Wichura uderzyła w Polsce. Wiatr do 100 km/h. Cyklon Petar psuje pogodę w kraju i odcina prąd oraz sieje zniszczenia

Wichura pojawiła się w Polsce. Wiatr do 100 km/h na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wichura pojawiła się w naszej części Starego Kontynentu

Od kilku dni Polska znajduje się pod wpływem niżu barycznego o imieniu Petar, który ma rodowód śródziemnomorski i uległ gwałtownej cyklogenezie na obszarze naszego kraju. Towarzyszył mu układ frontów atmosferyczny, który spowodował duże opady i gwałtowne burze, które lokalnie przyczyniły się do powstania znacznych szkód. Na skutek obfitych opadów dochodziło do podtopień i powodzi błyskawicznych, a nawet gdzieniegdzie osuwisk ziemi. Burzom towarzyszyły silne, punktowo niszczące porywy wiatru, które przekraczały 100 km/h, powodując znaczne szkody materialne np. na wschodzie kraju. Padał również większy grad, którego średnica sięgała w superkomórkach burzowych do 4-7 cm. Niż baryczny z biegiem godzin kierował się dziś nad wody Morza Bałtyckiego, a po jego południowej stronie utrzymuje się spory poziomy gradient baryczny jak na lato.

W tylnej części niżu szerokim strumieniem postąpiła adwekcja znacznie chłodniejszej masy polarnej z wyższych szerokości geograficznych, dlatego w wielu regionach temperatury spadły o przeszło 10 stopni.. Szczególnie wietrzna i dynamiczna aura panuje na północy kraju, gdzie swoje robi bliskość cyklonu. Na skutek silnego wiatru dochodzi do szkód wiatrowych, przerw w dostawach prądu, łamania gałęzi i konarów. Na Morzu Bałtyckim występuje sztorm, który jest bardziej charakterystyczny dla jesieni i zimy niż lata.

Silny wiatr również we wtorek

Prognozy modeli numerycznych jasno sygnalizowały, że w poniedziałek i we wtorek najsilniejszy wiatr da się we znaki w północnej części Polski. Największe porywy wiatru są notowane na obszarze woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego, sięgając również Warmii i Mazur. Najsilniejszy wiatr mierzą wiatromierze wzdłuż wybrzeża polskiego, słabsze w głębi lądu.

Silna wichura w kraju. Groźna pogoda nad Polską

silna wichura w Polsce
Silna wichura w kraju. Wybrane dane ze stacji synoptycznych

Porywy sięgają nawet 100 km/h

W poniedziałek porywy wiatru sięgały na stacji w Darłowie do 100 km/h, natomiast w Kołobrzegu odnotowano 94 km/h, analogiczną maksymalną prędkość wiatru zmierzono w Dziwnowie. Warto dodać, że w związku z przechodzeniem wichury przez północną część naszego kraju, notowane są liczne szkody wiatrowe, które zmuszają energetyków i strażaków do usuwania skutków trudnej pogody. Modele prognozują, że jeszcze we wtorek wichura zaznaczy się w pasie północnym naszego kraju, powodując kolejne miejscowe zniszczenia i wyłączenia prądu. Na Bałtyku panować ma sztormowa pogoda, utrudniając żeglugę i wypoczynek.

Prognoza sytuacji barycznej na 8 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silna wichura nad Polską
Silna wichura nad Polską

Dziś w wielu regionach obserwowane są opady deszczu, dodatkowo na południu, południowym wschodzie, pojawiły się zjawiska burzowe. Aura w północnej części kraju jest bardziej charakterystyczna dla późnej jesieni, co więcej silny wiatr skutecznie obniża temperaturę powietrza i utrudnia wypoczynek na plażach Morza Bałtyckiego.

Prognozowane porywy wiatru na 8 sierpnia 2023, 7:00 czasu UTC dla Polski

wichura w kraju
Wichura utrzyma się jeszcze jutro na północy

Cyklon z południa Europy namieszał w pogodzie. Przyniósł silne ulewy, gwałtowne burze i wichurę na północy

Końcówka pierwszej dekady sierpnia rozczarowuje w pogodzie i panować ma niżowy wzór. Często zaznaczać mają się opady atmosferyczne i lokalne burze. Będziemy w wyjątkowo chłodnych masach powietrza jak na ostatni miesiąc meteorologicznego lata. Na wyższe temperatury w całym kraju będziemy musieli poczekać przynajmniej do najbliższego weekendu. Zanim to się stanie, to ponownie w tym sezonie letnim możliwe są opady śniegu wysoko w Tatrach, powodując przyrost pokrywy śnieżnej już najbliższej nocy.

Zobacz też: Bardzo silny sztorm na Bałtyku

Opady śniegu w górach i silny wiatr na północy

Nadchodząca noc zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, natomiast na południu i południowym wschodzie oraz nad morzem miejscami słabe burze. Możliwa wysokość opadów podczas burz nad morzem do 15 mm, natomiast na południu do 10 mm. Szczególnie wysoko w Tatrach opady śniegu, możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze kraju od 10°C do 12°C. Jednak w kotlinach górskich około 9°C, natomiast morzem około 14°C. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, ponadto na Pomorzu okresami silny do 45 km/h, jednak morzem silny i bardzo silny do 65 km/h.

Prognozy numerycznem że sięgnie porywach na ogół do 60 km/h. Silniej powieje na Pomorzu w porywach do 80 km/h. Natomiast nad samym morzem do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Szczególnie w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, jednak w Karpatach do 60 km/h. Podczas burz na południu i południowym wschodzie porywy do 65 km/h.

Fanipogody.pl