Pogoda. Podmuch „gorącego” powietrza znad Afryki coraz bliżej Polski. Możliwe 15°C i burze w Europie

Pogoda. Podmuch „gorącego” powietrza coraz bliżej Polski. Możliwe 15°C i burze w Europie. Coraz więcej wskazuje, że w przyszłym tygodniu temperatura przekroczy w wielu miejscach naszego kraju przekroczy 10 stopni.

Z dużą uwagą od kilku dni obserwujemy prognozy modeli numerycznych, które prognozują adwekcje wyjątkowo ciepłego powietrza wprost znad północnej części Afryki, ale także znad Morza Śródziemnego. Sprzyjać ma temu niewątpliwie rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym.

Postępujące zmiany klimatyczne prowadzić będą do zacierania się pór roku. Przewaga będzie zdecydowanie okresów ciepłych, natomiast wysokie anomalia temperatury nie będą niczym nadzwyczajnym. Występować będą częste deficyty opadów, prowadzące nawet do suszy.

W prognozie na grudzień wspominaliśmy, że występować powinny okresy ciepłe i wiele wskazuje, że nie zabraknie ich. Zdecydowanie częściej zamiast śniegu pada deszcz. Prognozowany wzrost temperatury powyżej 10 stopni będzie mieć miejsce.

Wysokie wartości na termometrach zobaczą już w niedzielę mieszkańcy województw położonych na południu i południowym – zachodzie oraz częściowo na zachodzie.

Z powodu dużego gradientu ciśnienia uciążliwy będzie w niedzielę wiatr na obszarze Polski. W polskich górach powieje halny powyżej 100 km/h

Łagodniejszy wariat z silnymi porywami wiatru w niedzielę prognozują modele ECMWF, ICON, ale także UMPL 4 km i SWISS-HD

W polskich górach powieje halny powyżej 100 km/h

W niedzielę na termometrach w południowo zachodzie i częściowo zachodniej Polsce może być powyżej 10 stopni

Pogoda. Duże ocieplenie w przyszłym tygodniu na obszarze Polski

Adwekcji bardzo ciepłego powietrza znad Afryki Północnej oraz Morza Śródziemnego sprzyjać ma na początku przyszłego tygodnia rozkład pola ciśnienia. Znajdziemy się po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej, co powodować będzie napływ bardzo ciepłego powietrza do Polski.

Adwekcja ciepłego powietrza z południa ma następować za frontem ciepłym niżu ulokowanego w rejonie Półwyspu Iberyjskiego

Pogoda. Już w poniedziałek w całym pasie Polski południowej ponad 10 stopni

Modele prognozują ponad 10 stopni na obszarze Polski. Szczególnie dotyczyć będzie to dzielnic południowych. Wysokie temperatury będą także na południowym – wschodzie naszego kraju.

Wysokie temperatury również we wtorek

Pogoda. W środę ponad 10 stopni w wielu rejonach Polski, na południu możliwe 15 stopni, punktowo więcej

Pogoda. Wysokie temperatury również w czwartek na obszarze Polski

Modele są zgodne, że w czwartek w wielu miejscach Polski południowej dalej panować będą temperatury powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Piątek z temperaturami powyżej 10 stopni w wielu miejscach Polski

Pogoda. 20 grudnia dalej przynosić będzie prawdopodobnie wysokie temperatury

Wysokie temperatury również w niedzielę

Anomalia temperatury względem analogicznego okresu wyniesie od 10 °C do 17 °C powyżej normy wieloletniej w nadchodzącym tygodniu na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1500 metrów

W tym samym czasie na wysokości 2 metrów temperatura będzie wyższa o 8-14 °C względem analogicznego okresu

Wkrótce więcej informacji o zbliżającym się ociepleniu do Polski.