Pogoda. Silne burze przejdą w poniedziałek przez Polskę. Duży grad, zalania i silny wiatr. Gdzie jest burza 26.07.2021?

Pogoda. W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Północnego i płytkiego górnego niżu, który przemieści się przez zachodnią część kraju. Nad dzielnice zachodnie zacznie nasuwać się pofalowany front atmosferyczny. Ośrodek górnego niżu znad zachodniej Europy ściągać ma do Polski wilgotne i dość niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Anomalia w polu ciśnienia dla Europy i rejonów przyległych, 26.07.2021, 18 UTC według GFS

pogoda. anomalia ciśnienia, 26 lipca 2021

Pogoda. Silne burze przyniosą zalania, gradobicia i silny wiatr miejscami w Polsce

Przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze będzie na ogół słaby i umiarkowany. W czasie burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady konwekcyjne o akumulacji do 30-50 mm. Natężenie 15 mm/10 minut. Miejscami w przypadku przechodzenia burz superkomórkowych i klastrów wielokomórkowych sumy opadowe zostaną przekroczone. Nie można wykluczyć lokalnych podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Konwekcja na południu i wschodzie oraz centrum kraju może być lepiej zorganizowana z uwagi na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Porywy wiatru w burzach do 80-90 km/h, grad do 3-4 cm. Pierwsze burze zaczną powstać już przedpołudniem, ale to właśnie na popołudnie i wieczór przypadnie szczyt aktywności konwekcyjnej.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

prognoza burz (IMGW-PIB)

Pogoda. Podczas nadchodzącej nocy w zwrotnikowym powietrzu rozwijać mają się kolejne burze

W nocy sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Aurę w dalszym ciągu kształtować ma niż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Znajdziemy się w strefie falującego frontu atmosferycznego związanego z płytkimi niżami nad południową i północną Polską przesuwającego się stopniowo z zachodu na wschód. W dalszym ciągu docierać ma bardzo ciepłe i wilgotne oraz niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południa Europy.

Sytuacja synoptyczna, 27.07.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze ma być w dalszym ciągu słaby. Zatem przy dużej zawartości opadowej w pionowym słupie powietrza podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady burzowe do 40-60 mm. Miejscami niewykluczone zalania, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Na południu i wschodzie kraju pojawi się podwyższony pionowy uskok wiatru w warstwie 0-6 km do 15 m/s, dlatego konwekcja na tym obszarze może być nieco lepiej zorganizowana.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Nie można wykluczyć uformowania się mezoskalowego układu konwekcyjnego. Podczas przechodzenia takiego systemu burzowego w pierwszej części nocy podstawowym zagrożeniem okaże się wysoka aktywność elektryczna, intensywne opady, a miejscami również silny wiatr do 80-90 km/h. W pierwszej części nocy szczególnie dużo burz jest prognozowanych w centrum, wschodzie i północnym-wschodzie. Wspomaganie ruchów konwekcyjnych zapewni płytki niż wędrujący wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Prognozy wskazują, że strefa burz może nasunąć się od południa nad województwa południowe w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami burzowa aura utrzyma się do godzin porannych we wtorek.

Prognoza burz na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

pogoda. burzowe prognozy

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