Silna wichura dziś na zachodzie. Wiatr do 110-120 km/h. Kiedy groźna pogoda w Polsce?

Jesień to w Europie czas dynamicznej pogody. Kolejne aktywne niże atlantyckie przynosząc kolejne strefy silnego wiatru oraz opadów związanych z frontami atmosferycznymi. Nie inaczej jest również w obecnym roku. Raz po raz informujemy, że do zachodniej Europy zbliża się silna wichura. Niektóre z tych stref docierają głębiej do Europy Centralnej, czy nawet wschodniej. Inne tracą impet na zachodzie kontynentu. Jak będzie tym razem? Sprawdźmy.

Wichura uderza dziś w zachód Europy. Czym jest spowodowana?

Wiecie, że lubię analizować zjawiska pogodowe pod kątem przyczyny ich wystąpienia. Tak zróbmy i dzisiaj. Zobaczmy dlaczego dzisiejsza wichura uderza w Europę. Zerkamy na mapę baryczną Europy na 9 listopada.

Głęboki niż. Wichura na zachodzie
Wichura na zachodzie Europy. Mapa baryczna na 9 listopada

Widzimy, że w region Wysp Brytyjskich dotrze dziś głęboki niż atlantycki nazwany Helmoe. Ciśnienie w centrum niżu spadło w okolice 980 hPa. Nie jest to może niż bardzo głęboki, jednak na południowym zachodzie i południu Europy dominują silne niże. W związku z tym na zachodzie kontynentu notujemy dziś bardzo dużą różnicę ciśnienia atmosferycznego. Wystarczy spojrzeć na bardzo gęsto rozłożone izobary (linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia). Jeśli izobary na mapach barycznych rozłożone są gęsto, zawsze na danym obszarze występuje silny wiatr. Tak jest i dziś. Silna wichura czeka dziś mieszkańców Wysp Brytyjskich

Silna wichura na Wyspach Brytyjskich
Wichura dziś na zachodzie Europy

Powyżej widzimy prognozę siły wiatru na dzisiejszy dzień. Kolejne dni nie dadzą wytchnienia. O tym jednak za chwilę. Sprawdźmy co jeszcze przyniesie dziś w pogodzie na zachodzie Europy aktywny niż atlantycki.

Silne załamanie pogody na kontynencie

Oczywiście wichura to najgroźniejsze zjawisko niesione przez niż w dniu dzisiejszym. Dziś w regionie Wysp Brytyjskich, a jutro na Morzu Północnym i w krajach Beneluksu siła wiatru przekraczać może 110-120 km/h. To wiatr o niszczącej sile. Jednak to nie jedyny skutek uderzenia w Europę aktywnego niżu.

Nie tylko wichura. Mnóstwo opadów w Europie

Powyżej animacja prognoz opadów dla Europy. Widzimy na niej, że kolejne rozległe strefy intensywnych opadów deszczu uderzały będą w zachodnie regiony naszego kontynentu. Niże i związane z nimi fronty atmosferyczne przynosiły będą liczne ulewy, a nawet burze na zachodzie. W dalszej części animacji widać, że w naszym bezpośrednim regionie pojawiać zaczynają się pierwsze opady śniegu. O możliwym, silnym akcencie zimowym pisałem w porannych wpisie „Atak zimy widoczny w prognozach dla Polski„. Teraz przejdźmy do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli tematu kiedy i jak silna wichura dotrze do naszego kraju.

Czy i kiedy wichura dotrze do Polski?

Wiemy już, że dość silne załamanie pogody dotarło dziś i trwało będzie w kolejnych dniach na zachodzie Europy. Sprawdźmy teraz jakie to będzie miało przełożenie na pogodę w naszym kraju. Do końca bieżącego tygodnia, w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia czeka nas względny spokój w pogodzie jeśli chodzi o silny wiatr. Na początku weekendu czeka nas przejście aktywnego niżu, z południa Europy, który przyniesie silniejsze opady deszczu. Jednak, ponieważ jest to wpis o wietrze to skoczmy w prognozach do połowy przyszłego tygodnia.

Wichura w przyszłym tygodniu w Polsce
Wichura nad Polską w przyszłym tygodniu

Widzimy, że w okolicach przyszłej środy czeka nas nadejście bardziej dynamicznej aury z zachodu Europy. W Polsce pojawi się silny wiatr, który lokalnie przekraczał będzie 80 km/h. Prócz silnego wiatru nad Polską wędrowała będzie strefa aktywnego frontu atmosferycznego. Na zachodzie kraju przyniesie intensywne opady śniegu. Na wschodzie, w nieco chłodniejszych masach powietrza pojawić mogą się pierwsze, bardziej intensywne opady śniegu w tym sezonie na nizinach.

Pierwsze opady śniegu w Polsce
Aktywny front w przyszłym tygodniu. Możliwe bardziej intensywne opady śniegu

Jednak tak jak wspominałem, z rana pisałem już o możliwym ataku zimy w Polsce w okolicach połowy miesiąca. Tutaj piszę głównie o wietrze, a ten nie powinien mocno dawać nam się we znaki w Polsce. Jak to w jesień, wiatr będzie towarzyszył nam praktycznie każdego dnia, jednak nie będą to porywy silne, tym bardziej niebezpieczne. Przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia.