Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda oszalała. Mróz w maju. Padł rekord śniegu w maju 2021 w Polsce

Rekordowy mróz i śnieg w górach

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza mieszkańców Europy Centralnej i częściowo zachodniej. Częściej niż upał w maju panują tu poranne przymrozki, a lokalnie nawet mróz. Obecny okres w naszym regionie, również do najcieplejszych nie należy. Mróz może nam nie grozi, ale mam dla Was inne ciekawostki pogodowe, które to z pewnością nie kojarzą się z latem. W drugiej części wpisu sprawdzimy, gdzie w Europie jest najchłodniej oraz spróbuję podać bardziej optymistyczne informacje na temat ocieplenia w regionie. Zapraszam więc do wpisu, w którym pojawi się mróz, ale i garść ciepła w ostatnim akapicie.

Zimny kwiecień. Rekord pokrywy śnieżnej w maju

Tegoroczny kwiecień 2021 był najzimniejszy w Polsce w XXI wieku. Początek maja również nas nie rozpieszczał, a w wielu miejscach pojawiały się przymrozki i mróz. W górach mróz był naprawdę silny, w najwyższych partiach Tatr i Karkonoszy nawet dwucyfrowy. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, gdzie w pierwszej dekadzie maja na Śnieżce w Karkonoszach leżało 130 cm śniegu. To najwyższa pokrywa śnieżna w maju na tym szczycie od, uwaga, siedemdziesięciu lat. Jak donosi Obserwator IMGW sytuacja w tym roku jest bez precedensu. Wszystkie dni między 1, a 9 maja to właściwie najwyższe wartości pokrywy śnieżnej w maju od 1951 roku.

Pokrywa śnieżna we wspomnianych dniach wahała się od 119 do 133 centymetrów. Z jak silną anomalią mamy do czynienia niech świadczy poniższy fakt. Średnia wartość pokrywy śnieżnej to 40 cm dla 1 maja, do 16 cm 10 maja. Wartości te pokazują jak dużo śniegu względem norm wieloletnich zalega obecnie na śnieżce. Śnieg i mróz również w Tatrach wysokich, gdzie stała pokrywa śnieżna wciąż zalega na wysokości powyżej 1500 metrów nad poziomem morza.

Mróz i przymrozki w Europie

Pisałem o tym kilka dni temu. W wielu krajach Europy jest bardzo zimno jak na maj. Są miejsca, w których panuje mróz nawet na nizinach. Przykładem jest Szkocja, w której to najchłodniejsza wiosna od ponad 40 lat.

Ujemna anomalia temperatury

Fakt, że mamy do czynienia z chłodnym okresem w Europie Centralnej świadczy powyższa mapa (źródło wxcharts.com). Widać tu jak rozległy na mapie Europy jest obszar z ujemną anomalią temperatury (niebieski). Na zaznaczonych obszarach temperatury są o kilka stopni niższe niż norma wieloletnia. Co ciekawe, sytuacja ta nie zmieni się do początków czerwca. O tym z jak chłodnym majem mamy do czynienia niech świadczą wyrywkowe zapytania do portalu Ogimet. Sprawdziłem temperatury minimalne za ostatnią dobę dla Niemiec, Francji i Czech. Wyniki są następujące: -0.1°C Feldberg, Briancon 0.6°C oraz -0.6°C na Śnieżce po czeskiej stronie granicy. Przyznacie, że nie są to temperatury przystające na końcówkę maja.

Mróz w maju, ale kiedy zrobi się cieplej?

No dobrze. Wiemy już, że kwiecień był rekordowo chłodny. Wiemy również, że maj nie rozpieszcza temperaturami w naszym regionie, a są w Europie miejsca, gdzie pojawia się mróz. Sprawdźmy zatem, czy pogoda oszalała już doszczętnie, czy jednak na horyzoncie pojawia się szansa powrotu wyższych temperatur.

Powyższa animacja to zbiór map z prognozą temperatury modelu GFS na okres 28 maja – 12 czerwca. W pierwszej części animacji (koniec maja do 3 czerwca) nie mamy co szukać wyższych temperatur w naszym regionie. Temperatury w dzień wciąż oscylowały będą poniżej 20 stopni, by w nocy spadać do nawet 5 kresek. Mróz już nam nie grozi na nizinach, ale wybitnie ciepło też nie będzie. Poprawy sytuacji doszukiwać możemy się w okolicach 5-6 czerwca. Wtedy to do kraju może napłynąć cieplejsze powietrze, a słupki rtęci wzrosły by nawet do 25 stopni.

Temperatura początek czerwca w Polsce

Kolejne dni jednak nie przyniosą znacznego ocieplenia. Temperatura w Polsce przekraczała będzie 20 stopni Celsjusza. Widać za to, że początek drugiej dekady czerwca może przynieść upał w Polsce. Temperatury ponad 30 stopni Celsjusza widać na wyliczeniach modelu GFS na 11-13 czerwca 2021. Widać, że czeka nas kilka naprawdę gorących dni. Co prawda modele długoterminowe aktualizują się dopiero dziś (powstania nowa pogoda długoterminowa u nas na stronie), jednak dotychczasowe prognozy na czerwiec nie były zbyt optymistyczne. No nic. Zobaczymy co pokażą modele w najnowszych aktualizacjach. Tymczasem trzymajcie się ciepło, gdyż wiosna nie będzie nas rozpieszczała temperaturą jeszcze kilka dni.