Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Alert pogodowy. Bardzo silny upał dziś w Polsce

Alert pogodowy. Silny upał dziś w Polsce


O tym, że silny upał pojawi się w kraju w weekend pisaliśmy już tydzień temu. Dziś nadszedł ten dzień, gdy temperatury maksymalne nad Polską będą szokować. Na zachodzie kraju słupki rtęci zbliżyć mogą się do czterdziestek. Trzydzieści pięć stopni padnie dziś z pewnością. Zapraszam na wpis o dzisiejszym upale nad Polską.

Upał nad Polską. Żar znad Afryki dotarł do kraju

Wspominałem o tym już wczoraj, jednak dla utrwalenia powtórzmy. Gorące, zwrotnikowe masy powietrza zawsze docierają do kraju z kierunków południowych. Jest to powietrze albo z regionu Morza Czarnego (rzadko), albo napływ bezpośrednio z południa lub południowego zachodu. Obecnie upał nadciągnął z południowego zachodu właśnie, co dobrze widać na poniższej mapie temperatury.

Upał dotarł do Polski znad Afryki

Ostatnie dni przynosiły potężny upał w Hiszpanii, czy Francji. Na południu Francji zanotowano ponad 42 stopni Celsjusza. Bardzo gorąco zrobiło się w dniu wczorajszym również w Niemczech. Ten żar dotrze w dniu dzisiejszym do Polski. Podczas, gdy w Europie Centralnej panowały będą tropikalne temperatury, w Hiszpanii ochłodzenie. Nad region dotarł front atmosferyczny przynosząc silne burze i pogorszenie aury. Jednak dziś nie o Francji, czy Hiszpanii. Zobaczmy jakie są prognozy dla Polski, gdyż rekord temperatury za czerwiec jest dziś poważnie zagrożony.

Zobacz również: Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022

Rekord temperatury zagrożony

Upał będzie dziś tak silny, że zagrożony zostanie rekord temperatury maksymalnej za miesiąc czerwiec. Oto najwyższe temperatury notowane w Polsce w czerwcu (grafika za Meteomodel.pl)

Rekordy temperatury za czerwiec w Polsce.

Listę 8 najwyższych temperatury w czerwcu w kraju otwiera i zamyka miejscowość Ceber. Dodatkowo widać, że najgoręcej w czerwcu w kraju jest na zachodzie kraju, ale to jest oczywiste przy najczęstszych napływach z zachodu i południowego zachodu właśnie. Dodatkowo zauważyć można, że silny upał panował w końcówce czerwca 2019 roku. To właśnie z tego okresu pochodzi większość zanotowanych na powyższej grafice wartości temperatury maksymalnej. Wróćmy do rekordu. 38.3 stopni notowano w miejscowości Ceber dwa razy. Było to 26 i 30 czerwca 2019. Patrząc na prognozy temperatury na dzień dzisiejszy, to nie jest to wartość nie do pobicia. Upał na zachodzie kraju ma sięgać 38 stopni. Lokalnie niewykluczone jest przebicie tej wartości.

Silny upał w Polsce. Czy na zachodzie padnie rekord temperatury?

Upał dziś w Polsce. Zalecamy pozostać w domu

Rzadko zdarza się, by na łamach naszego portalu nie zachęcałbym do aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Dziś jest jednak ten dzień, że właśnie nie zalecam długiego przebywania na świeżym powietrzu. Upał jest tak silny, że przebywanie na słońcu w godzinach 10-17 może zakończyć się źle dla naszego zdrowia. Długotrwałe przebywanie na słońcu w tak wysokich temperaturach może skończyć się omdleniami, a nawet udarem cieplnym. IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym upałem na dziś dla Polski.

Upał w Polsce. Ostrzeżenia IMGW dla kraju

W całej Polsce Centralnej i na południu obowiązuje drugi stopień zagrożenia przed wysoką temperaturą. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 20:00 w niedzielę. W poniedziałek zwrotnikowa masa powietrza będzie wypychana z Polski. Może to odbywać się w sposób dynamiczny. O tym jednak napiszę w późniejszych godzinach. Kończąc, jeszcze raz uczulam przed spędzaniem zbyt długiego czasu na słońcu w dniu dzisiejszym. Upał dochodzący do 38 stopni to naprawdę nie przelewki. Do tego w północnych regionach kraju możliwe są dziś burze. Sytuacja z intensywnością i zasięgiem zjawisk burzowych nie jest na ten moment do końca jasna. W razie wystąpienia silniejszych burz będziemy o tym informowali na bieżąco.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk