Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody. Zdarzy się mróz i przymrozki, a nawet śnieg oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Wystąpi duża zmienność pogody. Wystąpi mróz w górach, a na nizinach będą przymrozki. Niewykluczone są opady śniegu, a nawet burze w Polsce.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. CFS ciepły na ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni

Najnowsza prognoza CFS ukazuje, że w pewnym stopniu uległa zmianie prognoza na listopad dla naszej części Europy. Najcieplej według prognozy miesięcznej ma być na wschodzie, gdzie anomalia może sięgnąć 2°C powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze w okolicach 0,5°C/1°C. W kolejnych tygodniach przekonamy się, czy dominacja ciepłych mas powietrza będzie wyraźna w listopadzie, ale nie wygląda na to, aby wszystkie tygodnie były wyjątkowo ciepłe.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody. Zdarzy się mróz i przymrozki, a nawet śnieg oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Najwięcej opadów na zachodzie, najmniej na wschodzie

Zmianie uległa również prognoza miesięcznej anomalii opadów. Została ona zainicjowana warunkami brzegowymi z okres od 25.10. 2021 do 3.11.2021. Dostrzegamy, że najwięcej opadów powinno być na zachodzie Polski, natomiast na wschodzie i częściowo w centrum poniżej normy klimatologicznej dla listopada. Na pozostałym obszarze naszego kraju wyliczana jest suma opadów w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody.

Pogoda. Rozbieżne prognozy między modelami europejskimi i amerykańskimi

Spoglądamy na pierwszą mapę średniej anomalii tygodniowej na okres od 8.11.2021 do 14.11.2021. Uwzględniona jest na tej mapie 20-letnia norma klimatologiczna. Dostrzegamy, że ECMWF wylicza anomalie poniżej normy wieloletniej na południu, częściowo centrum i wschodzie. Natomiast na północy w normie wieloletniej. Jest to wyraźna zmiana trendu na przełom 1 i 2 dekady listopada. Przejrzymy jednak modele amerykańskie, które nie ukazują tak głębokiego ochłodzenia w tym okresie.

Pogoda długoterminowa. Zimno w Polsce

Poddajemy następnie analizie prognozy na przełom 2 i 3 dekady miesiąca. W tej sytuacji na mapach widzimy rozkład średniej anomalii temperatury na okres od 15.11.2021 do 21.11.2021 według europejskiego modelu numerycznego ECMWF. Prognozuje on największe ujemne odchylenie temperatury w południowej części naszego kraju. Na wschodzie i północy mają być to wartości w normie.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody.

Prognozy na koniec listopada są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym. Obserwujemy jednak na mapie wartości w normie wieloletniej. Nie można jednak wykluczyć istotnych zmian w prognozach na koniec miesiąca.

wartości w normie wieloletniej w Polsce

Pogoda długoterminowa. CFS na ogół ciepły, ale może on nie mieć racji

Kolejnym modelem, którego użyjemy do przeanalizowania możliwego trendu w pogodzie będzie amerykański CFS. Tak jak powyżej przyjmiemy założenie tygodniowe.

W okresie od 4.11.2021 do 11.11.2021, model amerykański CFS prognozuje anomalie poniżej normy wieloletniej. Szczególnie we wschodniej połowie Polski wartości mają być najwyższe. Prawdopodobnie ochłodzenie, które nadejdzie pod koniec tygodnia nie będzie długotrwałe. Jednak nocne spadki temperatury w przyszłym tygodniu mogą się zdarzyć, skutkując okresowym obniżeniem temperatury poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone są nawet burze adwekcyjne, rzadziej w ciepłych masach powietrza. Krótkie ochłodzenia nie są zazwyczaj dobrze widoczne na mapach średnich anomalii, o czym mogliśmy przekonać się niejednokrotnie w przeszłości.

CFS  i ciepło

Amerykański CFS sprzeczny z prognozami GEFS i ECMWF

Prognozy modelu CFS na kolejne tygodnie listopada są przeciwieństwem wyliczeń europejskiego modelu ECMWF. Dostrzegamy, że w okresie od 11.11.2021 do 18.11.2021, model klimatu CFS sygnalizuje temperaturę powyżej normy wieloletniej. Są to więc bardzo duże rozbieżności pomiędzy modelami z Europy i Ameryki Północnej. Prawdopodobnie w drugiej dekadzie listopada zdarzą się okresowe spływy chłodnej masy powietrza, skutkując obniżeniem temperatury poniżej normy wieloletniej i wystąpieniem przymrozków, a zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na nizinach możliwe są nawet pierwsze opady zimowe. Jednak utworzenie się na dłuższy okres czasu pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne poza obszarami górskimi.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody.

