Pogoda na noc z piątku na sobotę. Słaby deszcz na północy, mgły w południowej części kraju, lokalnie wystąpi przymrozek w Polsce.
Pogoda na noc. Niż śródziemnomorski będzie szybko się odsuwał
Wczoraj przez Polskę wędrował niewielki układ niskiego ciśnienia z rodowodem śródziemnomorskim, który znad Północnych Włoch. Przez rejon Alp skierował się Bałtyk. Dzisiaj przemieścił się nad Zatokę Fińską i nad Karelię. Po przejściu wiru niżowego. Rozpoczęła się dziś rozbudowa dwóch klinów wyżowych od wyżu atlantyckiego. Na wschód przez Francję, Niemcy, Austrię i Węgry po południową Ukrainę oraz niemal nad całe Bałkany, gdzie już jutro będzie formował się mobilny i oddzielny wyż oraz drugi klin wychodzący na północ, który będzie oddzielał od siebie wspomniany już niż od układu niżowego z rodowodem atlantyckim ulokowany w połowie dystansu pomiędzy Szkocją i Labradorem.
Zmieni się rodzaj cyrkulacji na strefową z rozkładem ciśnienia w postaci klina ustawionego południkowo pomiędzy niżem oddalającym się na północny wschód i wspomnianym niżem znad północno zachodniego Atlantyku. Wystąpi w sobotę na mapach ciśnienia nad Morzem Norweskim i południową Norwegią niż z tendencją do przesuwania się nad południową Szwecję i Bałtyk, skutkując wzrostem gradientu barycznego i silniejszym wiatrem.
Weekend ze zmienną aurą w Polsce
Wczoraj wir niżowy, który powstał nad Morzem Śródziemnym skierował się północny wschód. Aczkolwiek jego front okluzji ze słabymi opadami deszczu związany z niżem wciąż zalegał nad północną częścią kraju. W piątek opadów było mniej i zaczną opuszczać naszą część Europy w nocy z soboty niedzielę. Tuż za frontem szerokim strumieniem znad Jutlandii, zachodniego Bałtyku oraz północno wschodnich Niemiec. Postępować będzie adwekcja zdecydowanie chłodniejszego powietrze polarne morskie o znacznym potencjale chwiejności jak na listopad. Dzięki temu pojawią się opady konwekcyjne, kto wie, czy w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury nie wystąpią również burze. Weekend przyniesie zdecydowanie niższą temperaturę, mając na uwadze adwekcje znacznie chłodniejszej masy powietrza. Szczególnie silny wiatr wystąpi w dzielnicach północnych, gdzie porywy mogą sięgnąć do 60-75 km/h.
Niże baryczne i fronty w najbliższych dniach
Podczas nadchodzącej nocy znad Jutlandii i południowego Bałtyku wkraczać będą nad dzielnice północne frontowe opady deszczu związane ze wspomnianym niżem zbliżającym się do Islandii. Charakterystyczne dla strefowej cyrkulacji atmosfery. Już w sobotę od naszych zachodnich sąsiadów nasunie się front o charakterze chłodnym. Znaczna dynamika w pogodzie zostanie utrzymana na przełomie 1 i 2 dekady listopada. Kiedy to często z zachodu na wschód będą wędrować fronty atmosferyczne.
W piątek szczególnie na południu i południowym wschodzie zachmurzenie było przeważnie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie występowały przelotne opady deszczu, szczególnie na obszarze od Mazur po Dolny Śląsk. Na termometrach obserwowano zdecydowanie niższe wartości niż w czwartek, w ciągu dnia, kiedy to znaleźliśmy się w ciepłym wycinku niżu. Na termometrach było przeważnie od 7°C, 8°C na zachodzie i północy do 13°C na Podkarpaciu. Z uwagi na utrzymujący się całkiem spory gradient baryczny. Po południowej stronie niżu śródziemnomorskiego występował umiarkowany i dość silny. W porywach na północnym wschodzie do 55 km/h, na Wybrzeżu do 60-80 km/h, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.
Anomalia w polu ciśnienia, 6.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Lokalnie mgła i przymrozki w Polsce. Wiatr ma stopniowo słabnąć
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, natomiast na południu również z rozpogodzeniami. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu, szczególnie na północy kraju. Natomiast w dolinach górskich mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 2°C na Podkarpaciu do 7°C. Na Pomorzu Zachodnim i północy Wielkopolski oraz 8°C nad morzem, w rejonach podgórskich od -1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany. W porywach do 60 km/h na północy kraju, na wybrzeżu dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza przez model ICON w Polsce nad ranem w sobotę
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC