16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy w marcu. 200 cm śniegu w kilkadziesiąt godzin. Do tego silny mróz. Hokkaido zasypane

Atak zimy i śnieżyce w marcu Japonia

Niesamowite rzeczy dzieją się na japońskiej wyspie Hokkaido. Mieszkańcy wyspy zmagają się z potężnym atakiem zimy, śnieżycami i siarczystym mrozem. W skutek efektu jeziora na wyspę spadło nawet 2 metry świeżego śniegu w kilkadziesiąt godzin. Niesamowicie silny atak zimy w Japonii.

Atak zimy przyniósł 2 metry śniegu. Zobacz filmy

Mieszkańcy południowych wysp Japonii cieszą się dość ciepłą, wiosenną pogodą. Tymczasem na wyspie północnej, Hokkaido kilka dni temu obserwowaliśmy jeden z najsilniejszych ataków zimy tego sezonu. W regionie panuje duży kontrast termiczny. W związku z tym plus efektem jeziora przez Hokkaido przeszły silne śnieżyce.

Temperatura w Japonii. Olbrzymi kontrast termiczny

Patrząc na powyższą mapę widać z jak silnym kontrastem termicznym mamy do czynienia w Japonii. Podczas gdy na Hokkaido jest nawet -20 stopni, Japończycy z południa cieszą się dwucyfrową temperaturą na plusie. Prócz niskich temperatur nad Hokkaido przeszły silne śnieżyce. Niektóre regiony zmagały się z ekstremalnym atakiem zimy jeszcze w ubiegły weekend.

Powyższy film obrazuje idealnie jak silny atak zimy nawiedził wyspę. Prócz intensywnie padającego śniegu, na wyspie wiał bardzo silny wiatr. Dlatego też w wielu regionach przechodziły zawieje i zamiecie śnieżne. Wiele mniejszych miejscowości zostało praktycznie odciętych od świata. Japończycy są jednak bardzo dobrze zorganizowanym narodem. Służby drogowe dość szybko poradziły sobie z usuwanie nadmiaru śniegu. Dziś już wszystkie drogi na Hokkaido są przejezdne.

Ciekawym przypadkiem jest region Iwamizawa położony kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Sapporo. W związku z silnym efektem jeziora region został praktycznie zasypany śniegiem. Godne uwagi jest, że w przeciągu kilkudziesięciu godzin nad region spadło nawet 200 cm śniegu. Dobrze przeczytaliście, dwa metry śniegu. Bezsprzecznie to potężny atak zimy. Tak duże opady nie byłyby możliwe bez procesu wspomagającego. Tutaj katalizatorem tak silnych opadów był efekt jeziora. Bardzo chłodne masy powietrza, po nasunięciu się nad rozgrzane wody morskie ulegają szybkiej kondensacji. W związku z tym bardzo intensywnie powstają chmury kłębiaste o dużym wypiętrzeniu. Chmury te docierają nad ląd niosąc bardzo intensywne opady. W Polsce efekt jeziora występuje często na Pomorzu, a intensywne opady śniegu docierają między innymi do Trójmiasta.

To nie koniec zimy. Za kilka dni mróz znów uderzy w Hokkaido

Podczas gdy obecnie w regionie zima odpuściła, już za kilka dni temperatury na wyspie znów spadną i spodziewamy się kolejnych opadów śniegu. Dlatego też japońskie władze stawiają służby w najwyższy stan gotowości. Ze względu na nadchodzący kolejny atak zimy w najwyższej gotowości są nowoczesne pługi i odśnieżarki. Japońskie służby drogowe należą do jednych z najlepiej wyposażonych na Świecie.

Temperatura w Japonii, 6 marca 2021. Źródło: GFS wxcharts.com

Atak zimy w Japonii. Ponowne spadki temperatury

Kolejny atak zimy nadejdzie nad region w okolicach 6 marca, kiedy to mróz na Hokkaido znów zrobi się siarczysty. Temperatura na wyspie spadnie do nawet -20 stopni Celsjusza. Prócz mrozów nad wyspę powrócą opady śniegu. Prawdopodobnie już nie tak rekordowe jak te ostatnie nad Iwamizawą, jednak na wyspie przybędzie kolejnych kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Kończąc wpis, w Polsce również będziemy mieli do czynienia z delikatnym powiewem zimy. Już od 5 marca mróz zagości w większości regionów kraju. Lokalnie spadnie również śnieg. Nie będzie to z pewnością spektakularny atak zimy, lecz zima w Polsce nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.