Chłodniej ma być na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Jednak względem modelu ECMWF skala ochłodzenia nie jest tak pokaźna. Co prawda, amerykański model widzi wartości w normie wieloletniej, a na południowym-wschodzie poniżej normy. Na pozostałym obszarze Polski widzimy anomalie lekko powyżej normy wieloletniej. Ciężko na ten moment wyrokować, który model jest bliżej prawdy. Rzadko są tak duże rozbieżności w prognozach pomiędzy modelami. Pomimo tego, że większość modeli sugeruje miesiąc powyżej normy. Poszczególne tygodnie listopada mogą przynieść napływy chłodnych mas powietrza i przymrozki, a w górach większy mróz, nawet dwucyfrowy.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody.

Gdy ECMWF na koniec listopada widzi wartości w okolicach normy wieloletniej, to CFS, prognozuje anomalie powyżej normy wieloletniej w wielu regionach. Blisko Polski, a dokładniej na wschód, południowy-wschód od Polski znajdować ma się prawdopodobnie obszar dużej ujemne anomalii temperatury, która może przesunąć się w stronę Polski. Jednak wiarygodność prognozy na tak odległy okres jest bardzo dyskusyjna i wymagane jest monitorowanie kolejnych aktualizacji modeli numerycznych, które będą zasilane świeżymi danymi początkowymi. Różnice w prognozach pomiędzy modelami z Europy i Ameryki Północnej, wynikają z odmiennych danych brzegowych, innych równań matematyczno-fizycznych, a nawet brania pod uwagę innych okresów referencyjnych.

ciepło w polsce

Pogoda długoterminowa. GEFS początkowo ciepły, ale widzi on także chłodniejsze okresy w pogodzie

Dla szerszego spojrzenia na trend w pogodzie, użyjemy modelu GEFS. W tym przypadku przyjmiemy założenie 5 dniowe, a pod uwagę będzie brany ówczesny okres referencyjny 1981-2010. Model amerykański GEFS potwierdza nam pewne epizody z napływem chłodniejszych mas powietrza, zatem jest on na ogół zbliżony do tego co pokazał nam ECMWF. Najczęściej to właśnie on z modelem ECMWF najwcześniej prognozują okresy z możliwym ujemnym odchyleniem temperatury. Prawdopodobnie to właśnie GEFS i ECMWF będą najbliżej prawdy, a w kolejnych odsłonach klimatycznego modelu CFS, możliwe jest pojawienie się ujemnych okresów w naszej części Europy.

Pierwsza mapa pokazuje nam anomalie w okresie od 5.11.2021 do 10.11.2021 według GEFS. Temperatura w naszych szerokościach geograficznych ma być na ogół powyżej normy, lecz musimy mieć pod uwadze, że przejściowo w tylnej części niżu na przełomie 1 i 2 dekady listopada napłynie chłodne powietrze arktyczne morskie, przynosząc przymrozki nocami.

ciepło w polsce

Następnie patrzymy na kolejną kartę z modelu GEFS. W wielu regionach Polski widzimy temperaturę powyżej normy wieloletniej. Na obszarze Polski najwyższą na północy. Na południu i wschodzie wartości w normie wieloletniej. Z uwagi jednak na dynamiczną sytuacja baryczną, trend może ulec zmianie. Nie można wykluczyć, że w drugiej dekadzie listopada pogoda charakteryzować będzie się dużą zmiennością pogody.

Pogoda długoterminowa. Będzie duża zmienność pogody

W okolicach połowy miesiąca istnieje szansa na głębsze ochłodzenie. Chłodny okres synoptyczny sugeruje w tym czasie GEFS i ECMWF. Wartości powyżej normy wieloletniej prognozuje w dalszym ciągu CFS. Jednak i on w kolejnych odsłonach amerykańskiego modelu może ulec zmianie.

zimno w polsce