Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zawirowanie w pogodzie nad Polską. Wracają burze, występuje silny halny ponad 140 km/h i ulewy. Będzie ponad 23°C i noc tropikalna

cyklon wpływa na pogodę

cyklon nad BałtykiemZawirowanie w pogodzie nad Polską. W weekend niewykluczone burze, występować ma w dalszym ciągu także silny halny i ulewy. Będzie ponad 23°C, dodatkowo niewykluczona noc tropikalna w nocy z 20/21 października 2023 r. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Zawirowanie w pogodzie na początku trzeciej dekady października 2023 r. w Polsce

Pod koniec mijającego tygodnia dochodzi do starcia zróżnicowanych fizycznie mas powietrza. W kolejnych godzinach napływać będzie coraz szerszym strumieniem bardzo ciepła masa zwrotnikowa, która zaznaczy się szczególnie na południu, południowym – wschodzie i wschodzie naszego kraju. Północ zostanie w dużo chłodniejszym powietrzu polarnomorskim z domieszką arktycznego.

Dodatkowo obserwujemy dziś wiatr umiarkowany, okresami dość silny. Poza górami najsilniejszy w północnej połowie kraju, gdzie w porywach dochodzi 75 km/h. Jednak nad Zatoką Gdańską, na południu Podkarpacia oraz Małopolski w porywach do 100 km/h, z kierunków wschodnich, na południu kraju południowy, czyli fenowy. Wysoko w Tatrach porywy wiatru sięgające do 160 km/h, natomiast w Sudetach do 100 km/h. Odradza się piesze wędrówki w góry.

Silny wiatr w Polsce

silny halny nad Polską Zawirowanie w pogodzie
Halny przekracza już 140 km/h w Tatrach

Na dużą uwagę zasługuje dziś duży kontrast temperaturowy między północą a południem. Gdy w Elblągu na północy kraju mamy zaledwie 2°C, to w tym samym czasie w Przemyślu mamy aż 21°C. Daje nam to 19°C różnice temperatury pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym rejonem Polski. Główne apogeum adwekcji powietrze zwrotnikowego jest prognozowane na noc z piątku na sobotę i temperatury okażą się wyższe miejscami wyższa niż dziś w ciągu dnia. Niewykluczona jest także noc tropikalna.

Warto napomknąć, że w nocy z czwartku na piątek i w pierwszej części dzisiejszego dnia na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu występowały pierwsze w tym sezonie opady zimowe. Szerzej pisaliśmy o tym w naszym porannym artykule na łamach portalu: opady zimowe w Polsce i niska temperatura

Temperatura powietrza, 20 października 2023, 15:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

wysoka temperatura w Polsce
Ogromna zmiana pogody w Polsce. Duży kontrast temperatury między północą a południem. Źródło: CMM IMGW

Temperatura powietrza, 20 października 2023, 16:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

spory kontrast temperatury w kraj u
Duży kontrast termiczny w kraju. Źródło: CMM IMGW

Temperatura powietrza, 20 października 2023, 17:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

noc tropikalna w Polsce
Bardzo ciepło w kraju i nietypowe zawirowanie w pogodzie. Źródło: CMM IMGW

Front ciepły zmierza na północ

Ciepły front atmosferyczny przesuwa się z południa na północ. Rozdziela on zróżnicowane fizycznie masy powietrza – chłodniejszą polarnomorską z domieszką arktycznego na północy od cieplejszej na południu o cechach zwrotnikowych. Dlatego w południowej połowie naszego kraju temperatury bardziej przypominają lato, natomiast na północy są charakterystyczne dla jesieni, a nawet przedzimia.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.10.2023, 18 UTC dla Polski

zawirowanie w pogodzie nad Polską
Wysoka temperatura na południu kraju. Ciepły front nad Polską

