Burze wystąpią we wschodniej połowie kraju w sobotę. Silne ulewy do 30 mm, miejscami grad i wiatr do 80 km/h. Gdzie jest burza 14.08.2021?

Burze. W sobotę zjawiska konwekcyjne są prawdopodobne w pasie od Podlasia przez wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po Małopolskę i Górny Śląsk. W czasie burz możliwe są opady burzowe do 10-30 mm.

Nieliczne wyładowania atmosferyczne wystąpiły podczas ubiegłej nocy na obszarze Polski

Podczas ubiegłej nocy lokalne burze pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku. Grzmiało również na Górnym Śląsku, a nad ranem również w Małopolsce. Było to jednak mało aktywne zjawiska burzowe, którym nie towarzyszyły silniejsze zjawiska. Oczekujemy w ciągu dnia wyższej aktywności burzowej.

Mapa za ostatnie 12 godzin przedstawiająca gdzie odnotowano wyładowania doziemne na obszarze Polski obraz obszarach przyległych

burze w nocy

W sobotę zjawiska burzowe będą bardziej intensywne, ale mocno rozproszone

Modele numeryczne prognozują, że w pierwszy dzień weekendu przez Polskę przemieszczać ma się zatoka niżowa i front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który ulegać ma okluzji. Centrum niżu o imieniu „KURT” znajdzie się nad południową Skandynawią. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że front będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru. Zwłaszcza nad wschodnią połową kraju zalegać ma cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze. Natomiast za frontem zacznie napływać chłodniejsza masa polarno morska.

Sytuacja synoptyczna, 14.08.2021, 12 UTC

burze w sobotę na obszarze Polski

Modele prognozują szczytową aktywność burzową wzdłuż frontu chłodnego oraz prawdopodobnej linii konwergencji wiatru, która nieco wyprzedzić może front atmosferyczny. Powietrze w zasięgu frontu będzie umiarkowanie wilgotne, charakteryzować ma się całkiem sporą energią dostępną drogą konwekcyjną, która przekraczać ma 1500-2000 J/kg. Oczekiwane są głównie pojedyncze komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się w klastry wielokomórkowe. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojedynczych superkomórek burzowych. Podczas burz powieje do 70-80 km/h, lokalnie możliwy grad. Główna aktywność burzowa zostanie osiągnięta w drugiej części dnia. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 15-30 mm. Pod wieczór burze zaczną opuszczać wschodnią połowę kraju.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

burzowa sobota

Burze będą w sobotę na ogół nieliczne. Mogą być związane z lokalnymi warunkami. Na przykład z orografią terenu. Szczególnie na obszarach podgórskich i górskich.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ W SOBOTĘ