Prognoza pogody na 16 dni. Przejdzie niszcząca, niebezpieczna wichura, burze i opady

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski. Przez Polskę w poniedziałek (30 września 2019) przejdzie niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura. Porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h, prawdopodobne burze.

Od kilku dni na łamach portalu informujemy o groźnej wichurze, jaka przejdzie w poniedziałek przez Polskę. Wszystko wskazuje, że przez nasz kraj przejdzie za frontem chłodnym bardzo niebezpieczna fala wiatru. Silny wiatr z gradientu, ale także konwekcji prowadzić będzie do ogromnych szkód w drzewostanie, uszkadzać może dachy i powodować przerwy w dostawach energii elektrycznej. Już teraz warto przygotować się na przejście gwałtownej fali wiatru w poniedziałek przez naszą część Europy.

Pogoda. Niedziela jeszcze spokojna, ale wzrastać ma prędkość wiatru w Polsce

Dzisiaj Polska nadal znajdować będzie pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Północnym i Skandynawią. Z zachodu napływać będzie ciepła masa polarno morska. W drugiej części dnia, szczególnie popołudniu zacznie nasuwać się front ciepły z opadami, za który odpowiedzialny jest odpowiedzialny niż atlantycki “MORTIMER”, jaki w poniedziałek przyniesie niebezpieczną wichurę w naszym kraju.

W ostatni dzień weekendu na obszarze Polski na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie spadnie deszcz, głównie w zachodniej i północnej połowie kraju, szczególnie popołudniu. Wieczorem opady dotrą do centrum, natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek również na Podlasie i Lubelszczyznę. Na północnym wschodzie jest niewielkie ryzyko słabych burz, szczególnie w godzinach przedpołudniowych, nie powinny być one jednak specjalnie groźne. Bez opadów na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku w ciągu dnia. Temperatura maksymalna od 14°C, 16°C na północy i terenach podgórskich Karpat do 20°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, wieczorem na terenach podgórskich w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach gór pod koniec dnia porywy wiatru do 80 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 września 2019 godzina 12 UTC

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr będzie się nasilać, nie zabraknie opadów

Najbliższej nocy Polska znajdzie się cyrkulacji strefowej o składowej nawet południowo zachodniej. Od południowego zachodu na północny wschód wędrować będzie front ciepły atlantyckiego niżu. Znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu „MORTIMER”, jaki ulokuje się nad Cieśninami Duńskimi. W całym kraju wystąpią opady deszczu najbliższej nocy o zmiennym natężeniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30 września 2019 godzina 00 UTC

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów deszczu w nocy z niedzieli na poniedziałek, symulowane echa radarowe, model SWISS-HD

W związku ze zbliżaniem się atlantyckiego niżu „MORTIMER” wzrastać ma prędkość wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek. W nocy będzie on jeszcze nad Cieśninami Duńskimi, ale jutro ulokuje się on nad Morzem Bałtyckim.

Prognozowane porywy wiatru przez modele GFS i ECMWF w nocy z niedzieli na poniedziałek

Pogoda. Niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura uderzy w Polskę 30 września 2019

W ostatni dzień września Polska znajdzie się pod wpływem dość głębokiego jak na początek jesieni niżu barycznego z rodowodem atlantyckim, jaki już otrzymał imię „MORTIMER” od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie. Ulokuje się on południową częścią Morza Bałtyckiego, w pobliżu Rozewia. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum spaść może do 982 hPa – 985 hPa. Wartość prognozowanego ciśnienia różni się nieznacznie względem poszczególnych realizacji numerycznych oraz modeli pogodowych. Straty, które może przynieść wiatr w Polsce będą prawdopodobnie znaczne. Będzie istniało duże zagrożenie dla życia i zdrowia i mienia ludzi zamieszkujących nasz kraj.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2019, 12 UTC

Pogoda. Gdzie będzie groźnie w poniedziałek?