Zawirowanie w pogodzie. Ogromny kontrast temperatury nad Polską

Co ciekawe największa różnica temperatury nad Polską będzie wieczorem i w nocy z piątku na sobotę. Niewykluczone, że wtedy kontrast temperatury między północą a południem sięgnie nawet 21-22°C. Istnieje ryzyko, że w pasie województw, gdzie zalegać będzie najcieplejsza masa zwrotnikowa i występować będzie fen podnoszący temperatury. Oznaką wiatru fenowego są również chmury soczewkowate, czyli Altocumulus Lenticularis. Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z rzadką o tej porze roku nocą tropikalną, gdy to temperatura w najchłodniejszej części nocy lokalnie nie spadnie poniżej 20°C na oficjalnych stacjach pomiarowych PSHM.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m – 20 października 2023, 21 UTC według modelu ECMWF

wielka zmiana pogody w Polsce
Ogromna różnica temperatury w nocy nad Polską. Zawirowanie w pogodzie

Ciepły sektor niżu nad południową połową naszego kraju

Południowa część Polski jest już za frontem w ciepłym niżu znad Europy Zachodniej, dlatego w ciepłym sektorze cyklonu zaznacza się na tym obszarze coraz cieplejsza masa powietrza o cechach zwrotnikowych. Nasila się także prędkość wiatru halnego z kierunków południowych. Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że opady atmosferyczne związane ze strefą ciepłego frontu występują m.in na zachodzie, północy, centrum i wschodzie naszego kraju. Przybywa również rozpogodzeń i przejaśnień w pasie południowym.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 21 października 2023, 00 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

radykalna zmiana pogody w kraju
Niewykluczona miejscami noc tropikalna w nocy z 20/21 października 2023 r. przy adwekcji PZ i wietrze fenowym podnoszącym temperaturę powietrza

Rzadko spotykane starcie mas powietrza w naszej części Europy

Potyczka powietrze zwrotnikowego i chłodniejszego polarnomorskiego z domieszką arktycznego zaznaczy się w wyraźny sposób podczas nocy z 20/21 października 2023 r. Będziemy mieli krótki epizod z zaleganiem masy zwrotnikowej w ostatnich dniach mijającego tygodnia. Apogeum napływu masy o cechach zwrotnikowych prognozowane jest na godziny nocne z piątku na sobotę oraz na sobotę. Natomiast pod koniec weekendu front chłodny związany z niżem wyprze ciepłe powietrze z południa Europy, przynosząc kolejne opady i burze oraz silniejszy wiatr.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów, 21 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury
Ekstremalne odchylenie temperatury w południowej części Polski. Zawirowanie w pogodzie

Noc z piątku na sobotę przyniesie na północy kraju i w rejonach podgórskich Karpat porywy do 85 km/h, nad Zatoką Gdańską, na południu Podkarpacia oraz Małopolski w porywach do 100 km/h. Tylko wysoko w Tatrach porywy wiatru do 160 km/h, natomiast w Sudetach do 100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 20 października 2023, 22 UTC dla Polski według modelu ICON

silne zawirowanie w pogodzie nad Polską
Silny halny na południu. Na szczytach Tatr ponad 140 km/h w nocy. Ogromna anomalia temperatury spowodowana zawirowaniem w pogodzie

Prognozy wskazują, że w nocy 20/21 października 2023 r. wystąpi ekstremalna anomalia temperatury w południowej połowie Polski. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 14-16°C dla tego konkretnego okresu nocnego rozpoczynającego się w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. To tylko pokazuje, że w naszych szerokościach geograficznych zmiana pogody i silny napływ ciepła może wystąpić w sprzyjających warunkach w ciągu kilkunastu godzin, zmieniając diametralnie przebieg warunków pogodowych.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, 21 października 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

spore zmiana pogody w Polsce
Duża dodatnia anomalia temperatury w Polsce i zawirowanie w pogodzie przez niż na zachód od Polski

Wysokie temperatury na początku weekendu

Silnemu wzrostowi temperatury sprzyjać ma nie tylko napływ powietrza zwrotnikowego, ale także występowanie ciepłego wiatru fenowego. Prognozy wskazują, że najwyższe temperatury odnotujemy w pasie od Śląska Opolskiego przez Małopolskę, sięgając po woj. podkarpackie. Niewykluczone, że termometry na tym obszarze wskażą nawet 19-24°C, gdy w tym samym czasie w pasie dzielnic północnych będzie zaledwie 2-5°C. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że lokalne stacje IMGW zanotują temperaturę nie niższą niż 20°C i zanotowana zostanie wyjątkowo rzadka noc tropikalna o tej porze roku.

