Burze. W sobotę zjawiska konwekcyjne są prawdopodobne w pasie od Podlasia przez wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po Małopolskę i Górny Śląsk. W czasie burz możliwe są opady burzowe do 10-30 mm.
Nieliczne wyładowania atmosferyczne wystąpiły podczas ubiegłej nocy na obszarze Polski
Podczas ubiegłej nocy lokalne burze pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku. Grzmiało również na Górnym Śląsku, a nad ranem również w Małopolsce. Było to jednak mało aktywne zjawiska burzowe, którym nie towarzyszyły silniejsze zjawiska. Oczekujemy w ciągu dnia wyższej aktywności burzowej.
Mapa za ostatnie 12 godzin przedstawiająca gdzie odnotowano wyładowania doziemne na obszarze Polski obraz obszarach przyległych
W sobotę zjawiska burzowe będą bardziej intensywne, ale mocno rozproszone
Modele numeryczne prognozują, że w pierwszy dzień weekendu przez Polskę przemieszczać ma się zatoka niżowa i front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który ulegać ma okluzji. Centrum niżu o imieniu „KURT” znajdzie się nad południową Skandynawią. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że front będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru. Zwłaszcza nad wschodnią połową kraju zalegać ma cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze. Natomiast za frontem zacznie napływać chłodniejsza masa polarno morska.
Sytuacja synoptyczna, 14.08.2021, 12 UTC
Modele prognozują szczytową aktywność burzową wzdłuż frontu chłodnego oraz prawdopodobnej linii konwergencji wiatru, która nieco wyprzedzić może front atmosferyczny. Powietrze w zasięgu frontu będzie umiarkowanie wilgotne, charakteryzować ma się całkiem sporą energią dostępną drogą konwekcyjną, która przekraczać ma 1500-2000 J/kg. Oczekiwane są głównie pojedyncze komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się w klastry wielokomórkowe. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojedynczych superkomórek burzowych. Podczas burz powieje do 70-80 km/h, lokalnie możliwy grad. Główna aktywność burzowa zostanie osiągnięta w drugiej części dnia. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 15-30 mm. Pod wieczór burze zaczną opuszczać wschodnią połowę kraju.
Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)
Burze będą w sobotę na ogół nieliczne. Mogą być związane z lokalnymi warunkami. Na przykład z orografią terenu. Szczególnie na obszarach podgórskich i górskich.
AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE