Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Śnieg i oblodzenie. Nadciąga załamanie pogody. Alert pogodowy na 29-30 stycznia

Atak zimy w Polsce. Załamanie pogody w weekend

Nad Polskę nadciąga śnieżyca i opady marznące. Załamanie pogody już od piątku wieczorem

Pogoda nad Polską na obecną chwilę jest jeszcze spokojna. Jednak już w najbliższych godzinach aura zrobi się dynamiczna. Do Polski zbliża się system frontów atmosferycznych. Przyniosą one załamanie pogody, opady marznące oraz śnieżyce.

Silne opady zbliżają się do Polski

Rzut oka na bieżący skan radarowy z opadami nad Europą (źródło sat24). Na czerwono zaznaczyłem strefę bardzo intensywnych opadów. Na zachód i południe od Polski strefa opadów przynosi deszcz. Z każdą godziną, wraz z wkraczaniem strefy w zimniejszą masę powietrza opady przechodzić będą w opady marznące i opady śniegu.

Pojawią się niebezpieczne opady marznące. Możliwe oblodzenie

Załamanie pogody

Wyliczenia modelu SWISS-HD pokazują, że strefa opadów, która w godzinach popołudniowych wkroczy na południowy zachód przyniesie w Polsce wyłącznie opady śniegu. Analizując, że w pierwszej części frontu na krańce Dolnego Śląska, czy Śląska napłynie cieplejsze powietrze ryzykujemy tezę, że w pierwszej fazie opadów, będzie to deszcz. Deszcz może okazać się marznący. W związku z tym ostrzegamy mieszkańców Polski południowo zachodniej. Piątek po południu przyniesie trudne warunki pogodowe. Załamanie pogody, które wkroczy za kilka godzin do kraju przyniesie nie tylko śnieżyce, ale i lokalnie niebezpieczne opady marznące.

Śnieżyca nad Polską w nocy oraz w sobotę

Opady marznące, nawet jak wystąpią to zaczną zmieniać się w opady samego śniegu wraz z zapadaniem zmroku i spadkiem temperatury. Ta strefa opadów wędrowała będzie w nocy z piątku na sobotę przez południe Polski. Lokalnie śnieżyce w Polsce południowej w nocy mogą być bardzo intensywne. W górach i na obszarach podgórskich dosypać może kilkanaście centymetrów świeżego śniegu.

Śnieżyca w Polsce

To jednak nie koniec opadów śniegu w Polsce. Pierwsza strefa opadów śniegu nie opuści jeszcze Polski południowo wschodniej, jak do kraju od zachodu wkroczy kolejna strefa intensywnych opadów śniegu. Śnieżyca ta w sobotę przemierzy niemal cały kraju, by pod wieczór intensywny śnieg padał już w całej Polsce wschodniej. Zdecydowanie większe natężenie opadów śniegu zanotujemy w Polsce centralnej i południowo wschodniej. Śnieg na północy kraju będzie padał z mniejszą intensywnością. Dodatkowo, w południowej części kraju przemieszczała będzie się w sobotę strefa silniejszego wiatru. W związku z tym nie wyklucza się zawiei i zamieci śnieżnych w sobotę nad krajem.

Opady śniegu w Polsce

Warto dodać, że nadchodzący weekend to nie tylko dynamiczna pogoda i mnóstwo opadów nad Polską. Sobota i niedziela przyniosą w kraju również znaczne spadki temperatur. Słupki rtęci nocami spadać będą poniżej -15 stopni. Końcówka miesiąca przyniesie więc siarczysty mróz. Gdzie i kiedy będzie najchłodniej opisujemy w poniższym wpisie.