieżycą, a miejscami też marznącym deszczem

Na początku przyszłego tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu śródziemnomorskiego, który przyniesie silną śnieżycę na przeważającym obszarze kraju. Miejscami możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 10-20 cm, gdzieniegdzie spaść może marznący deszcz powodujący gołoledź. Dokładne obszary zagrożone podamy w najbliższych dniach, gdyż prognozy na tak odległy okres przy dużej zmienności procesów w atmosferze są obarczone dużym błędem prognostycznym. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie od -12°C do 4°C na Podkarpaciu. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny do 60-80 km/h ze zmiennych kierunków. dlatego możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek, 8 lutego 2021.

Poniedziałek temperatura

Pogoda. Największe spadki temperatury w weekend na północnym-wschodzie

Modele prognozują największe spadki temperatury pod koniec tygodnia na północnym-wschodzie Polski. Nocami należy spodziewać się spadków temperatury poniżej -20°C na tym obszarze kraju. Najcieplej ma być w tym czasie na południu.

Temp 1
Temp 2
Temp 3

Aktualna temperatura

Położenie opadów