Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Intensywne śnieżyce w Europie. Śnieg pada również w Polsce. Mróz w kolejnych dniach

Zima w Europie i w Polsce

W wielu regionach Europy wpływ na pogodę mają niże atmosferyczne przynosząc opady. Ponieważ znaczna część kontynentu znajduje się pod wpływem chłodniejszych mas powietrza, to w wielu regionach notowane są opady śniegu. Lokalnie opady są intensywne i przyjmują postać śnieżyc.

Obecnie intensywnie pada częściowo na Bałkanach, w Turcji oraz na Ukrainie. Silne opady śniegu notowane są również na południu Niemiec oraz na północy Włoch.

Śnieg pada w Europie od wielu dni

Opady śniegu na kontynencie trwają w różnych regionach praktycznie od początku roku. Wystarczy przypomnieć z jak silnym incydentem zimowym zmagali się Hiszpanie.

W kolejnych dniach silne opady śniegu występowały również we Włoszech, czy w Turcji. Alpy zostały dosłownie zasypane śniegiem, a atak zimy w Turcji doprowadził do silnego paraliżu komunikacyjnego.

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z silnym atakiem zimy w pasie od Bałkanów, przez Rumunię, Słowację, po wschód Polski oraz Białoruś, Litwę i Łotwę. Przez kraje te wędrował śnieżny niż LARS przynosząc potężne śnieżyce.

Silne opady śniegu dały się we znaki mieszkańcom Słowenii oraz Rumunii. W pierwszym kraju z powodu intensywnych opadów śniegu występowały lawiny śnieżne. Rumunia w ostatni weekend została całkowicie zasypana śniegiem. Podobnie silna śnieżyca przeszła 25 stycznia nad Polską Wschodnią.

Następnie intensywne opady śniegu związane z niżem Lars przeniosły się na północ. W Republikach Nadbałtyckich spadło nawet 40 cm świeżego śniegu o czym pisaliśmy tutaj.

Kolejne dni przyniosą zimową pogodę również Polsce

Obecny tydzień przyniesie dalsze opady śniegu i mróz w wielu miejscach Europy. Śnieg padał będzie również w Polsce, a najwięcej śniegu spadnie we wschodniej części kraju. Już dziś (środa) opady śniegu występują i będą występować we wschodnich i południowych regionach kraju. Jeszcze więcej opadów pojawi się w kraju w czwartek, gdy z zachodu do Polski wkroczy kolejny front atmosferyczny. Na zachodzie kraju padał będzie deszcz, ale już w centrum i na wschodzie przybędzie od 1 do nawet 5 cm śniegu. Szczegółowo piszemy o tym w długoterminowej prognozie pogody na 5 dni dla Polski.

Koniec stycznia przyniesie większy mróz w Polsce

Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne wskazywały, że końcówka stycznia przyniesie do kraju ocieplenie. Tymczasem okazuje się, że koniec stycznia / początek lutego przyniesie nam ochłodzenie. Spadki temperatury w Polsce sięgać mogą nawet -15 stopni. W górach i na wschodzie kraju mróz może być siarczysty. Więcej o mrozie w najbliższych dniach pisaliśmy w tym wpisie.

Aktualna temperatura w Polsce