Po przejściu układu niskiego ciśnienia o imieniu „MORTIMER” wzrastać ma bardzo wyraźnie prędkość wiatru po południowej i południowo zachodniej stronie tego głębokiego niżu barycznego. Wiatr o umiarkowanej i dużej sile początkowo wiać ma z południowego zachodu, następnie gwałtownie skręci na północny zachodu, natomiast jego prędkość w strefie brzegowej wzrośnie do 90 km/h a w porywach nawet do 100 km/h. Niewykluczone są burze, zarówno w obrębie frontu chłodnego, jak i też za nim.

Tak brzmi najnowszy fragment komentarza doświadczonego synoptyka ICM UW, Macieja Ostrowskiego na poniedziałek

Strefa najsilniejszego wiatru po przejściu frontu chłodnego i osi zatoki będzie oddalona od toru niżu – nad morzem wprawdzie sztorm, ale najsilniejszy wiatr wystąpi nad równinnymi terenami wzdłuż Łaby i Odry. Nasze prognozy porywów wiatru prezentowane na mapach oraz w meteorogramach mówią wyraźnie o prędkościach dochodzących w porywach do 30 m/s (108 km/h). Obszar występowania tego porywistego wiatru obejmie jutro w godzinach przedpołudniowych i około południowych Ziemię Lubuską, zachodnią część Dolnego Śląska, południe Wielkopolski i oczywiście Sudety. W ciągu dnia dalej będzie się rozszerzał na wschód, obejmując po południu prawie całą Wielkopolskę i cały Dolny i Opolski Śląsk, Ziemię Łódzka i Wieluńską, Jurę Krakowsko-Częstochowską i Górny Śląsk. Wieczorem strefa maksymalnych porywów nieco osłabnie i dojdzie do południa Mazowsza, Świętokrzyskiego, Małopolski i Lubelskiego oraz Podkarpacia.
Musimy obserwować kolejne, prezentowane co 6 godzin rozwiązania modelu, z prawie 50 letniej praktyki synoptycznej pamiętam tylko kilka przypadków takiego jesiennego przechodzenia niżów przez Bałtyk po południowym wybrzeżu. Wszystkie kończyły się znacznymi zniszczeniami, nawet z wywracaniem się dźwigów na budowach. Gwałtowny i porywisty wiatr związany z szybkim ruchem niżu przez Bałtyk i przechodzeniem frontu chłodnego występować będzie stosunkowo daleko na południe od toru jego ruchu, bliżej centrum, na Pomorzu i Mazurach porywy będą słabsze (do 20 m/s) ale za to tam wystąpią intensywniejsze opady deszczu. W strefie najsilniejszych porywów także deszcz, ale o charakterze przelotnym, może nawet w towarzystwie wyładowań. Na prezentowanych w modelu UM mapach porywów doskonale zobrazowany jest obszar zagrożenia, gdzie prognozowane są porywy do 30 m/s (108 km/h). Drzewa mają jeszcze liście, więc parcie wiatru połączone z masą wody deszczowej będzie znaczne, liczyć się trzeba z wieloma wiatrołomami, na drogach musimy uważać na samochody z dużymi plandekami i skrzyniami, spychane przez porywy wiatru z toru jazdy – informuje Maciej Ostrowski z ICM UW, meteo.pl

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowane porywy wiatru przez wybrane modele numeryczne (GFS, ECMWF i UMPL 4 km) na poniedziałek

W nocy z poniedziałku na wtorek wiatr ma słabnąć, najdłużej silnie wiać będzie na wschodzie. Wietrzna aura występować ma także nad polskim morzem, wystąpi na Morzu Bałtyckim sztorm. Silny wiatr da się we znaki wzdłuż linii brzegowej tego akwenu. Opady zaczną stopniowo ustępować w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek.

