Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nad Polskę nadciągają śnieżyce. Sprawdź, ile śniegu spadnie w poszczególnych regionach

Ile śniegu spadnie w Polsce

Niże wtórne, które suną do Polski z południa przyniosą w Polsce mnóstwo opadów. Poczynając od soboty, w kraju intensywnie padać będzie do pierwszych dni przyszłego tygodnia. Szczegółowo sytuację opisywaliśmy w tym wpisie. Tutaj skupimy się wyłącznie na wskazaniu jak dużo śniegu w poszczególnych regionach ma leżeć w połowie przyszłego tygodnia.

Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu wydawało się, że czeka nas prawdziwa śnieżna apokalipsa. Niesamowite ilości śniegu nad Polską widział przede wszystkim model ECMWF, który prognozował w pasie Polski centralnej przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 50 cm.

Od początku dość jasne było, że tak duże ilości śniegu są raczej nierealne. Modele skorygowały swoje obliczenia i już obecnie wydają się bardziej prawdopodobne.

Śnieżny weekend na zachodzie Polski

W porannym wpisie dokładnie rozpisaliśmy sytuację z opadami śniegu w weekend. Podsumowując ten wpis przypomnijmy, że w sobotę mocno sypnie na krańcach zachodnich Polski. Lokalnie spadnie nawet 12 centymetrów śniegu. Będą w sobotę okresy, gdy śnieżyca na zachodzie Polski może być naprawdę intensywna.

Pokrywa śnieżna

Niestety, intensywne śnieżyce na zachodzie w sobotę najprawdopodobniej nie przyniosą w opisywanych regionach zbyt dużego przyrostu pokrywy śnieżnej. Śnieg będzie mokry i ciężki, jednak jego opad występował będzie w temperaturze oscylującej w okolicach zera. śnieg będzie miał trudność w utrzymywaniu się na dłużej. Stąd też widać na powyższej mapie, że pokrywa śnieżna na zakończenie soboty nie będzie na zachodzie kraju spektakularna. Najwięcej śniegu nadal na północnym wschodzie, gdzie odwilż dotarła najpóźniej.

Śnieżyce w niedzielę

Niedziela przyniesie śnieżyce o większym zasięgu w Polsce. Śnieg sypał będzie już w większości regionów w zachodniej części kraju. Niestety dla miłośników śniegu, opady te również występowały będą przy temperaturze zbliżone do zera. Niedziela mimo silnych śnieżyc również nie pozostawi w Polsce zbyt dużego przyrostu pokrywy śnieżnej.

Bardzo śnieżny początek przyszłego tygodnia

Przygotowujemy wpis o silnej śnieżycy, która uderzy w Polsce wschodnią na początku przyszłego tygodnia. Z tego wpisu dowiecie się szczegółów, kiedy i jak mocno śnieg sypał będzie na wschodzie kraju. Na tą chwilę pokażemy tylko, że przyrosty pokrywy śnieżnej na wschodzie będą naprawdę konkretne. Modele są zgodne, że w wielu miejscach na wschodzie do końca wtorku zalegało będzie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów śniegu. To oznacza jedno. Śnieżyce na wschodzie będą naprawdę intensywne.