Pogoda długoterminowa. Czy siarczysty mróz zaatakuje do końca stycznia w Polsce ponownie?

Odwilż w Polsce staje się faktem. We wtorek rano najniższe wartości na termometrach zanotowano na północnym-wschodzie i wschodzie kraju. Na zachodzie kraju panowała już odwilż. Ocieplenie zmierza w kierunku wschodnim.

Pogoda. Mróz wycofuje się z kraju

Temperatura 19 stycznia 2021 o godzinie 9:00 czasu urzędowego. Dane: IMGW-PIB, autor mapy J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

Odwilż postępuje z biegiem godzin w kierunku wschodnim, a w środę dodatnia temperatura panować będzie praktycznie całym kraju. Dobiega końca zatem mroźny okres w pogodzie. Trzecia dekada stycznia przyniesie zdecydowanie wyższe wartości na termometrach. Jednak dalej utrzyma się podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

Temperatura 19 stycznia 2021 o godzinie 12:00 czasu urzędowego. Dane: IMGW-PIB, autor mapy J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

W środę niewielki mróz panować będzie początkowo na wschodzie, a do końca dnia ujemna temperatura powinna utrzymać się jedynie na polskim biegunie zimna. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry wskażą nawet 8°C. Na pozostałym obszarze Polski będzie przeważnie od 1°C do 3°C. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych, gdzieniegdzie o charakterze marznącym i powodującym gołoledź.

Pogoda. Czy grożą nam ponownie siarczyste mrozy w Polsce?

Dysponujemy już najnowszymi danymi z modeli numerycznych na trzecią dekadę stycznia. Sprawdźmy zatem te prognozy na ostatnie dni stycznia.

Według modelu ECMWF temperatura w okresie od 18.01.2021 do 24.01.2021 będzie powyżej normy wieloletniej. Ocieplenie zgodnie z prognozami obejmie całą Polskę na początku ostatniej dekady stycznia.

Ciepły okres w pogodzie powinien utrzymać się na przełomie stycznia i lutego. Prawdopodobnie decydujący wpływ na pogodę będzie mieć cyrkulacja strefowa, przynosząca przez wiele dni wysokie temperatury w ciągu dnia. Głównie nocami należy spodziewać się w kraju niewielkiego mrozu.

Zbliżone prognozy na okres od 18.01.2021 do 25.01.2021 ukazuje nam amerykański model klimatyczny, który wskazuje, że w całym kraju temperatura ponownie wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Zwiastuje to powrót temperatur typowych dla przedzimia, a miejscami na zachodzie typowych dla przedwiośnia.

Bardzo duże, dodatnie odchylenie temperatury prognozuje model CFS na ostatnie dni stycznia. Potwierdzają to prognozy europejskiego modelu ECMWF.

Średnia dobowa temperatura powietrza w centrum, na północy oraz wschodzie i południu oscylować będzie w najbliższych 10 dniach w okolicach termicznej zimy. Natomiast na zachodzie mają być to wartości typowe dla przedzimia z dodatnią temperaturą przez całą dobę.

Spójrzmy jeszcze na prognozowane maksymalne wartości do końca miesiąca. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie maksymalnie termometry w trzeciej dekadzie stycznia pokażą 9°C. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie i wschodzie do 2°C/3°C. Na południu kraju temperatura wzrosnąć może nawet do 6°C.

Nocami temperatura w kraju będzie w okolicach zera, bądź na niewielkim minusie. Zdarzą się takie okresy, gdy temperatura będzie dodatnia przez całą dobę.

Sprawcą silnej odwilży jest cyrkulacja strefowa, która przynosi zimą do Polski łagodne masy powietrza o cechach polarnomorskich. Wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w trzeciej dekadzie stycznia ma być wyraźny. Nie wyklucza to jednak opadów zimowych na nizinach, ale nie tak intensywnych jak w ubiegłych tygodniach.

Pogoda. Siarczysty mróz nie powinien wrócić w styczniu

Na sam koniec sprawdźmy wiązki modelu GFS dla wybranych miast w Polsce, aby wykluczyć nadejście dwucyfrowego mrozu do naszego kraju do końca stycznia.

Na początku trzeciej dekady stycznia temperatura w całym kraju wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Z wiązek modelu GFS wynika, że niewielkie ochłodzenie i obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej jest możliwe w okolicach 25 dnia miesiąca. Chłodniejszy okres w pogodzie, nawet z opadami zimowymi może potrwać do 28-29 dnia miesiąca, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie. Ponownie w ostatnich dniach pierwszego miesiąca roku oczekiwane jest silne ocieplenie i wzrost temperatury znacznie powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana temperatura dla powierzchni izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 16 dni dla wybranych lokalizacji w Polsce.

Prawdopodobieństwo silnych mrozów do końca miesiąca jest marginalne. Tylko pojedyncze wiązki osiągają dwucyfrowe wartości. Przeważnie będzie w dość ciepłych jak na styczeń masach powietrza, a pod koniec miesiąca może zrobić się bardzo ciepło za sprawą silnej cyrkulacji strefowej.

Położenie opadów i chmur

Aktualna temperatura w Polsce