Śmiertelna pogoda. Ponad 800 osób nie żyje w skutek ulew i powodzi

Do Polski w najbliższych godzinach zbliży się niż z południa. Przyniesie on długotrwałe opady deszczu i ulewy w Polsce. Ulewy najsilniejsze będą we wschodniej i południowej części kraju. Silne opady potrwają do piątku, a więcej szczegółów na temat tego incydentu znajduje się tutaj. Jak się okazuje, ulewy, które nadciągają nad Polskę to nic w porównaniu z tragedią jaka trwa obecnie w Azji. W skutek nawalnych deszczów monsunowych śmierć w regionie poniosło ponad 800 osób. Kolejne tysiące uznawane jest za zaginione.

Monsun daje się we znaki. Potężne ulewy w Azji

Silne, nawalne deszcze monsunowej nawiedziły w ostatnim czasie Chiny Środkowe, a także południe i południowy wschód Azji. Z nawalnymi, wielodniowymi ulewami zmagali się mieszkańcy Mumbaju w Indiach, Nepalu, czy granicy Bangladeszu z Birmą. Silne opady związane z monsunem nie oszczędziły również Pakistanu, czy Afganistanu. Już teraz ulewy doprowadziły do rozległych powodzi, które przyniosły śmierć wielu osób (o tym później). Niestety prognozy nie są dobre. W kolejnych dniach (a nawet tygodniach) nadal bardzo silnych ulew spodziewamy się na zachodzie Indii, w Birmie, czy Nepalu. Sytuacja już teraz jest dramatyczna, a wygląda na to, że będzie tylko gorzej. Zobaczcie film obrazujący skalę powodzi w Chinach w ostatnich dniach.

https://www.youtube.com/watch?v=YzPkNrwaNqE

Wykresy całkowitej sumy opadów w regionie wyglądają przerażająco. We wspomnianych regionach Świata przez ostatnie kilkanaście dni spadnie ponad 1000mm deszczu. To prawie dwukrotna roczna norma opadów dla Polski. Powtórzę, dwa razy więcej deszczu spadnie w Indiach w kilkanaście dni, niż przez rok w Polsce. akie ilości wody muszą doprowadzić do bardzo silnych powodzi.

Silne ulewy i powodzie w Azji. Ponad 1000mm deszczu na metr kwadratowy

Tragiczne w sutkach powodzie

W połowie lipca silne ulewy nawiedziły między innymi Belgię, czy Niemcy. Silne opady doprowadziły wtedy do rozległych powodzi, które okazały się jednymi z najbardziej dramatycznych w skutkach. Więcej o powodzi w Niemczech pisaliśmy tutaj. Jednak powódź w Niemczech przytoczyłem wyłącznie dla pokazania skali. W Europie zginęło nieco ponad 100 osób. W tym samym czasie w Azji po kilku dniach ulew i już teraz oficjalnie zanotowano 811 ofiar śmiertelnych. Najwięcej ofiar ulew i powodzi jak dotąd zanotowano w Chinach – 302 przypadki, w Indiach 213 zabitych oraz w Afganistanie, gdzie śmierć w skutek ulew i powodzi poniosło 113 osób.

Niestety z pewnością nie jest to koniec tragicznych statystyk. Tysiące ludzi uznawanych jest za zaginionych, a silne ulewy utrzymywały będą się jeszcze długo. Z każdym dniem powodzie w regionie będą coraz silniejsze i coraz bardziej dramatyczne w skutkach. Ofiar śmiertelnych ulew i powodzi w Azji z pewnością będzie przybywać w najbliższych dniach i tygodniach.

Ulewy w najbliższym czasie również w Polsce

Tak jak wspominałem we wstępie. Silne ulewy zbliżają się również do Polski. Nie będą bardzo rozpisywał się nad tym w tym wpisie. Ważne wiedzieć tylko, że w najbliższych 3 dobach będą w kraju miejscach, gdzie spadnie 100mm deszczu na metr kwadratowy. To tyle ile miesięczna norma w okresie letnim.

Ulewy nad Polską w najbliższych dniach

Jak widać powyżej (suma opadów nad Polską, źródło tutaj) najmocniej w najbliższych dniach popadać ma w Polsce Wschodniej. Silnych ulew spodziewamy się również na Białorusi, Litwie, czy Łotwie. Modele na ten moment wciąż przesuwają trajektorię niżu z południa. W związku z tym również strefa najsilniejszych ulew nie jest stabilna co do kilkudziesięciu kilometrów. Będę śledził modele. Jeśli sytuacja zmieni się bardzo, napiszę dla Was odpowiednią aktualizację pogodową.