Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Śnieżyca przeniosła się na północ. Potężny atak zimy. Spadnie nawet pół metra śniegu

Mróz i śnieg. Zima nie powiedziała ostatniego słowa


Przez ostatnią dobę mieszkańcy Polski Wschodniej zmagali się z potężną śnieżycą. To były najsilniejsze, długotrwałe opady śniegu od kilka lat. Wraz z przesuwaniem się niżu na północ również na północ przesunęła się strefa intensywnych opadów śniegu.

Potężne śnieżyce na wschodzie Polski

Wczorajszy dzień przyniósł komunikacyjny koszmar na drogach Podkarpacia, Lubelszczyzny, czy Podlasia. Z powodu intensywnie padającego śniegu wiele z dróg krajowych było przez wiele godzin praktycznie nieprzejezdnych. Sytuację dodatkowo utrudniały ciężarówki. TIRy i samochody dostawcze nie były w stanie pokonać wzniesień, przez co blokowały drogi często w obu kierunkach. W większych miastach wystąpiły potężne utrudnienia komunikacyjne.

Padający śnieg był bardzo ciężki i mokry, przez co oblepiał wszystko z czym miał kontakt. W związku z tym we wschodniej Polsce strażacy mieli pełne ręce roboty. Połamane konary drzew spadały również na linie energetyczne. W dniu wczorajszym były w kraju okresy, gdzie prądu jednocześnie nie miało kilkadziesiąt tysiecy odbiorców.

Silna śnieżyca na wschodzie

Śnieg padał intensywnie na wschodzie. Jednak śnieżyca okazała się mimo wszystko mniej wydajna śnieżnie niż mówiły o tym wcześniejsze prognozy. W Polsce wschodniej pokrywa śnieżna sięga obecnie od 10 do 20 cm śniegu. Wczorajsza śnieżyca przyniosła z pewnością więcej białego puchu, jednak minimalnie dodatnie temperatury powodowały, że część padającego śniegu nie utrzymywała się na powierzchni. Zwłaszcza w pierwszych godzinach śnieżycy, gdy ziemia nie była jeszcze zmrożona.

Śnieżyca dziś przeniosła się na północy wschód

Głęboki niż będący sprawcą załamania pogody i śnieżycy na wschodzie Polski dziś przesunął się dalej na północ. Niż LARS znajduje się obecnie nad Litwą i Łotwą.

Niż

To właśnie w tych krajach już w nocy z poniedziałku na wtorek nastąpił atak zimy. Śnieżyca na północnym wschodzie jest obecnie jeszcze silniejsza od tej, która wczoraj występowała w Polsce. Silne opady mokrego, ciężkiego śniegu powodowały będą również szkody w drzewostanie. Ponownie, tak jak wczoraj w Polsce energetycy będą mieli problem ze zrywanymi liniami energetycznymi.

Śnieżyca na północy

Silne opady śniegu wystąpią dziś w pasie od zachodniej Białorusi, przez Litwę po Łotwę. Śnieg będzie padał intensywnie przez cały wtorek i część nocy z wtorku na środę. Prognozuje się, że do środy rano w wielu miejscach regionu pokrywa śnieżna wynosiła będzie nawet 40 cm śniegu. To przy mokrym śniegu oznacza, że w dobę w regionie spadnie go nawet pół metra.

Przypominamy, że bieżące opady w Polsce śledzić można w naszej zakładce z radarami opadów i wiatru w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk