14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna śnieżyca może pojawić się nad Polską. Nawet 20 cm. Prawdopodobny mróz

Pogoda. Śnieżyca w Polsce

Pogoda. Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na przyszły tydzień. Wiele wskazuje, że w naszej części Starego Kontynentu dojdzie do starcia zróżnicowanych termicznie mas powietrza. Wiodące modele numeryczne wskazują na spore prawdopodobieństwo kwietniowego ataku zimy.

Tegoroczny kwiecień nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami w Polsce. Bardzo często temperatura jest poniżej normy wieloletniej. Na kilka dni nadeszło w piątek ocieplenie. Kulminacyjna faza ocieplenia czeka nas w weekend. Więcej o pogodzie pod koniec bieżącego tygodnia pisze kolega Michał Kołodziejczyk.

My jednak skupimy się na prognozach numerycznych na początek przyszłego tygodnia. Ochłodzenie zacznie wkraczać od zachodu w poniedziałek. We wtorek wystąpi wyraźny podział na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód kraju. Przez Polskę przechodzić będą wydajne opadowo fronty atmosferyczne. Na wschodzie zaznaczy się ciepły wycinek niżu, dlatego tam głównie padać ma deszcz w cieplejszej masie polarnej.

Potencjalny atak zimy wędrować może w nocy z poniedziałku na wtorek z zachodu na północny-wschód Polski, co widać bardzo dobrze na grafikach poniżej.

Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na noc z poniedziałku na wtorek według modelu GFS.

Pogoda. Prognoza ciśnienia i śnieżyce

Prawdopodobny obszar opadów śniegu nad ranem we wtorek w naszej części Europy według modelu GFS.

Silne opady sniegu.

Pogoda. Spaść może ciężki i mokry śnieg we wtorek

Zdecydowanie ciekawiej wyglądają prognozy na drugą część wtorkowego dnia. Śnieżyca może wystąpić wtedy na południu, częściowo w centrum. Padać może mokry, ciężki śnieg, co może spowodować szkody w drzewostanie, miejscowe przerwy w dostawach energii elektrycznej oraz utrudnienia w ruchu na drogach oraz na kolei. Temperatura w czasie opadów śniegu oscylować może w okolicach 0 stopni, co skutkować może szybkim przyrostem pokrywy śnieżnej.

Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia oraz opadów dla Polski na drugą część wtorkowego dnia według wiodącego modelu GFS.

Pogoda. Powiew zimy w kwietniu 2021

Model amerykański sugeruje, że w nocy z wtorku na środę śnieżyca utrzyma się w pasie od południowej przez centralną po północną, północno-wschodnią część Polski. Z biegiem godzin będzie ona przesuwać się dalej na wschód. W czasie występowanie opadów wzrośnie prędkość wiatru powyżej 50 km/h.

Wstępna prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na godzinę 23 czasu lokalnego na wtorek.

Pogoda. Śnieżyca wtorek

Umiarkowane, okresowo obfite opady wielkoskalowe trwać mogą przez noc z wtorku na środę. Skutkując miejscowym przyrostem pokrywy śnieżnej do 5-15 cm.

Pogoda. Atak zimy kwiecień 2021

Jest to wstępna prognoza modelu GFS. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może okazać się większy, niż sugeruje to amerykański model numeryczny. Mniejszy obszar śnieżyc sugeruje ECMWF, wskazując głównie na obfite opady białego puchu na południu, częściowo w centrum kraju. W kolejnych dniach przekonamy się, czy prognozy sprawdzą się.

Nocami na nizinach znów pojawią się przymrozki, natomiast wysoko w górach zapanuje całodobowy mróz, nawet z wartościami dwucyfrowymi na wysokogórskich obserwatoriach IMGW-PIB. Szansa na większe ocieplenie dopiero na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia, ale chłodne okresy mogą zdarzyć się do końca kwietnia. Wyraźna zmiana w pogodzie prognozowana jest dopiero na maj, o czym poinformujemy Was w kolejnym wpisie.

W kolejnych dniach przedstawimy Wam najnowsze prognozy numeryczne. Wpis na ten moment ma charakter orientacyjny i nie jest wiążący.

Źródło grafik: wxcharts.com