Pogoda długoterminowa. Nagła zmiana. Gwałtowne ustąpienie upału i burze. Przed nami okres z ujemną anomalią temperatury w Polsce

Pogoda. W ostatnich dniach 3 dekady lipca do Polski napłynęło powietrze zwrotnikowe z południa Europy. Ponownie powróciły burze, które nie były jednak w niedziele intensywne. Zdecydowanie większa aktywność burzowa przypadnie na bieżący tydzień. Dni upalnych najwięcej prognozowanych jest w centrum, południu i wschodzie kraju. Pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, okresami przejdą przez nasz kraj fronty, przynosząc opady i burze.

Dominacja pogody niżowej to częste opady i burze. Nawet w porze nocnej

Zerkamy na mapę przedstawiającą średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 26.07.2021 do 31.07.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że Polska znajdzie się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, co zwiastuje niestabilne warunki pogodowe. Zasadniczo będziemy pomiędzy niżem znad Morza Północnego a wyżem znad Rosji. Przeważnie z kierunków południowych docierać ma gorąca i wilgotna masa zwrotnikowa. Wyraźna zmiana w pogodzie jest prognozowana na przełomie lipca i sierpnia, gdy zacznie napływać chłodniejsze powietrze znad Atlantyku. Najdłużej wysokie temperatury utrzymają się na wschodzie. Burz najwięcej ma być na południu, centrum i wschodzie. Będą lokalnie powodować szkody.

pogoda. niżowa aura

Pogoda. Cieplejszy okres synoptyczny pod koniec lipca

Jeszcze w okresie od 26.07.2021 do 31.07.2021 prognozowane jest dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Dostrzegamy, że w całym kraju temperatura będzie powyżej normy. Najcieplej na południu, wschodzie i centrum z dniami upalnymi. Chłodniej na zachodzie.

pogoda. cieply okres

Pogoda. Przed nami silne ochłodzenie na początku sierpnia 2021

Chłodniejszy okres rozpocznie się wraz z początkiem sierpnia. Temperatura spadnie w całym kraju. Na mapach anomalii za okres od 1.08.2021 do 6.08.2021 spodziewane jest ujemne odchylenie temperatury. Przeważnie termometry w tym okresie wskażą od 18°C do 25°C. Noce będą z niższymi temperaturami. To będzie szczególnie chłodny okres w pogodzie nad morzem oraz na zachodzie kraju.

ochłodzenie na początku sierpnia

Najnowsze prognozy GEFS sygnalizują, że nieco cieplej zacznie robić się na przełomie 1 i 2 dekady, ale i tak są przeważnie wartości lekko poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że pojawiać zaczną się coraz częściej dni gorące i upalne. Jednak z uwagi na odległy termin prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

niskie temperatury sierpień

Pogoda. CFS również prognozuje chłodniejszy okres synoptyczny

Warto również prześledzić najnowsze prognozy CFS na przełom lipca i sierpnia dla naszej części Starego Kontynentu. Dostrzegamy, że przed nami ciepły okres synoptyczny w okresie od 24.07.2021 do 1.08.2021. Przy czym w ostatnich dniach omawianego przedziału czasowego temperatury spadną. Zarówno CFS jak i też GEFS oraz inne wiodące modele sygnalizują wyraźne ochłodzenie.

cfs i wysoka anomalia

Szczególnie chłodno na zachodzie i północy w pierwszych dniach sierpnia

Patrzymy na mapę uśrednionej anomalii w okresie od 1.08.2021 do 8.08.2021. Dostrzegamy napływ chłodniejszych mas powietrza na początku sierpnia. Pogodę kształtować ma przeważnie cyrkulacja strefowa. Z zachodu na wschód przemieszczać mają się ośrodki niskiego ciśnienia, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć w tym okresie. Będzie sporo chmur, okresami popada deszcz, możliwe są tez lokalne burze. Jednak aktywność burzowa powinna być mniejsza niż w lipcu. Na mapie widzimy szczególnie chłodny okres synoptyczny na zachodzie i północy kraju. Najcieplej ma być na południu i wschodzie, południowym-wschodzie.

chlodny okres synoptyczny przed nami

Najcieplej w kolejnych tygodniach na południu, centrum i wschodzie

Niekorzystnie na ten moment wygląda prognoza CFS na okres od 8.08.2021 do 15.08.2021. Na mapie ponownie dostrzegamy obszary z ujemną anomalią temperatury na obszarze Polski. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem prognostycznym i mogą ulec korekcie. Jednak na ten moment amerykański model klimatyczny CFS sygnalizuje najniższe temperatury na zachodzie i północy kraju. Najcieplej powinno być na południu i wschodzie, gdzie może być najwięcej dni gorących oraz upalnych, przerywanych okresami burzami.

Prognozy na przełom 2 i 3 dekady sierpnia z uwagi na odległy termin mogą ulec jeszcze zmianie, zatem nie traktujmy tych wyliczeń w sposób wiążący. CFS pokazuje obszar dodatniej anomalii temperatury na południu. Na przeważającym obszarze Polski temperatura ma być w normie klimatologicznej dla sierpnia. Niewielkie obszary z ujemną anomalią dostrzegamy zwłaszcza na zachodzie kraju.

pogoda. ujemna anomalia w Polsce

Wyliczenia na ostatnie dni sierpnia są mocno orientacyjne. Możemy jednak zauważyć, że w tym okresie na obszarze całej Polski temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. W kolejnych dniach sprawdzimy następne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele europejskie i amerykańskie na sierpień 2021.

cieplejszy okres synoptyczny