Pogoda. Podsumowanie roku 2019. Ekstremalnie ciepło. Temperatury w Polsce przekroczyły normy wieloletnie. Jak będzie w roku 2020?

Czy wiecie, źe już w czerwcu roku 2019 w województwie lubuskim termometry wskazały 38.2 stopnie Celsjusza? Był to rekord temperatury miesiąca czerwca w Polsce. Rekord padł w miejscowości Radzyń.

Coraz cieplej na Świecie. Europa Centralna i Polska w czołówce

To doskonałe podsumowanie ubiegłego roku jeśli chodzi o temperaturę powietrza oraz jej anomalię w stosunku do lat ubiegłych. Zacznijmy jednak od skali globalnej. W roku 2019 anomalia temperatury na Świecie wzrosła o około 0.8 stopnia Celsjusza. To dużo. Nie da się ukryć, że po okresie chłodniejszym (aż do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku) mamy do czynienia z okresem cieplejszym w pogodzie.

Powyższa mapa wskazuje anomalię temperatury z roku 2019, względem okresu pomiarowego w latach 1951-1980. Jedną z najciemniejszych plam jest tu Europa Środkowa. To właśnie w naszym regionie notujemy najwyższą anomalię temperatury za rok 2019. W skali Świata, aż 88% powierzchni Ziemi charakteryzowało się w roku 2019 temperaturą wyższą niż lata poprzednie.

Bardzo ciepły rok 2019 w Polsce

Wracając do naszego kraju. Średnia dobowa temperatura dla Polski na rok 2019 wyniosła aż 10.2 stopnia Celsjusza. Rok 2019 o dziwo nie był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów temperatury w Polsce. Okazuje się, że przebił go rok 2016, który to był minimalnie cieplejszy. Jednak mijający rok był drugim w historii pomiarów najcieplejszym rokiem w Polsce. To robi wrażenie.

Dodatkowo, rok 2019 był rokiem bardzo suchym. W wielu regionach kraju notowaliśmy znaczne niedobory wód zarówno powierzchniowych, jak i gruntowych.

Jaka temperatura w 2020? Nadal bardzo ciepło

Niestety, wiele wskazuje na to, że rok 2020 będzie rokiem analogicznym do ubiegłego. Wedle zespołu badaczy pogody z Berkeley Earth, rok 2020 będzie bardzo podobny jeśli chodzi o klimat w naszej części Europy. Znów będzie ciepło i sucho. Nie wykluczone jest, że w roku 2020 padną kolejne rekordy temperatur w naszym kraju.

Początek roku zdecydowanie pracuje na taki stan rzeczy. Dzienne normy temperatur przekraczają pomiary styczniowe z ostatnich lata o kilka, a nawet kilkanaście stopni. Pozostaje liczyć, że trend ten nie utrzyma się do lata, bo mogłoby czekać nas ekstremalne ocieplenie i susze.