Wichura pojawiła się w Polsce. Porywy wiatru przekraczają 119 km/h na południu, występuje mróz

Wichura występuje na południu Polski. W górach i na obszarach podgórskich wieje w porywach do 70-100 km/h. Dodatkowo w szczytowych partiach gór występuje mróz i znaczna pokrywa śnieżna, jaka przekracza 10 cm.

Wichura w górach

W czwartek Polska znajduje się pomiędzy rozwijającą się od zachodu Europy zatoką niskiego ciśnienia a mobilnym układem wysokiego ciśnienia znad środkowo-wschodniej części kontynentu europejskiego. Jednak w początkowej połowie doby byliśmy pod wpływem suchszego, umiarkowanie ciepłego powietrza polarno-morskiego w większości kraju, które przyniosło liczne rozpogodzenia, aż do wystąpienia miejscami zachmurzenia małego. Jednak wzrost zachmurzenia zaczął postępować w trakcie dnia oraz nocą z zachodu na wschód – dlatego wraz z narastanie wilgoci miejscami spowoduje również pojawianie się przelotnych opadów deszczu, zwłaszcza w regionach zachodnich oraz północnych.

Wichura na Kasprowym Wierchu i ujemna temperatura na stacji wysokogórskiej IMGW-PIB

wichura i mróz
Mróz na Kasprowym Wierchu i wichura

Dziś po południu i wieczorem na południu i w centrum obserwowano przewagę zachmurzenia małego i umiarkowane, na północy okresami duże. Jednak północnym zachodzie zdarzyły się miejscami słabe opady deszczu.  W najcieplejszym momencie dnia było od zaledwie 8°C na Suwalszczyźnie, Pojezierzu Pomorskim i na Podhalu do 14°C na Dolnym Śląsku; chłodniej w Kotlinie Kłodzkiej około 6°C. Wiatr okazał się umiarkowany, okresami porywisty, na obszarach podgórskich okresami dość silny, natomiast porywach do 80 km/h, południowy i południowo-zachodni. Tylko wysoko w górach wichura i porywy wiatru do 100-120 km/h.

silny wiatr w Polsce
Wichura m.in na Śnieżce i na Kasprowym Wierchu

Polska dostanie się pod wpływ płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który nad nasz kraj nasunie się od południa kontynentu sprowadzając opady deszczu i pełne zachmurzenie. Napływać będą chłodne polarnomorskie masy powietrza z rejonu północnego Atlantyku. 

Silna wichura w Karpatach, ale także i Sudetach Sudetach

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr głównie w Tatrach i Bieszczadach. Model ALADIN

Zobacz też: Silna wichura dziś na zachodzie. Wiatr do 110-120 km/h. Kiedy groźna pogoda w Polsce?

Porywy sięgające 120 km/h w górach

Noc z czwartku na piątek przyniesie na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Jednak na zachodzie i północy miejscami słabe opady deszczu. Ponadto w Tatrach możliwy deszcz ze śniegiem i śnieg. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 2°C do 6°C. Tylko na zachodzie i wybrzeżu miejscami 7°C, 8°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty. Tylko na obszarach podgórskich Karpat porywy do 80 km/h, południowy i południowo-zachodni. Szczególnie wysoko w polskich górach wichura porywy wiatru do 100-120 km/h. Wiatr na szczytach Tatr wiatr będzie powodował zamiecie śnieżne.

Wykres prędkości i kierunku wiatru za minione 48 godzin na stacji klimatologicznej na Hali Gąsienicowej, gdzie występuje wichura w postaci halnego, którego prędkość przekracza 80 km/h

silny halny
Silny wiatr w postaci halnego na południu. Źródło: IMGW-PIB

Jutro wiatr słaby i umiarkowany, tylko południowym wschodzie i wschodzie okresami porywisty. Natomiast na Podkarpaciu w porywach do 55 km/h, ponadto na terenach podgórskich Karpat do 70 km/h, przeważnie południowy. Szczególnie wysoko w górach porywy wiatru do 80-110 km/h. Co więcej na szczytach Tatr wiatr będzie powodował zamiecie śnieżne.

Silny wiatr w Dolinie Pięciu Stawów przekracza w porywach 80 km/h na południu Polski

wichura w kraju
Wichura na południu Polski. Źródło: IMGW-PIB

W piątek tylko w Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 3 cm. Końcówka tygodnia przyniesie w wyższych partiach polskich gór znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Z prognoz wynika, że wiatr w górach zacznie słabnąć w drugiej połowie jutrzejszego dnia, nie stanowiąc już istotnego zagrożenia na tym obszarze.

Fanipogody.pl