Pogoda. Początek października wietrzny i deszczowy

We wtorek wiatr będzie nieco słabszy, ale od południowego zachodu nasunie się kolejny front ciepły następnego atlantyckiego niżu. Wiatr będzie wyraźnie słabszy niż w poniedziałek, ale w Sudetach i Tatrach porywy mogą przekroczyć 85 km/h. W głębi kraju maksymalnie do 50 km/h. W wielu miejscach Polski spadnie deszcz, niewykluczone są lokalne burze. Najwięcej deszczu spadnie na północy i zachodzie naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1 października 2019 godzina 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Środa z deszczem i wiatrem w całym kraju, niewykluczone są burze

W środę pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Z południowego zachodu na północy wschód przebiegać ma strefa frontu atmosferycznego, wzdłuż którego przemieszczać ma się niewielki niż. W całym kraju popada, ale największe natężenie opadów jest spodziewane w dzielnicach południowych, centralnych, ale także wschodnich. Nad północną część kraju oraz Morze Bałtyckie spłynie chłodniejsza masa powietrza o chwiejnej równowadze, co doprowadzi do rozwoju chmur Cumulonimbus, dlatego nie można wykluczyć lokalnych burz adwekcyjnych z opadami drobnego gradu, silnego wiatru oraz deszczu i krupy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 października 2019 godzina 12 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. W czwartek duże ochłodzenie i deszczowo w całym kraju

3 października cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Na obszarze całego kraju występować będą przelotne opady deszczu, pochodzenia konwekcyjnego. Niewykluczone są burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 października 2019 (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 3 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek mniej deszczu, ale dalej chłodno

4 października deszczu będzie nieco mniej, ale ocieplenie nie będzie jeszcze wyraźne. Pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Co czeka nas w pogodzie po 4 października 2019

Modele numeryczne prognozują w dalszym ciągu większą zmienność pogody. Aurę kształtować ma cyrkulacja strefowa, dlatego nie zabraknie opadów i silnego wiatru. W przyszłą niedzielę termometry miejscami pokażą około 20 stopni. Przynajmniej do pierwszej dekady października czeka nas sporo opadów i silnego wiatru. Temperatura będzie poniżej 16 stopni. Czy wystąpi tak silna wichura jak ta, która przejdzie w poniedziałek okaże się już niedługo. Są na to jednak duże szanse, patrząc na dominacje strefowej cyrkulacji atmosfery.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

9 komentarzy do “Prognoza pogody na 16 dni. Przejdzie niszcząca, niebezpieczna wichura, burze i opady”

  1. Tekst Macieja Ostrowskiego nie jest zapowiedzią jakiegoś najnowszego blockbustera spod ręki Rolanda Emmericha. Ale czyta się to niemal tak, jakby oglądało się „2012” czy „Pojutrze”.

    Oczywiście powyższa paralela przytoczona jest znacznie na wyrost. Trudno porównywać groźne zjawiska atmosferyczne za oknami naszych domów z obrazami na srebrnym ekranie, gdy siedząc wygodnie we fotelu zajadamy się popcornem i popijamy colą. Chodzi o sam fakt przedstawienia wichury. Podkreślić należy, że nikt nie chce, by wichura wyrządziła szkody. Sama w sobie jest zjawiskiem spektakularnym i niech na samej spektakularności się skończy. Czyli uczuciu podmuchów wiatru czy tańczących na wietrze gałęziach.

  2. Wczoraj, patrząc na mapki oraz czytając zapowiedzi, sceptycznie podchodziłem do owej wichury, zakładając nawet, że skończy się na silniejszym wietrze. Dzisiejsze omówienie tematu sprawia, że jest powód do obaw przed zapowiadanym zjawiskiem.

    Trzeba na bieżąco śledzić tak mapki jak i prognozy.

    Do wichury pozostaje mniej więcej doba (w zależności od regionu naszego kraju). Zabrać z balkonu/tarasu wszystkie ruchome przedmioty, nie parkować aut pod drzewami/banerami, nie przebywać na zewnątrz.

Dodaj komentarz