Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Śnieżny niż „VOLKER” już blisko. Możliwe marznące opady i silna śnieżyca w Polsce

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin Polska będzie pod wpływem niżu o imieniu „VOLKER”, który znad północnej części Włoch przemieszcza się przez Bałkany nad Mołdawię, natomiast w czwartek jego centrum znajdzie się nad Ukrainą. Największych opadów o charakterze zimowym spodziewamy się na południu i południowym-wschodzie Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.02.2021, 00 UTC

Modele pogodowe sugerują pewne prawdopodobieństwo wystąpienia opadów marznących. Zarówno deszczu, jak i też deszczu lodowego, który może spowodować przejściową gołoledź na południowym-wschodzie.

Pogoda. Sprawdź, gdzie wystąpią największe opady zimowe

Prognozowane zachmurzenie, zasięg i natężenie opadów dla Polski na noc ze środy na czwartek oraz na godziny poranne, 11 lutego 2021 według modelu SWISS.

SWISS 1
SWISS 2
SWISS 3 śnieżyca
SWISS 4 śnieżyca

Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu 24 godzin trwania opadów od 10 do 15 cm w woj. podkarpackim oraz częściowo w woj. śląskim, małopolskim i lubelskim. W górach i na terenach podgórskich opady będą jeszcze silniejsze – prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to 10-15 cm w ciągu 12 godzin i 15-30 cm w ciągu 24 godzin. Po przejściu niżu rozpocznie się napływ mroźnego powietrza arktycznego, dlatego najbliższe noce będą zimne. Zwłaszcza przy bezchmurnym niebie, gdy możliwe są spadki temperatury poniżej -15°C. Wyraźnego ocieplenia nie widać w prognozach do początku trzeciej dekady. Sprzyjać ma to powstawaniu zjawisk lodowych na rzekach, w tym również groźnych zatorów, jakie mogą spowodować podtopienia, a nawet powodzie.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej według modelu SWISS-HD za okres od 10.02.2021, 13:00 do 11.02.2021, 14:00.

Największy przyrost pokrywy śnieżnej powinien wystąpić w Bieszczadach, co sugeruje szwajcarski model numeryczny.

Pogoda. Strefa opadów wielkoskalowych zbliża się do Polski

Zbliżająca się strefa opadów wielkoskalowych jest bardzo dobrze widoczna na zobrazowaniach radarowych. Przemieszcza się ona z południowego-zachodu na północny-wschód. Największych opadów spodziewamy się podczas nadchodzącej nocy.

Ostrzeżenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska przed nadchodzącą śnieżycą oraz prognozowane obszary z największym przyrostem pokrywy śnieżnej.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: DWD.DE, meteologix.com, windy.com, lowcyburz.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.