Śnieg pada w Polsce. To pierwsze opady opady o charakterze zimowym poza górami tej jesieni. Obszar ich wystąpienia okazuje się jednak znacznie mniejszy, niż wynikało to jeszcze kilka dni temu z prognoz numerycznych. Dopiero na 2-3 dni przed początkiem trzeciej dekady października prognozy numeryczne ustabilizowały się dla Polski.
Sytuacja baryczna nad Europą i przyległościami, 20 października 2023, 00 UTC według IMGW-PIB BPM Wrocław
Niżowa pogoda w drugiej połowie tygodnia
Nasza część Europy znalazła się w zasięgu rozległej zatoki niżowej oraz stref frontowych związanych głównie z głębokim wielocentrycznym niżem barycznym znad zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. W pasie dzielnic północnych Polski utrzymuje się chłodniejsze powietrze polarnomorskie z domieszką arktycznego. W tym samym czasie nad południowymi dzielnicami zaznacza się cieplejszy sektor polarno-morskiego oraz w kolejnych godzinach zwrotnikowego powietrza z południa Starego Kontynentu. Na przeważającym obszarze naszego kraju w kolejnych godzinach zalegać będzie wilgotne powietrze, jakie przyniesie najwięcej słabych i umiarkowanych, okresami silniejszych opadów deszczu, miejscami mieszanych i śniegu przyniesie na północy, zachodzie oraz wschodzie, gdzie również będą formować się zamglenia i mgły adwekcyjne. Natomiast przejaśnienia związana z napływem suchszej masy powietrza oraz rozpogodzenia zaznaczą się głównie w ciepłym powietrzu na południu kraju. Zacznie nasilać się wiatr halny, który wysoko w górach przekroczy 100-150 km/h.
Temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu) nad Polską, 20 października 2023 – 3 UTC według modelu ICON
Pierwszy śnieg poza górami na początku trzeciej dekady października
Jeszcze w poniedziałek większość modeli wskazywały, że znaczny obszar naszego kraju znajdzie się w zasięgu silnych opadów zimowych. W kolejnych dniach wiodące modele prognostyczne wycofały się z takiego scenariusza z uwagi na silną adwekcje ciepła z południa po wschodniej stronie niżu. Na szczęście prognozy zmieniły się na tyle, że śnieg i deszcz ze śniegiem ograniczył swój zasięg jedynie miejscami do Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny. Dlatego też wraz z napływem polarnomorskich mas powietrza z kierunków południowych w kolejnych godzinach nie będzie już padać śnieg.
Zabielone krajobrazy po opadach śniegu w miejscowość Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie). Fot. Grzegorz Giełażys
Śnieg spadł w wielu miejscach na północnym – wschodzie Polski
Nasi Czytelnicy donoszą, że opady deszczu ze śniegiem wystąpiły m.in w Giżycka, Lidzbarku Welskiego i Piszu. Opady mieszane i mokrego śniegu zaobserwowano również w Olsztynie, Olecku, ale także w Suwałkach i okolicach polskiego bieguna zimna.
Niedaleko miejscowości Wiżajn (woj. podlaskie)
Opady śniegu w miejscowości Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie)
Minionej nocy z 19/20 października 2023 r. popadał miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg na północnym wschodzie kraju. Szczególnie między Warmią, Mazurami i Podlasiem, ale szybko będzie się topił w kolejnych godzinach, gdyż temperatura zacznie wzrastać, będą występować opady deszczu w wielu regionach.
Zobacz też: Silne załamanie pogody w kraju
W Suwałkach w ostatnich godzinach notowane były opady śniegu❄️#IMGW #meteoimgw #pogoda pic.twitter.com/LmMV7eOYO5
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 20, 2023
Prognoza pola ciśnienia na 20 października 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Zimno na północnym – wschodzie Polski
Temperatura powietrza, 20 października 2023 o godzinie 7 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB
Duży kontrast temperatury w Polsce. Śnieg i deszcz ze śniegiem pada w zasięgu chłodniejszej masy o cechach arktycznych na północnym – wschodzie. Izoterma zero znalazła się przeważnie na wysokości 100-300 metrów. W rejonie Suwalszczyzny znacznie niżej, bo nawet nisko przy ziemi. Oznacza to, że punkt zamarzania wody znalazł się szczególnie nisko i możliwe były opady mokrego śniegu oraz jego kilkugodzinne utrzymanie. Na wysokości 850 hPa (1500 metrów n.p.g) wyniosła około -3°C/-2°C, dlatego wystąpiły opady stałe i gdzieniegdzie mieszane.
☃️Stacja SHM Suwałki dziś rano – było biało i chłodno.
?️Temperatura wyniosła 0,3°C, a przy gruncie 0°C. ❄️Odnotowano śladowe ilości pokrywy śnieżnej.#IMGWmeteo #Suwałki #zima #śnieg pic.twitter.com/ElhgwM3ppy— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 20, 2023
❄️Dziś nad ranem w Suwałkach zrobiło się biało.
?Utrzymywaniu się śladowej ilości śniegu sprzyjała niska temperatura nad ranem (0°C przy gruncie).#IMGWmeteo #śnieg #Suwałki pic.twitter.com/aVw9eRB5Vd— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 20, 2023
Położenie izotermy zerowej nad Polską i krajami przyległymi, która wyrażona jest w metrach
Temperatura minimalna powietrza w nocy z 19/20 października 2023 od 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.10.2023, 06 UTC według IMGW-PIB dla Polski
Białe krajobrazy w kraju
Zabielone krajobrazy o godzinie 7:53 w Suwałkach i okolicach (fot. kamera miejska – widok na Plac Marii Konopnickiej
Opady śniegu minionej nocy na Mazurach, gdzie zabieliły się krótkotrwale krajobrazy
Widok na Plac Marii Konopnickiej, 20 października 2023 r. o godzinie 9:16 czasu urzędowego w Polsce
Ciśnienie na poziomie morza, 20 października 2023, 07:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB
Opady zimowe i deszczu ze śniegiem zarejestrowane na stacjach synoptycznych IMGW w Olsztynie i Suwałkach o godzinie 6:00 czasu urzędowego w Polsce
Opady śniegu na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu o godzinie 9:00 czasu lokalnego
Duża różnica temperatury nad Polską w kolejnych dniach
W kolejnych godzinach zaczną ustępować pierwsze w tym sezonie opady śniegu i deszczu ze śniegiem z północno – wschodniej części naszego kraju. Pod koniec tygodnia panować ma duży kontrast temperatury między północą a południem, który sięgnie nawet 15-20 stopni. Najcieplej ma być na południu, najchłodniej na północy. W weekend niewykluczone są również jesienne burze. Jednak w kolejnych godzinach podamy nowe informacje pogodowe.
Fanipogody.pl