Pogoda. Dzisiaj Polska była w rozległym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Pogodę dalej kształtował niż górny, który przemieścił się znad Alp nad południowe Niemcy. W tym czasie po wschodniej niżu odbywa się napływ powietrza zwrotnikowego. Aczkolwiek od centrum dalej na wschód przemieszcza się pofalowany front. Poprzedzony jest on linią zbieżności wiatru. W czwartek szczególnie silne burze obserwowano we wschodniej połowie kraju. Padał duży grad, występowały zalania, a także lokalne szkody wiatrowe.
Pogoda. Polska w polu słabogradientowym. Największa aktywność burzowa możliwa na wschodzie
Podczas nadchodzącej sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej pozostaniemy pod wpływem wypełniającego się niżu znad Niemiec. Różnica ciśnienia w naszej części będzie niewielka. We wschodniej połowie kraju zalegać ma w dalszym ciągu powietrze zwrotnikowe. Na zachodzie będzie to chłodniejsza masa polarna. Umowną granicą mas będzie pofalowany front atmosferyczny. Po jego wschodniej zaznaczy się powietrze zwrotnikowe, natomiast po zachodniej chłodniejsze polarno-morskie. Na wschodzie swój wpływ zaznaczy linia zbieżności wiatru, skutkując rozwojem burz, które szczególnie intensywne okażą się w pierwszej części nocy.
Sytuacja synoptyczna na dzień 16.07.2021, 00 UTC
Prognozowane są burze przyjmuje postać klastrów wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Intensywność burzowa będzie jednak mniejsza, w porównaniu do ubiegłej nocy.
Pogoda. Burze będą mniej intensywne niż w dzień, ale miejscami utrzymają się przez całą noc
Podczas burz miejscami wystąpi akumulacja opadów do 20-40 mm, prowadząc do lokalnych podtopień. Szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne są prognozowane na pierwszą część nocy, ale warunki do rozwoju burz miejscami będą do godzin porannych. Początkowo w czasie burz zdarzą się opady gradu. Jednak jego średnica nie powinna być duża.
Prognoza burz na noc z czwartku na piątek według IMGW-PIB
Miejscami mgły i noc tropikalna w Polsce
Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, lokalnie całkowite. Gdzieniegdzie opady deszczu, lokalne burze. Spodziewana wysokość opadów do 40 mm. Lokalnie mgły, szczególnie w drugiej części nocy i nad ranem. Termometry wskażą 16°C do 23°C. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia wiatr ma być słaby w naszej części Europy. Porywy wiatru w czasie nocnych burz do 60-80 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza w godzinach porannych na obszarze Polski według niemieckiego modelu numerycznego ICON. Widzimy, że miejscami na północy, centrum i wschodzie będzie to noc tropikalna, gdyż temperatura w najchłodniejszym momencie nocy nie spadnie poniżej 20°C. To zasługa zalegania bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nieco chłodniej na zachodzie, gdzie zaznaczy się chłodniejsza masa polarna.
1 komentarz do “Pogoda na noc 15/16 lipca 2021 dla Polski. Noc tropikalna. Burze, miejscami mgły w kraju”
Możliwość komentowania została wyłączona.