Zawirowanie w pogodzie nad Polską

Jutro masa zwrotnikowa zaznaczy się głównie w południowej, centralnej i wschodniej części naszego kraju. W obszarze przejaśnień i rozpogodzeń oraz występującej adwekcji powietrza zwrotnikowego szybko obserwowany będzie wzrost temperatury powietrza. Temperatury będą bardziej charakterystyczne dla lata niż jesieni kalendarzowej. Wartości na termometrach mierzone w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych wyniosą maksymalnie 20-24°C. Najwyższe temperatury zostaną zmierzone w woj. podkarpackim i małopolskim, gdzie może być zwłaszcza w rejonie Tarnowa nawet 25°C, co świadczyć może o wystąpieniu dnia gorącego.

Zobacz też: Potężne załamanie pogody.

Wiatr do 130 km/h w sobotę

Najniższe wartości natomiast będą na północy, gdzie zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego z przewagą zachmurzenia dużego i całkowitego oraz mgłami i zamgleniami. Natężenie opadów będzie na ogół umiarkowane, okresowo silne, natomiast termometry wskażą maksymalnie 5-10°C w tej części naszego kraju. W sobotę wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na Pogórzu Karpackim do 55 km/h, na północy kraju do 75 km/h, nad Zatoką Gdańską początkowo do 100 km/h, z kierunków zachodnich i południowych. Głównie w Tatrach porywy wiatru do 130 km/h, w Sudetach do 60 km/h. Z upływem dnia prędkość wiatru osłabnie.

Prognoza temperatury powietrza na 21 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

wysoka dodatnia anomalia temperatury
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce. Wysokie wartości w sobotę na południu, wschodzie, centrum i południowym – wschodzie

Prognoza temperatury powietrza na 21 października 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

bardzo wysoka temperatura w kraju. Zawirowanie w pogodzie
Nawet 23-25 stopni w sobotę. Zawirowanie w pogodzie na koniec tygodnia

Mgły, zamglenia i lokalne burze

Noc z soboty na niedzielę przyniesie niżową pogodę. Prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast na południu, w centrum i na wschodzie opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Możliwa wysokość opadów na południu do 20 mm. Aczkolwiek na krańcach południowo-zachodnich możliwe burze. Z uwagi na prognozowaną dużą wilgotność powietrza i słabnącą prędkość wiatru, utworzą się silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność do 100-200 m. Będzie to noc znacznie chłodniejsza od tej z piątku na sobotę. Termometry pokażą od zaledwie 6°C na Suwalszczyźnie, około 10°C w centrum kraju do 14°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, z kierunków południowych.

Pogorszenie pogody i spadek temperatury od niedzieli

Od niedzieli czeka nas postępujące ochłodzenie w naszej części Europy. Dodatkowo przez kraj przejdzie płytki niż z układem frontów atmosferycznych. Na jego przedpolu i na froncie chłodnym możliwe są burze. Najbardziej prawdopodobne na południu, południowym – wschodzie i wschodzie naszego kraju. Wysokość opadów nie powinna przekroczyć 10-25 mm, dodatkowo możliwy grad do 1-1,5 cm. Dodatkowo w zasięgu burz porywy wiatru do 60-70 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 22 października 2023, 12 UTC dla europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze możliwe jak na październik. Zawirowanie w pogodzie
Niż i układ frontów atm. Chłodny front wypchnie ciepłe powietrze, możliwe burze w niedzielę. Najsilniejsze na południowym – wschodzie i wschodzie

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz