Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne załamanie pogody. Wichura >130 km/h, ulewy i burze. Cyklon Konstantyn wpłynie na pogodę w Polsce

Załamanie pogody. Wichury, ulewy i burze
Załamanie pogody. Ulewy, śnieżyce i burze

O bardzo głębokim cyklonie, który zbliża się do Europy z zachodu pisałem już wczoraj. Dziś Konstantyn dotarł nad północno zachodnie regiony kontynentu i przyniósł silne załamanie pogody. We wpisie przedstawię co obecnie dzieje się w pogodzie na zachodzie kontynentu oraz sprawdzimy, czy cyklon wpłynie na pogodę w Polsce.

Załamanie pogody na zachodzie. Silny cyklon atlantycki

Spójrzmy na aktualną mapę baryczną. Doskonale obrazuje to z jak głęboki cyklonem mamy obecnie do czynienia na północ od Wysp Brytyjskich.

Załamanie pogody. Głęboki cyklon Konstantyn
Załamanie pogody na zachodzie. Cyklon Konstantyn

Centrum cyklony wkracza właśnie nad Szkocję. Ciśnienie w centrum niżu spadło w okolice 950 hPa. To bardzo głęboki jak na nasz region Świata niż baryczny. W tym samym czasie na wschodzie kontynentu znajduje się wyż z ciśnieniem przekraczającym 1030 hPa. Ponad 80 hektopascali różnicy na przekroju kontynentu przekłada się oczywiście na bardzo wysoki kontrast ciśnienia. Przeczytaj: Silny mróz do -30 blisko Polski

Załamanie pogody. Wichura, ulewy i aktywne burze

Wyżej pisałem o silnym gradiencie barycznym. Izobary rozłożone są bardzo gęsto zwłaszcza w pobliżu cyklonu. Załamanie pogody niesie więc ze sobą silny wiatr. Oczywiście najmocniej wieje obecnie w regionie Wysp Brytyjskich.

Załamanie pogody. Silna wichura na Wyspach
Załamanie pogody. Silny wichura na Wyspach

Siła wiatru u wybrzeży Irlandii, czy Szkocji może przekraczać dziś 130 km/h. To już bardzo silna wichura, która z pewnością zaburzy choćby komunikację lotniczą w regionie. Załamanie pogody związane z cyklonem Konstantyn to nie tylko wiatr. Na zachodzie i północy w przeciągu najbliższej doby spadnie ponad 100mm opad na metr kwadratowy.

Załamanie pogody. Ulewy, śnieżyce i burze

Od śnieżycy w Norwegii, po silne opady konwekcyjne w Portugalii. Opady te spowodowane będą właśnie opisywanym tu niżem. Z środkowego wybrzeża Portugalii, do południowo zachodniej Norwegii jest ponad 2400 kilometrów odległości. Pokazuje to jak rozległe załamanie pogody niesie ze sobą bohater tego wpisu.

Cyklon Konstantyn wpłynie na pogodę w Polsce

Oczywiście tak głęboki niż wpłynie również na pogodę w naszym regionie. Już z początkiem tygodnia do Polski dotrze system frontów atmosferycznych związanych z opisywanym niżem. Załamanie pogody w Polsce oczywiście nie będzie tak silne jak dziś na zachodzie jednak pogoda w Polsce całkowitego spokoju nam w najbliższych dniach nie przyniesie. Poniżej prognoza opadów na najbliższe dni dla Polski.

Załamanie pogody nie będzie tak silne w Polsce

Podczas gdy na zachodzie zanotujemy potężne ulewy i burze, w Polsce nadchodzący tydzień przyniesie typową cyrkulację strefową. Front z kolejnymi strefami opadów przejdzie przez kraj już w niedzielę wieczór. Aktywny front wędrował będzie przez kraj w połowie tygodnia przynosząc sporo opadów i silny wiatr. Deszczowo również na koniec tygodnia. Ponieważ towarzyszyły nam będą temperatury dodatnie, to fronty przynosiły będą opady przede wszystkim deszczu. Przy czym zaznaczam, załamanie pogody tak silne jak na zachodzie Europy nam nie grozi. Dziś na stronie jeszcze pogoda długoterminowa na 16 dni. Zapraszam

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk