Silne przymrozki uderzyły w Polsce. Temperatura spadła do -6°C. Wiemy, gdzie było najzimniej. Pokrywa śnieżna sięga 14 cm

Silne przymrozki pojawiły się w Polsce. Wiemy, gdzie było najzimniej ubiegłej nocy w Polsce. Dodatkowo na Kasprowym Wierchu, czyli blisko 2 km n.p.m leży 14 cm białego puchu.

Tegoroczna jesień przynosi rzadkie przymrozki, gdyż przeważnie znajdujemy się w strumieniu cieplejszych mas polarnomorskich, a okresowo również o cechach zwrotnikowych w ciepłych wycinkach niżów. Epizody z wkroczeniem chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych okazują się rzadkie. Na początku trzeciej dekady października odnotowaliśmy opady śniegu na nizinach, o czym szerzej pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz też: Śnieg sypie w Polsce. To pierwsze powiew zimy poza górami tej jesieni. Ogromny kontrast termiczny nad krajem

Ubiegła noc zgodnie z naszymi prognozami przyniosła powszechne przymrozki przy gruncie oraz na wysokości pomiarowej 2 metrów w południowej połowie naszego kraju. Najchłodniej było na 2 metrach w Dunajcu, gdzie zmierzono -6°C, natomiast w Puściźnie Rękowiańskiej -5.9°C. Na oficjalnej stacji klimatologicznej na Kasprowym Wierchu utrzymuje się od dłuższego czasu całodobowy mróz i temperatura minimalna wyniosła -5.7°C. Zalega tam również 14 cm pokrywa śnieżna.

Poniższa tabela obrazuje minimalną temperaturę powietrza za minioną noc zmierzoną na stacjach EDWIN, IMGW i prywatnych w Polsce

silne przymrozki
Silne przymrozki w wielu regionach. Mróz całodobowy w górach

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów 8.11.2023 / 9.11.2023 r. – 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

silne przymrozki
Silne przymrozki w kraju. Dane: CMM IMGW

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce na stacjach PSHM

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki przy gruncie. Dane: IMGW-PIB

Silne przymrozki w kraju

Ubiegłej nocy w polu podwyższonego ciśnienia, pojawiły się większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz słaby wiatr. Podczas długiej listopadowej nocy, wystąpiły dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Dlatego powszechne w pasie południowym okazały się przymrozki, które zaobserwowano nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych. Najniższe temperatury notowano w kotlinach i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze swobodnie osiadało.

Zobacz też: Atak zimy w Polsce wygląda groźnie w prognozach.

Już od około 1400-1500 metrów n.p.m utrzymuje się ujemna temperatura przez całą dobę i zalega pokrywa śnieżna. W polu klina wyżowego i niewielkiej prędkości wiatru spadki temperatury okazały się znaczne, lecz nie są to największe przymrozki oraz mróz od początku tegorocznego sezonu.

Silne przymrozki ubiegłej nocy na południu, ale i nie tylko. Będą akcenty zimowe w drugiej dekadzie listopada na nizinach i wyżynach w Polsce

Wygląda na to, że kolejne noce będą przynosić przymrozki w kraju, lecz ich obszar okaże się znacznie ograniczony i zależny od większych przejaśnień i rozpogodzeń. Znacznie częstsze przymrozki i to nie tylko przy gruncie będą pojawiać się szczególnie w okresie od 11.11.2023 r. do 17.11.2023 (+/-2 dni)

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw

Śnieg w polskich górach. Fot: TOPR

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty

mróz w polskich górach
Mróz w górach. Fot: TOPR

Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa

mróz i śnieg w Tatrach
Śnieg w Tatrach. Fot: TOPR

Czarna Góra – panorama Tatr Wysokich

śnieg W pOLSCE i przymrozki
Śnieg leży powyżej 1000 metrów n.p.m w Polsce. Źródło: TOPR

Mróz całodobowy w wyższych partiach gór

W polskich górach śnieg leży od około 1100 m n.p.m. Natomiast od 1500-1600 m n.p.m utrzymuje się całodobowy mróz i większa pokrywa śnieżna. Warunki do uprawiania turystki górskiej są trudne, gdyż szlaki i granie są śliskie oraz oblodzone. Bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu lepiej nie wybierać się w wyższe partie gór, gdyż o wypadek nie jest trudno.

Prognozy wskazują, że w drugiej dekadzie listopada nie zabraknie opadów śniegu w Karpatach i Sudetach, powodując znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Szczególnie w wyższych partiach gór. Na nizinach natomiast aktywna cyrkulacja strefowa nie pozwoli na wystąpienie dłuższego okresu z zaleganiem pokrywy śnieżnej, ale akcenty zimowe z opadami śniegu są prawdopodobne w wielu regionach Polski. Trwałej zimy nie przewiduje prędko na nizinach i wyżynach. Jednak na bardziej stabilne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać, ale najcieplejsza część listopada już za nami i nieuchronnie zaczniemy wkraczać w przedzimie z coraz niższą średnią dobową temperaturą powietrza.

Grubość pokrywy śnieżnej, 9 listopada 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieg i mróz w Polsce. Przymrozki na nizinach i w górach
Śnieg i mróz całodobowy na Śnieżce w Karkonoszach i na Kasprowym Wierchu w Karpatach

Tatry i Podhale, 8 listopada 2023 – 07:00 czasu lokalnego w Polsce

przymrozki w kraju
Śnieg leży już od około 1100 m n.p.m na południu Polski, czym wyżej tym jest go znacznie więcej. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognozy numeryczne stale monitorujemy i wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl