Bardzo ciekawe prognozy pogody dla Polski widzą modele na przyszły tydzień. Jeśli wierzyć wyliczeniom niektórych z modeli pod koniec stycznia do Polski nadciągnie „bestia z południa”. Bardzo wydajny, śnieżny niż przynieść by miał śnieżyce, a nawet zjawisko blizzard. Opady śniegu miałyby być tak intensywne, że w centralnym pasie Polski spadłoby ponad 30 cm świeżego śniegu w zaledwie dwa dni. Mimo, że do nadejścia „śnieżnej bestii” pozostało już tylko kilka dni, to my nadal podchodzimy do tematu dość sceptycznie.
Powyżej mapa geopotencjału na wysokości 500 hPa. Widać na niej bardzo głęboki niż nad Skandynawią. Co jednak ważniejsze dla śnieżyc nad Polską widać również dwa niże wtórne. To one właśnie przynieść mają ewentualne silny atak zimy i śniegu w Polsce. Niże wtórne wtargną do Polski od południa/południowego wschodu. Pierwszy z nich przyniesie pogorszenie pogody już w sobotę. Drugi, ten bardziej wydajny śnieżnie miałby przejść przez Polski w nocy z soboty na niedzielę.
Pierwszy atak zimy możliwy w sobotę
Niże wtórne swą wędrówkę zaczynać będą w okolicach Morza Śródziemnego. To tam zmagazynują potężną dawkę wilgoci, która przyniesie silne opady między innymi w naszym kraju. Niż wkroczy do Polski z sobotę na wysokości Dolnego Śląska i Śląska. Kraj znajdzie się pod wpływem frontu atmosferycznego. W związku z tym należy spodziewać się bardzo silnych opadów. W Polsce centralnej według nas padał będzie deszcz. Jednak po zachodniej stronie niżu będziemy mieli do czynienia ze spływem chłodu i już w dzielnicach zachodnich sypać może śnieg.
Dokładny podział, gdzie spadnie deszcz, a gdzie ciężki mokry śnieg jest jeszcze ciężki do prognozowania. Wiązki modeli mają spore rozbieżności co do dokładnej trajektorii niżu. A to właśnie dokładny pas jakim przejdzie ośrodek niskiego ciśnienia jest kluczowy w stwierdzeniu gdzie dokładnie opady będą najbardziej intensywne i gdzie przybiorą postać śnieżyc.
Śnieżna noc z soboty na niedzielę
Kolejny niż wtórny wkroczy do Polski w nocy z soboty na niedzielę. Przyniesie on kolejną porcję deszczu i śniegu. Ponownie, opadów śniegu spodziewamy się w zachodniej części Polski. Na wschodzie intensywnie padać będzie deszcz.
Znów intensywnych opadów śniegu spodziewać możemy się w pasie Polski zachodniej. To tam spływać będzie z północnego zachodu chłodniejsze powietrze. W związku z tym szanse na opady śniegu w regionach zachodnich są znacznie większe niż w centrum i na wschodzie. My jednak nadal dość sceptycznie podchodzimy do sprawy rodzaju opadów, które wystąpią w weekend w Polsce. Nie będziemy zdziwieni, gdy okaże się, że śnieg spadnie tylko lokalnie, a na pozostałym obszarze kraju padał będzie deszcz.
Potężny atak zimy w kolejnych dniach?
W poprzednich akapitach opisałem prognozę opadów na weekend dla Polski. Na koniec chciałbym pokazać ciekawostkę jaką wylicza nam jeden z modeli pogodowych (ECMWF).
Powyższa grafika obrazuje grubość pokrywy śnieżnej w Polsce na dzień 27 stycznia. W pasie Polski centralnej w przyszłą środę miałoby zalegać ponad 50 cm śniegu. W Tatrach grubość pokrywy śnieżnej przekroczyć miałaby dwa i pół metra ! Tak duży przyrost pokrywy śnieżnej oznacza jedno. Model ten widzi przejście nad Polską potężnego niżu śnieżnego. Ośrodek ten musiałby być bardzo wydajny opadowo wprost znad Morza Śródziemnego. Taki duży przyrost pokrywy śnieżnej w tak krótkim czasie wiąże się z bardzo silnymi śnieżycami. Kto wie, może czeka nas w Polsce śnieżny blizzard?
Problem w tym, że wyliczenia te na ten moment nie pokrywają się z wiązkami innych modeli pogodowych. Fakt, do końca stycznia czekają nas incydenty zimowe. Piszemy o tym w naszych prognozach długoterminowych. Jednak żadna z dotychczasowych prognoza nie przewidywała przejścia przez Polskę aż tak silnej śnieżycy. Na tą chwilę traktowałbym ten zimowy incydent bardziej w kategorii ciekawostki. Poczekajmy z ogłoszeniem śnieżnej apokalipsy przynajmniej 2-3 dni.
Najnowszy wpis o śnieżnym niżu znad Morza Śródziemnego dostępny tutaj.
3 komentarze do “Pogoda. Bestia z południa. Do Polski nadciągają śnieżne niże. Możliwy potężny atak zimy”
Możliwość komentowania została wyłączona.