24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieżyca uderzy w weekend 30/31 stycznia. Ile śniegu spadnie w Polsce?

Silna śnieżyca w Polsce 30-31 stycznia

Weekend przyniesie śnieżycę w Polsce. Spadnie dużo śniegu

Mieszkańcy Polski Wschodniej wciąż pamiętają silną śnieżycę, jaka przetoczyła się nad regionem w poniedziałek 25.01. Lokalnie śnieżyca przyniosła wtedy kilkadziesiąt centymetrów świeżego puchu. Najwięcej śniegu zalega na Podlasiu.

O wysokości pokrywy śnieżnej w kraju pisaliśmy dziś z rana. Nadchodzący weekend przyniesie kolejne, intensywne opady śniegu na większym obszarze Polski. Śnieżyca związana będzie z niewielkim niżem atmosferycznym, który wraz z systemem frontów atmosferycznych przyniesie do kraju chmury piętra niskiego, średniego i intensywne opady.

Śnieżyca w sobotę 30.01

Obecne wyliczenia modeli numerycznych prognozują, że najwięcej śniegu spadnie w południowej części Polski (od centrum na południe).

Intensywne opady śniegu w Polsce już w sobotę rano

Obecne prognozy wskazują, że intensywne opady śniegu wkroczą do Polski zachodniej i południowo zachodniej już w sobotę 30.01 nad ranem. Następnie strefa opadów przesuwała będzie się na wschód w dość szybkim tempie. Już w południe intensywne opady śniegu występować mogą w centrum i wschodzie części kraju. Na krańcach południowych ma być to głównie deszcz.

Śnieżyca nad Polską

Na północy kraju w pierwszej części dnia możliwe komórki konwekcyjne z opadami przelotnymi. Późnym wieczorem w sobotę strefa intensywnych opadów śniegu powinna opuszczać nasz kraj.

Silny wiatr może powodować zamiecie i zawieje śnieżne

Warto dodać, że w sobotę nad Polską południową przemieszczała będzie się strefa silniejszego wiatru związana z niżem atmosferycznym. Wiatr w górach i na obszarach podgórskich wiać będzie nawet 85 km/h. W związku z tym niewykluczone są zawieje i zamiecie śnieżne w Polsce.

Silny wiatr w Polsce. Możliwe zawieje śnieżne

Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Modele pogodowe nie są do końca zgodne z czasem i ścieżką przejścia niżu w naszym regionie. Model ECMFW, którego mapy prezentowaliśmy powyżej widzi, że śnieżyca przejdzie nad Polską południową w sobotę w dzień. Z kolei model SWISS-HD również widzi, że najsilniejsze opady śniegu w weekend przejdą nad Polską południową. Jednak tutaj rozbieżny jest czas przejścia niżu, gdyż model widzie silne śnieżyce na południu Polski dopiera w sobotę po wieczór i w nocy z soboty na niedzielę. Modele jednak zgodnie prognozują, że najwięcej śniegu spadnie na południu i wschodzie kraju. Lokalnie na południu i południowym wschodzie kraju dopada 8-12 cm świeżego śniegu. W związku z tym pokrywa śnieżna na wschodzie wyniesie nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Pokrywa śnieżna po opadach w weekend

Podsumowując, nadchodzi dynamiczny weekend w pogodzie w Polsce. Nad krajem przejdzie niż atmosferyczny z systemem frontów atmosferycznych. Przejdą śnieżyce i zawieje śnieżne. Najwięcej śniegu przybędzie na wschodzie i południu Polski. Jednak modele nadal mają rozbieżności co do dokładnego wskazania miejsc i czasu, gdzie spadnie najwięcej śniegu w Polsce w weekend.

Aktualna temperatura w Polsce

Gdzie opady śniegu w Polsce