Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Atak zimy na koniec miesiąca. Mróz poniżej -15 oraz śnieżyce w Polsce

Atak zimy w Polsce na koniec stycznia

Mróz i śnieżyca nadejdą do Polski już w ten weekend

Styczeń przyniósł zarówno w Polsce jak i regionie prawdziwą zimę. Pojawiły się opady śniegu oraz silny mróz. W połowie miesiąca mróz w Polsce sięgał nawet -28 stopni. Temperatura taka padła na krańcach Polski północno wschodniej. Nadchodzący weekend również przyniesie zimową aurę. Pojawią się intensywne opady śniegu, a temperatura spadnie do dwucyfrowych wartości poniżej zera.

Weekend przyniesie dużo opadów śniegu. Pojawią się śnieżyce w Polsce

Śnieżyca w piątek nad Polską

Pierwsze, intensywne opady śniegu pojawią się w kraju już dziś po południu. Śnieżyca związana będzie z niżem oraz systemem frontów atmosferycznych, które już w piątek po południu zbliżą się do Polski. Piątkową śnieżycę opisywaliśmy szczegółowo w dziennej prognozie pogody na 29 stycznia. Z każdą kolejną godziną intensywne opady śniegu przesuwały będą się na wschód obejmując całą Polskę południową.

Po północy z piątku na sobotę kolejna strefa opadów śniegu wkroczy do Polski zachodniej. Tutaj również sypać może intensywnie. Ta strefa intensywnych opadów śniegu w przeciągu soboty 30 stycznia dość szybko przesuwała będzie się na wschód, obejmują kolejne dzielnice naszego kraju. Już w godzinach południowych w sobotę śnieg intensywnie sypać będzie w pasie centralnym Polski. Najbardziej intensywnych opadów śniegu spodziewamy się w sobotę w dzień od łódzkiego po Śląsk. Tutaj śnieg padać może naprawdę mocno.

Śnieżyca w sobotę nad Polską

Układ frontów atmosferycznych powoli przesuwał będzie się na wschód. W związku z tym podczas soboty strefa opadów śniegu również przesuwała będzie się w kierunku regionów wschodnich Polski. Godziny popołudniowe przyniosą opady śniegu i śnieżyce w całej wschodniej części kraju. Śnieg najbardziej intensywnie padał będzie na południowym wschodzie. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu przybędzie kolejnych kilkanaście cm śniegu. Niedziela pod kątem opadów śniegu będzie już w kraju spokojniejsza. Śnieg padać może już tylko na południu i północy kraju.

Na koniec tej części wpisu należy wspomnieć o silnym wietrze jaki towarzyszył będzie przechodzeniu niżu po jego południowej, południowo-zachodniej stronie. Silny wiatr, dochodzący nawet do 100 km/h na nizinach pojawi się zwłaszcza na południu Polski. Piszemy o tym dlatego, że tak silny wiatr połączony z intensywnymi opadami śniegu przyniesie w wielu miejscach silne zawieje śnieżne. Warunki na drogach w sobotę mogą być naprawdę trudne. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Koniec stycznia to nie tylko śnieg. Siarczysty mróz nad Polską

Do Polski z każdym dniem spływa chłodniejsze powietrze z północnego zachodu kontynentu. Skutkowało to będzie dużymi spadkami temperatury na koniec stycznia 2021. Już podczas nadchodzącej nocy temperatura w Polsce spadnie do -10 stopni. Lokalnie na wschodzie kraju oraz w górach pojawi się mróz poniżej -15 stopni. Sobota przyniesie minimalnie dodatnią temperaturę na południu i południowym zachodzie Polski. Jednak w sobotę po zmroku temperatura ponownie zacznie szybko spadać.

Mróz w niedzielę 31 stycznia

Niedzielny poranek będzie bardzo mroźny w Polsce. Mróz w wielu regionach osiągnie dwucyfrowe wartości. Najchłodniej będzie w części południowej kraju. W górach nawet do -15 stopni (źródło, model ICON dostępny na wxcharts.com)

Podsumowując, ostatnie dni stycznia będą zimowe w Polsce. W większości regionów kraju pojawi się mróz. Na wschodzie i południu Polski mróz w sobotę i niedzielę będzie sięgał nawet dwucyfrowych wartości. Dodatkowo przez kraj w nocy z piątku na sobotę i w ciągu sobotniego dnia przetoczy się śnieżyca. Zagrożeniem podczas jej przechodzenia będą oczywiście intensywne opady śniegu, ale przede wszystkim zawieje i zamiecie śnieżne. Zima zdecydowanie nie powiedziała ostatniego słowa. Udowodni nam to w ostatni weekend stycznia.

Aktualna temperatura w Polsce

Radar opadów i wiatru nad Polską