Pogoda. Prognoza pogody na niedzielę 19 stycznia. Wiatr ucichnie. Opady na południu. Gwałtowny wzrost ciśnienia

Pogoda w niedzielę wkracza w zapowiadany od kilku dni okres wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie przekroczy 1040 hPa, a tak wysokie wartości na barometrach spowodować mogą kłopoty zdrowotne. Bóle głowy, czy nadpobudliwość. To objawy, na które musimy uważać dziś i w poniedziałek.

Ciśnienie zacznie gwałtownie rosnąć od dziś, od godzin południowych. Jednak zanim Polska dostanie się pod wpływ wyżu na wschodzie i zachodzie kraju mamy do czynienia jeszcze ze słabnącymi frontami atmosferycznymi. Fronty nie są zbyt aktywne, nie przynoszą silnych opadów deszczu, ani wiatru.

IMGW-PIB

Obecnie strefa słabych opadów deszczu rozciąga się od Dolnego Śląska, Śląska, po Mazowsze. W regionach południowych strefy opadów deszcz przechodzić może w opady śniegu. Na wschodzie kraju bardzo delikatnie prószy śnieg. Opady te w kolejnych godzinach będą słabnąć, by zaniknąć całkowicie na skutek oddziaływania wyżu.

IMGW-PIB

Niedziela będzie ciepłym dniem w Polsce. Najchłodniej, w okolicach 1-2 stopni na południu Polski. Polska centralna i wschodnia to 3-4 stopnie powyżej zera. Najcieplej będzie na północy i zachodzie kraju. Tutaj termometry wskażą nawet 5-6 stopni ciepła.

Wspominaliśmy, że w niedzielę na pogodę w Polsce wpływać zaczną ośrodki wysokiego ciśnienia z południa i zachodu Europy. W niedzielę w kraju ucichnie również wiatr. Ten w większości regionów będzie praktycznie nieodczuwalny. Brak wiatru, w połączeniu z inwersją powietrza (zjawisko typowe dla „wyżówki” w zimie) i bardzo dużą wilgotnością powietrza przyniesie nam dwa niepożądane zjawiska. Będą to mgła oraz smog. Te z pewnością zaczną nam dokuczać w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. O tym jednak napiszemy w kolejnych wpisach.