Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Uderzenie chłodu na koniec lipca 2021. Ledwie 3 stopnie? Niskie temperatury i ulewy

Silny chłód i ulewy w Europie

Od kilku dni mówi się i pisze o fali upałów w Polsce i na południu Europy. Tymczasem końcówka lipca i początek sierpnia niemiło zaskoczą mieszkańców Europy Zachodniej. Chłód wleje się do Europy. Zrobi się rześko. Jak na środek lata wręcz zimno. Lokalnie, na Wyspach Brytyjskich nocami może być ledwo 3 stopni Celsjusza. Oprócz chłodu, mieszkańcy zachodu zmagali będą się z silnymi ulewami. Kolejne powodzie w Europie są bardzo realne.

Upał na południu Europy

O uderzeniu chłodu w Europę Zachodnią napiszę w dalszej części tekstu. W tym akapicie kilka słów o morderczym upale, jaki panuje na południu kontynentu. Podczas, gdy w Wielkiej Brytanii temperatury w najbliższych dniach to ledwo 10-15 stopni (nocami jeszcze mniej), na południu kontynentu panuje prawdziwie afrykański żar. Na południu Turcji padł rekord temperatury. Słupki rtęci wskazały kilka dni temu ponad 49 stopni. Niewiele chłodniej w końcówce lipca będzie we Włoszech, na Bałkanach, czy w Grecji. W tych krajach termometry w najbliższym czasie temperatura wzrosnąć może nawet do 45-46 stopni ciepła.

Silny upał na południu Europy. Chłód w tym regionie nie wystąpi

Chłód na południu Europy z pewnością nie wystąpi. Gorąco do końca lipca będzie również w Polsce, ale co ciekawe prognozy na początek sierpnia widzą ochłodzenie również w Polsce. O tym w dalszej części wpisu. Tymczasem przenieśmy się na zachód kontynentu. Tam bowiem chłód będzie naprawdę nieprzyjemny.

Chłód i ulewy na zachodzie

Kto czyta nasz serwis regularnie ten wie, że lubuję się we wszelkich animacjach związanych z pogodą. Długo szukałem odpowiednich map do animacji, by pokazać Wam jak silny chłód uderzy w zachodnią Europę. Chyba się udało. Poniżej animacja anomalii temperatury na poziomie 2 metrów. Kolor niebieski, to anomalia ujemna (czyli chłodniej niż norma wieloletnia). Kolory pomarańczowe i brązowe to anomalia dodatnia.

Na animacji (źródło map) widać doskonale jak chłód wlewa się do Europy Zachodniej. Wraz z początkiem sierpnia fala chłodu obejmuje również centrum i wschód kontynentu, ale o tym za chwilę. W tym akapicie skupmy się na uderzeniu chłodu na zachodzie kontynentu. Najbliższe dni na zachodzie przyniosą temperatury na poziomie 10-16 stopni w dzień. Nocami temperatura spadać będzie do 6-7 stopni powyżej zera. Lokalnie, w wąwozach temperatura spadać może jeszcze niżej, do 3 stopni powyżej zera. Niektóre media piszą o lokalnych, przygruntowych przymrozkach. Jednak chłód na koniec lipca nie będzie chyba aż tak silny. Niestety, chłód nie będzie jedynym problemem mieszkańców zachodnich regionów Europy. Okazuje się, że najbliższe dni przyniosą ulewy i burze w wielu regionach.

Chłód na Wyspach Brytyjskich. Ledwie 6-7 stopni nocami

Nie tylko chłód. Ulewy i silne burze w Europie

Bardzo niepokojące są prognozy odnośnie opadów w najbliższych dniach w Europie. Na południu panuje silny upał. Na zachodzie uderzy chłód. Intensywne i ulewne opady deszczu prognozowane są za to praktycznie w każdym zakątku Europy. Część opadów będzie miało pochodzenie konwekcyjne i burzowe. Jednak w wielu regionach to niże będą miały decydujący wpływ na Europę. Spójrzmy jak duże sumy opadowe prognozowane są dla Europy na najbliższy okres.

Nie tylko chłód. Dużo opadów w Polsce

Bardzo dużo deszcz spadnie w Skandynawii. Jednak mnie najbardziej niepokoją sumy opadowe w regionie północnych Włoch, czy Austrii. Oczywiście, część z tych opadów pochodzi z konwekcji. Jak choćby dziś, gdy dla regionu wydany został trzeci, najwyższy stopień zagrożenia silnymi burzami. Jednak na dużą część sumy opadów składają się również intensywne ulewy związane z niżami atmosferycznymi. Mam wielką nadzieję, że przełom lipca i sierpnia nie przyniesie kolejnej, tragicznej w skutkach powodzi. Wszyscy pamiętamy tragiczną powódź w Niemczech i Belgii. Śmierć poniosło wtedy ponad 200 osób. Trzymam kciuki, by prognozy sum opadowych rzędu 180mm w kilka dnie nie sprawdziły się. Dość w tym sezonie katastrof związanych z ulewnymi opadami deszczu.

Ochłodzenie zawita również do Polski

Do Polski obecnie napływa zwrotnikowe, gorące i wilgotne powietrze z południa kontynentu. Czeka nas kilka upalnych dni. Jednak początek sierpnia przyniesie spadki temperatur również w naszym kraju. Nie będzie to chłód tak silny jak w przypadku zachodu Europy. Spodziewać możemy się jednak, że słupki rtęci w dzień pokazać mogą poniżej 20 stopni Celsjusza. Z tego miejsca zapraszam na wpis dedykowany ochłodzeniu w Polsce. Tam dokładniej przeanalizujemy to co wydarzy się z temperaturą po fali upałów.