14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Najsilniejsza śnieżyca w 2021 roku. Ponad 70 cm śniegu. Wschodnie Wybrzeże zasypane śniegiem

Silna śnieżyca. Atak zimy w USA

Na naszym kontynencie w wielu regionach zima rozgościła się w najlepsze. To jednak nic w porównaniu z tym jak silna śnieżyca nadciąga nad północno wschodnie tereny USA. Nowy Jork, czy Boston dosłownie zasypywane są śniegiem.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża USA wędruje bardzo głęboki niż atmosferyczny. Niesie on ze sobą strefę silnych opadów. Jednocześnie zgodnie z ruchem mas powietrza wokół niżu po zachodniej stronie nad Wschodnie Wwybrzeże spływa bardzo wychłodzone powietrze znad Kanady i Grenlandii.

Głęboki niż. Atak zimy w USA

Potężna śnieżyca nęka mieszkańców Nowego Jorku

Głęboki niż już od kilkudziesięciu godzin przemieszcza się na północ wzdłuż Wschodniego Wybrzeża. Na ten moment śnieżyca przynosi najwięcej śniegu w Nowym Jorku. Przez dobę od 1 lutego w mieście i na przedmieściach spadło nawet 70 cm śniegu. To pierwsza tak silna burza śnieżna w 2021 we wschodnim USA.

Śnieżyca przyniosła paraliż komunikacyjny

Z powodu silnej śnieżycy na północnym wschodzie USA odwołane zostało większość lotów komercyjnych. W pierwszej kolejności odwołano loty z lotniska LaGuardia. Bardzo szybko śnieżycy nie podołały też lotniska w JFK oraz Newark. Ruch lotniczy w regionie jest całkowicie sparaliżowany. Silne opady śniegu powodują też olbrzymie utrudnienia w ruchu drogowym. Setki dróg w regionie jest nieprzejezdnych. Władze regionu poważnie rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego. Służby postawione zostały w stan najwyższej gotowości.

Silny wiatr powoduje silne zawieje śnieżne. Nowy Jork zmaga się ze zjawiskiem blizzard

Bliskość niżu i duży gradient baryczny powoduje, że w północno wschodnim USA przechodzi silna wichura. Wiatr wieje z prędkością nawet 50 mil na godzinę (80 m/h). W połączeniu z nawalnymi opadami śniegu do czynienia mamy ze zjawiskiem blizzard. Ostatnio tak silne opady śniegu przechodziły w regionie w połowie grudnia zeszłego roku. Pisaliśmy o tym tutaj. Silne śnieżyce w regionie zapowiadane były do dzisiejszego popołudnia. Przypominamy, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach dynamiczna pogoda dotknie również Polski.

Źródło grafik: wxcharts.com