Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Większy mróz nadchodzi. Będzie poniżej -15°C i burze śnieżne w Polsce

Już we wczorajszej prognozie wspominaliśmy, że końcówka miesiąca przyniesie istotne ochłodzenie. Nie do końca znany był obszar najniższych temperatur. Prognozy obecnie się wyklarowały i można już nakreślić prawdopodobny trend w pogodzie na przełom pierwszego i drugiego miesiąca roku.

Wiele wskazuje, że najchłodniejszy okres synoptyczny w trzeciej dekadzie stycznia rozpocznie się od piątku. Szczególnie niskie wartości na termometrach zobaczymy w weekend oraz początku lutego. W żadnym wypadku nie będzie to wieszczona przez niektóre portale “bestia ze wschodu“.

Pogoda. Częste opady zimowe, rzadziej deszcz. Możliwe burze śnieżne

Przeważnie do końca miesiąca występować będą opady śniegu, rzadziej deszczu. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się na południu oraz wschodzie, jak i też na północy.

Orientacyjny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej do końca stycznia. Niewykluczone, że miejscami będzie go więcej niż jest prognozowane. Szczególnie w południowej i wschodniej części kraju. Na północy kraju duże opady śniegu związane będą z “efektem morza” i wchodzeniem nad ląd komórek konwekcyjnych z przelotnymi, lecz intensywnymi opadami śniegu. Nie można wykluczyć kolejnych burz śnieżnych. Szczególnie na wybrzeżu i nad polskim morzem.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej według ECMWF i ICON do 31 stycznia 2021 dla Polski.

Większy mróz nadchodzi.
Większy mróz nadchodzi.

Pogoda. Będzie większy mróz w Polsce, ale nie zagrozi nam bestia ze wschodu

Wyraźnie widać w prognozach, że temperatura w ostatnich dniach stycznia obniży się poniżej normy klimatycznej z okresu referencyjnego 1981-2010 . Szczególnie chłodna ma być końcówka miesiąca oraz początek lutego. Jeszcze kilka dni temu modele pogodowe nie sygnalizowały tak wyraźnego ochłodzenia a temperatura miała być powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie w omawianym czasie na południu, gdzie zaznaczy się wpływ cieplejszego powietrza polarnomorskiego.

mróz nadchodzi

Weekend może przynieść w wielu miejscach spadki temperatury poniżej -10°C. Miejscami będzie nawet -15°C. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej połowy kraju. Lekki mróz utrzymywać ma się na przeważającym obszarze Polski w ciągu dnia.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski.

mróz nadchodzi

Wyliczana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski.

mróz nadchodzi

Pogoda. Najchłodniejsze będą noce i poranki w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia

Modele numeryczne zgodnie wskazują, że to właśnie nocami i w godzinach porannych należy spodziewać się w wielu miejscach większych ujemnych wartości na termometrach. Największe spadki temperatury wystąpią przy słabym wietrze i niewielkim zachmurzeniu, co skutkować może silnej radiacji ciepła.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę rano na obszarze Polski.

mróz nadchodzi

Jeszcze niższe wartości na termometrach są prognozowane w niedzielę rano. Wtedy też obszar największych spadków temperatur może być większy niż w weekend.

mróz nadchodzi

Jeszcze chłodniejszy może być poniedziałkowy poranek, ale prognozy te ze względu na odległy termin zweryfikujemy w kolejnych dniach.

mróz nadchodzi

Aktualna temperatura

Położenie opadów