24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, środę 12 maja. Zmiana pogody. Burze i ochłodzenie nadchodzą z zachodu

Pogoda na dziś 12 maja

Po kilku dniach, podczas których na pogodę w Polsce wpływał wyż ze wschodu nadchodzą zmiany. Pogoda na dziś przygotuje nam burze na krańcach zachodnich Polski. Powoli zbliża się również ochłodzenie, ale jeszcze dziś nie będzie ono bardzo odczuwalne w naszym kraju. Zapraszam na prognozę pogody na dziś, środę 12 maja dla Polski.

Nadal gorąco w Polsce. Kolejny upalny dzień?

W dniu wczorajszym w Polsce po raz pierwszy w tym roku pojawił się upał. O tym, że w Krakowie w dniu wczorajszym pojawiła się pierwsza trzydziestka pisaliśmy tutaj. Dziś czeka nas kolejny gorący dzień. Czy znów pojawi się upał? Jestem co do tego bardziej sceptyczny niż wczoraj, jednak nie jest to wykluczone. Spójrzmy na prognozę temperatury dla Polski wg. modelu ICON-EU (źródło grafiki wxcharts.com).

Pogoda na dziś. Temperatury w Polsce 12 maja 2021

W związku z tym, że do kraju nadal napływa gorące powietrze z południa temperatury w Polsce wzrosną znacznie ponad 20 stopni Celsjusza. Minimalnie poniżej 20 stopni mogą pokazywać dziś termometry na krańcach zachodnich kraju. Wszystko przez przedfrontową linię zbieżności oraz zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym. O tym jednak w dalszej części wpisu. Kolejny bardzo gorący dzień pogoda zafunduje mieszkańcom Śląska i Małopolski. Ponownie to w tych regionach będzie dziś najcieplej, a temperatura sięgnie 27 stopni (lokalnie wyżej). Około 24 stopni powyżej zera w Polsce Centralnej i Północnej. Ponad 20 stopni pokażą termometry w Polsce Wschodniej. Widzimy zatem, że temperatura w Polsce będzie prawdziwie letnia. Niestety od jutra czeka nas ochłodzenie, ale o tym w kolejnych wpisach pogodowych.

Pogoda na dziś. Front atmosferyczny jest blisko. Burze na zachodzie

Do granic zachodnich zbliża się pofalowany front atmosferyczny. Jest to bardzo rozległy system frontów rozciągający się od Skandynawii, przez zachód Polski, Węgry, Bałkany, aż po Sycylię. Przed frontem w dzień pojawią się zbieżności wiatru, które dodatkowo zakumulują wilgoć. W związku z tym w zachodnich regionach kraju pojawią się burze. Lokalnie burze mogą być dziś groźne. Poniżej mapa zagrożeń burzami na dziś 12 maja wydana przed Polskich Łowców Burz.

Burze na dziś

Jak widzimy, burze dziś możliwe są w całej zachodniej części kraju. Jednak najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewać możemy się na Dolnym Śląsku, Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Tutaj koledzy z PŁB zdecydowali się wydać pierwszy stopień zagrożenia przed burzami. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będzie nawalny deszcz. Burze przynosić mogą również grad do 1.5 cm średnicy oraz wiatr, który w silniejszych burzach w porywach osiągać może do 80 km/h. Burze możliwe będą również w górach, gdzie konwekcję wspomagać będzie ukształtowanie terenu. Silniejszych burz spodziewajmy się również w Wielkopolsce, a pod wieczór również na Pomorzu Zachodnim. Po zmroku burze powinny stopniowo zanikać.

Niż zbliża się również ze wschodu, jednak nie będzie on jeszcze miał większego wpływu na pogodę we wschodniej części kraju. Jednak to właśnie na wschodzie kolejny dzień wiał będzie silny wiatr. Wiatr w Polsce Wschodniej towarzyszył nam będzie przez cały dzień. Wiatr wiał będzie z kierunków południowych i wschodnich, a jego prędkość wynosiła będzie do 60 km/h. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć. Od jutra jeszcze większe zmiany w pogodzie i ochłodzenie.