Przymrozki uderzą w Polsce. Mróz znów może wyrządzić szkody w sadach, polach i ogrodach. Temperatura spadnie do -5°C

W kolejnych dniach wkroczymy w znacznie chłodniejszy okres synoptyczny, co spowodowane będzie dominacją cyrkulacji północnej przez kilka dni. Wzrośnie ryzyko nocnych i porannych przymrozków. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień.

Zimne noce i poranki przed nami

Zapowiadamy od kilku dni, że przed nami apogeum chłodu w zasięgu antycyklonu, który przyniesie dużo słonecznych chwil, ale także spore dobowe amplitudy dobowe temperatury. W zasięgu nocnych i porannych rozpogodzeń, pojawią się korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła, jeśli nałoży się dodatkowo na to słaby wiatr, a momentami nawet cisza. Szacujemy, że temperatura może spaść nawet do -5/-1°C na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu. Największe spadki temperatury wystąpią w pasie województw północnych i północno wschodnich.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 7.05.2024 r. do 12.05.2024 r. według modelu GEFS dl Europy i obszarów przyległych

niskie temperatury w kraju
Ujemna anomalia temperatury i kilka dni z cyrkulacją północną

Chłodny okres w pogodzie przez kilka dni i nocy. Największe ryzyko przymrozków w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień

Dobiega końca dłuższy okres z wysoką temperaturą powietrza. Zgodnie z naszymi zapowiedziami pierwsza dekada maja przyniosła dni gorące, ale w dalszym ciągu nie doświadczyliśmy pierwszego dnia upalnego na stacjach IMGW-PIB w 2024 roku. Jednak na skutek przebudowy pola ciśnienia geopotencjału zacznie do nas docierać znacznie chłodniejsze polarnomorskie, a w okolicach środy także arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Najniższe temperatury poza rejonami górskimi prognozujemy na północy i północnym wschodzie. Bardzo zimna noc i z powszechnymi przymrozkami wystąpi z 7/8 maja 2024 r., gdy to temperatura poniżej zera przy gruncie spadnie w wielu regionach Polski. Szczególnie w obszarach powszechnych rozpogodzeń i słabego wiatru.

Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie. Możliwe przymrozki.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 7.05.2024, 12 UTC według modelu GFS dla Warszawy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

przymrozki spowodowane czynnikiem adwekcyjno-radiacyjnym
Adwekcja powietrza arktycznego na kilka dni do Polski

Prognozuje się, że temperatura przy gruncie spadnie do -5°C/-1°C. Najzimniej będzie w pasie od Pomorza Zachodniego, Pomorze Środkowe i Wschodnie, Kujawy, Warmię i Mazury, ale także w woj. podlaskim, woj. lubelskim i mazowieckim. Skala spadków temperatury będzie zależna od skali rozpogodzeń i przejaśnień oraz uwarunkowań terenowych.

Temperatura powietrza na wysokości 2 m – 8 maja 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

przymrozki w kraju
Przymrozki zdarzyć mogą się też na wysokości 2 m

Prognozowany wstępnie obszar przymrozków przygruntowych na godziny poranne, 8 maja 2024 r. w Polsce według modelu SWISS-HD

przymrozki w kraju
Przymrozki na obszarze Polski

Noce i poranki z przymrozkami

Spodziewamy się, że przymrozki będą powszechnym zjawiskiem przy gruncie. Jednak w pasie dzielnic północnych mogą wystąpić także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu. Co warto podkreślić mróz będzie słabszy niż w drugiej połowie kwietnia, gdy to temperatura spadała do -12°C/-6°C w wielu regionach Polski, wyrządzając poważne szkody w sadach, polach i ogrodach. Jednak w czasie kolejnych nocy i poranków majowe przymrozki mogą również poczynić zniszczenia. Dlatego warto w miarę możliwości zabezpieczyć uprawy narażone na niskie temperatury.

Prognozowana wstępnie temperatura przy gruncie 9 maja 2024 w Polsce

zimno w kraju
Przymrozki w kraju – 8/9 maja 2024 r.

Chłodny okres w pogodzie

W czasie kolejnych nocy warto uważnie śledzić prognozy zachmurzenia, prędkości wiatru, mając na uwadze również lokalne uwarunkowania terenowe. Najchłodniej będzie we wszelakich obniżeniach terenu, natomiast najcieplej w aglomeracjach miejskich, gdzie oddziaływać ma przeważnie miejska wyspa ciepła. W dolinach i kotlinach spodziewamy się najniższych temperatur w czasie najbliższej fali przymrozków w Polsce.

Przymrozki i chłodny okres w pogodzie

Jednak w kolejnych dniach będziemy wskazywać rejony, które narażone będą występowaniem przymrozków przy gruncie oraz na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. Śledźcie więc nasz serwis na bieżąco. Do 12 maja 2024 r. pozostaniemy w strumieniu mocno wychłodzonych mas powietrza, nie zabraknie jednak pogodnej aury. Potem temperatury zaczną rosnąć w całym kraju i nie powinny występować już tak duże dobowe amplitudy temperatury.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, wetter3.de, meteologix.com