Potężna i śmiertelna powódź lipiec sierpień 2021. Nie zgadniesz gdzie spadnie nawet 900 mm deszczu

Pogoda niezbyt uczciwie rozkłada się w lipcu i sierpniu w różnych regionach Świata. Podczas gdy na południu Europy panują śmiertelne upały i pożary, w wielu regionach Świata głównym zmartwieniem są silne powodzie i ulewne opady deszczu. Pod koniec lipca potężna powódź nawiedziła Belgię i Niemcy. Śmierć w wyniku powodzi poniosło ponad 100 osób. Jeszcze bardziej tragiczna w skutkach powódź nawiedziła ostatnio Azję. W wyniku ulewnych opadów deszczu, a następnie powodzi i osuwisk błotnych śmierć poniosło ponad 800 osób. Tysiące uznawane są za zaginione. Okazuje się, że są na Ziemi miejsca, gdzie w sierpniu spadnie jeszcze więcej desczu.

Potężne ulewy w Afryce. To może być historyczna powódź

Już do chwili obecnej śmierć w skutek ulewnym opadów deszczu w Afryce poniosło kilkadziesiąt osób. Najwięcej śmiertelnych ofiar powodzi zanotowano w Nigerii (25) i Nigrze 36. Wszystko za sprawą obecnie trwającej w regionie pory deszczowej. Strefa najsilniejszych zbieżności wiatru przesunęła się obecnie ze strefy równikowej, na południe kontynentu.

Powódź w Afryce. Potężne ulewy przynieść mogą nawet 900 mm deszczu.

Prognozy pogody na najbliższe 16 dni są przerażające. Okazuje się że do ostatniej dekady sierpnia w regionie spaść może ponad 900mm deszczu (źródło, model GFS). W związku z tym kolejne, śmiertelne powodzie są niestety w Afryce nieuniknione. Przypomnijmy, są to kraje bardzo ubogie. Nie istnieje tu żaden system powiadomień i ostrzeżeń meteorologicznych. Choć jak pokazuje przykład powodzi z Niemiec, nawet świetnie działający system ostrzeżeń nie ochroni przez śmiertelnymi skutkami tak nawalnych opadów. Dramatyczne nagrania z Nigerii pokazują z jak potężnymi powodziami zmagają się mieszkańcy regionu.

Niszcząca powódź w Ameryce Południowej

Pisząc o powodziach na Świecie nie mogę nie wspomnieć o wydarzeniach z przełomy lipca i sierpnia. W północnej części Ameryki Południowej doszło do katastrofalnych w skutkach ulew i nawałnic. Szacuje się, że powodzie dotknęły nawet pół miliona ludzi. Najbardziej dotknięte powodzią zostały Kolumbia oraz Trynidad i Tobago. Bardzo ucierpiały tereny położone na północy Trynidadu i Tobago. Jednak ogólnoświatowe media nie podają na tą chwilę liczby ofiar śmiertelnych, to z pewnością powódź ta zabrała ze sobą setki istnień ludzkich. Sami zobaczcie z jak silną powodzią zmierzyli się mieszkańcy regionu.

https://www.youtube.com/watch?v=A7UoDtDyF6A

Niestety, prognozy dla regionu są bardzo niepokojące. Trwa tutaj pora deszczowa. Codzienne ulewy nękały będą mieszkańców Ameryki Środkowej oraz północnych regionów Ameryki Południowej. Ulewy zapowiadane są na najbliższe tygodnie. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że wystąpią tam dalsze, tragiczne w skutkach powodzie. Wszystko przez Interkontynentalną Strefę Konwergencji. To właśnie ona prowadzi do rozwoju silnie wypiętrzonych chmur niosących wielodniowe ulewy. Prognozuje się, że kolejne powodzie pojawią się w całym regionie. Jednak największych opadów deszczu spodziewamy się w Kolumbii, Panamie i Kostaryce. Tutaj spadać może 200mm wody w zaledwie kilkadziesiąt godzin. Dlatego z bacznością przyglądali będziemy się sytuacji w tym regionie.

Mieszana pogoda w Europie

Szczęśliwie z silnymi powodziami nie muszą obecnie zmagać się mieszkańcy Europy. Na północy i w centrum kontynentu panuje obecnie umiarkowanie ciepłe lato. Polska dostała się pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza. Jednak kolejne fronty atmosferyczne, które przechodzą przez kraj nie są bardzo aktywne. Ostatni, aktywny niż przechodził nad Polską w ubiegłym tygodniu, kiedy to sumy opadów lokalnie przekroczyły 100mm w dwa dni. Doszło do lokalnych podtopień, jednak o powodzi mowy być nie mogło (na szczęście). Kolejne dni nie przyniosą większych zmian w pogodzie nad Polską. Nadal będzie dość ciepło, ale nie upalnie. Nadal co kilka dni przez kraj sunął będzie front atmosferyczny. Pojawią się burze, jednak nie będą to zjawiska tak ekstremalne, jak te opisywane wyżej. Szczegółową prognozę pogody na najbliższe dni znajdziecie w pogodzie długoterminowej na 16 dni dla Polski.

Dużo gorsza sytuacja panuje na południu Europy. Mieszkańcy regionu zmagają się z bardzo silnym upałem. Temperatury dochodzą tu do 45 stopni Celsjusza. W związku z tym raz po raz we Włoszech, Grecji, czy Turcji dochodzi do wybuchów nowych ognisk pożarów. W chwili, gdy piszę ten wpis na południu Europy notuje się kilkaset aktywnych ognisk ognia. Z pożarami walczą tysiące strażaków. Najgorzej jest w Turcji, gdzie ogień podchodzi pod znane kurorty turystyczne jak Bodrum, czy Side. Jak widać, gdy w części Świata przechodzą silne powodzie, w innych regionach woda byłaby niezmiernie potrzebna. Niestety, pogoda w obecnym okresie nie rozdziela deszczu po równo.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie