Bomba chłodu powraca. Mróz -7 stopni w lipcu na południu! Upał 46 stopni na północy. Pogoda zaskakuje

Dawno nie używałem terminy „bomba chłodu”. Tym razem pogoda daje mi okazję wrócić do tego jakże modnego w ubiegłym sezonie zimowym zwrotu. Wszystko za sprawą niesamowitego kontrastu termicznego jaki panuje w Amerykach. O tym, że przez Amerykę Północną przetacza się silna fala upałów już wiemy. Pisałem zarówno o rekordzie temperatury maksymalnej w Kanadzie, jak i o śmiertelnej w skutkach fali upałów. Dzisiaj mam dla Was kolejną ciekawostkę z tamtego regionu Świata. Okazuje się, że podczas gdy mieszkańcy zachodniej Kanady i USA zmagają się z upałami, w Ameryce Południowej zapanował mróz. I wcale nie jest to przymrozek, a porządny mróz. Zapraszam na szczegóły tego ciekawego zjawiska pogodowego.

Zima w Ameryce Południowej. Mróz w Paragwaju

Ostatniego dnia czerwca, przed kilkoma dniami temperatura minimalna w Paragwaju wyniosła -7.6°C. To już całkiem solidny mróz. Tym bardziej, że my, mieszkańcy półkuli północnej przyzwyczajeni jesteśmy, że lipiec to bardziej upały. Tym bardziej Ameryka Południowa kojarzy nam się z wysoką wilgotnością powietrza, bardzo wysokimi temperaturami. Otóż nie. Pamiętajmy, że w czasie gdy u nas rozpoczyna się lato (umownie 21 czerwca), na półkuli południowej rozpoczyna się astronomiczna zima. Tak jest również w przypadku Ameryki Południowej. Źródło zestawienia ogimet.

Mróz. Pogoda daje się we znaki w Ameryce Południowej

Mróz w regionie jak widać jest czymś całkowicie normalnym. Również wczorajszej doby temperatury spadły poniżej zera. Jeszcze ciekawiej prezentuje się sytuacja w Brazylii. Tutaj podczas jednej doby kontrast termiczny na terytorium kraju sięga 40 stopni. Podczas, gdy w miasteczku Urubici na południu kraju temperatura spadła do -4 stopni, w Colinas na północy panował 36 stopniowy upał. To bardzo ciekawe zjawisko pogodowe. Tak silny kontrast termiczny na terenie jednego kraju to rzadkość. Nawet jeśli jest to kraj tak wielki jak Brazylia. Wszystko za sprawą „bomby chłodu”, która spłynęła w region centralny Ameryki Południowej. I to właśnie mróz w centralnej części kontynentu jest zadziwiający, ponieważ niskie temperatury na południu kontynentu są czymś zupełnie normalnym. Wczoraj na obszarach górskich południowo zachodniej Argentyny mróz sięgnął -14 stopni Celsjusza. Nie zapominajmy, że to właśnie na południu Ameryki Południowej znajduje się jedno z największych skupisk pingwinów 🙂 Sami zobaczcie pingwiny z argentyńskiej Patagonii.

Opisałem się o zimie w Ameryce Południowej, gdyż mi również z trudem przychodzi pogodzenie się z tym, że w lipcu w tej części Świata panuje mróz. Przyjmijmy to za fakt. Jednak jeśli zestawić to z temperaturami na północny kontynentu, a zwłaszcza z tym co dzieje się w pogodzie na zachodzie USA i Kanady, to zaczyna robić olbrzymie wrażenie. Okazuje się, że do czynienia mamy z kontrastem termicznych sięgających 60 stopni Celsjusza !

Pogoda. Potężna fala upałów na północy

O silnej fali upałów w Kanadzie i USA pisałem ostatnio dość sporo. Przypomnę tylko że na północnym zachodzie USA i w południowo zachodniej Kanadzie w ostatnich dniach doszło do historycznych rzeczy w pogodzie. Silny upał spowodowany kopułą ciepła przyniósł rekordy temperatury. Rekord temperatury maksymalnej dla Kanady pobity został aż o 5 stopni, a co ciekawsze, poprzedni rekord pochodził aż z 1931 roku.

Pogoda w USA. Silne upały

Rekordy temperatury padły również w wielu miastach USA, jak choćby Portland, Phoenix, czy Seattle. Pogoda w samej Kanadzie zebrała śmiertelne żniwo. Wg. oficjalnych danych w skutek trwającej fali upałów zginęło 130 osób. Szczęśliwie upał w regionie zelżał. Nadal jest gorąco, lecz już nie tak. Widzicie, że pogoda na Świecie potrafi zachwycać. Sześćdziesiąt stopni różnicy temperatury pomiędzy dwoma kontynentami. Czterdzieści stopni różnicy między miastami w jednym kraju. Są to rzeczy imponujące i pokazują również jak duże umiejętności dostosowywania się posiada organizm ludzki. Na zakończenie chciałbym zaprosić Was do świeżej pogody długoterminowej na cały lipiec 2021. We wpisie Arek przeanalizował dla Was najnowsze dane modeli długoterminowych dla Europy i Polski. Czy czeka nas silna fala upałów w lipcu? O tym również we wpisie. Zachęcam również do sprawdzania pogody godzinowej i długoterminowej dla miast. Wystarczy wpisać nazwę miasta w wyszukiwarkę poniżej.

[wm_weather_search]