Pogoda. Śnieg spadł na obszarze woj. lubelskiego. Opady wielkoskalowe w kraju. Burze mało prawdopodobne (zdjęcia, film)

Dziś przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem niżu ulokowanego na pograniczu Białorusi i Ukrainy. W sieci pojawiają się informacje ukazujące opady śniegu na południu woj. lubelskiego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.05.2020, 12 UTC

Model UMPL 4 km wskazywał na pewne prawdopodobieństwo opadów śniegu i deszczu ze śniegiem na południu woj. lubelskiego. Miejscami krajobrazy zabieliły się. Napływająca masa polarno-morska z kierunków północnych jest mocno wychłodzona. Nisko znajduje się izoterma zero, co sprzyjało występowaniu opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Śnieg spadł m.in w okolicach Krasnobrodu, 25 km od Zamościa, a także pomiędzy Biłgorajem a Tomaszowem Lubelskim.

W sporej części kraju wpływ na pogodę ma front okluzji związany z niżem ze wschodu i front schodzi stopniowo na południe, towarzyszą mu opady wielkoskalowe. W polskich górach, zwłaszcza w Tatrach dopada kolejne 15 cm śniegu w najbliższych godzinach. Śnieg nie ominie również Bieszczad oraz Sudetów.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 6.05.2020, 06 UTC

Opady śniegu w Zamościu

A tymczasem w dzisiejszy, majowy poranek mamy opady śniegu nie tylko w górach ale np. w Zamościu.https://twitter.com/angela_mazur/status/1257912305712586752

Opublikowany przez meteoprognoza.pl Wtorek, 5 maja 2020

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują na niskie prawdopodobieństwo wystąpienia burz dziś na krańcach wschodnich i południowych.

Prognozowany obszar słabych burz według synoptyka, Michała Folwarskiego z IMGW-PIB w środę