Burze z gradem przechodzą nad Polską. Liczne wyładowania, silny wiatr, częste opady przelotne. Gdzie jest burza, 2 października 2022?

Burze z gradem przechodzą nad Polską. Występują liczne wyładowania, silny wiatr w zasięgu konwekcji, obserwowane są na zobrazowaniach radarach meteorologicznych rozproszone opady przelotne o charakterze konwekcyjnym, które przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowych i górnych warstwach troposfery na początku października.

Burze w świeżej masie za frontem nad Polską

Podczas ubiegłej doby i w nocy z soboty na niedzielę przemieszczał się przez Polskę front okluzji chłodnej. Dziś przeważający obszar naszego kraju znajduje się w znacznie chłodniejszej, wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego za frontem. Duża prędkość wiatru powodowana jest wzrostem gradientu ciśnienia między rozwijającym się na północnym wschodzie układem niżowym, a napierającym od południowego zachodu klinem wyżowym.

Już od godzin porannych obserwowaliśmy wzdłuż strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego rozwój konwekcji masowej za frontem zokludowanym, w wilgotnym powietrzu pochodzenia polarnego znad Atlantyku Północnego. Szczególnie dużo burz pojawiło się na wybrzeżu. Na skutek dziennej operacji słonecznej wzrósł pionowy gradient temperatury, co w bogatej wilgoć masie skutkowało rozwojem licznych struktur burzowych.

Konwekcja pojawiła się na przeważającym obszarze Polski. Najbardziej aktywna okazała się w drugiej części dnia, gdy to niestabilność była największa, co przyczyniło się do najsilniejszej rozbudowy pionowej chmur Cb.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 17:50, 2 października 2022 dobrze ukazuje zasięg struktur konwekcyjnych, na poniższej grafice widoczne są dodatkowo wyładowania atmosferyczne z najsilniej rozbudowanych w tym okresie komórek burzowych

Burze z gradem przechodzą nad Polską. Liczne wyładowania, silny wiatr, częste opady przelotne. Gdzie jest burza, 2 października 2022?
Burze w Polsce, 2 października w chłodnej masie za frontem

Dynamiczna pogoda w niedzielę nad Polską

W masie tej obserwowaliśmy dzisiaj zmienne zachmurzenie. Od małego aż po całkowite. Nad jednym obszarem potrafiło przejść nawet kilka struktur konwekcyjnych. Co skutkowało większą akumulacją opadów. Niektóre z burz w południowej części kraju wykazywały się umiarkowaną i wysoką aktywnością elektryczną jak na październik. Niektóre ze struktur konwekcyjnych były bardzo fotogeniczne, przynosiły efektowne wały szkwałowe, podwójne tęcze, a miejscami nawet chmury Mammatus.

Z uwagi na nisko położoną izotermę zero szczególnie na południu Polski, pojawiły się opady drobnego gradu. Z uwagi na panującą dużą różnice ciśnienia w naszej części Europy występowały silniejsze porywy wiatru z kierunków zachodnich. Szczególnie silne okazywały się w zasięgu konwekcji, sięgając aż 60-85 km/h. Pod koniec dnia wraz słabnącą insolacją słoneczną, rozpoczął się zanik komórek burzowych. Dziś pojawiły się rozproszone ośrodki burzowe, miejscami również pasma konwekcyjne, które przemieszczały się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze. Jednak w drugiej części najbliższego tygodnia czeka nas poprawa pogody i wzrost temperatury. O czym wspominamy w naszej najnowszej pogodzie długoterminowej na 16 dni.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w niedzielę na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung

Liczne burze nad Polską
Burze w Polsce

W nocy z niedzieli na poniedziałek burze głównie na północy, jutro kolejny dzień z konwekcją masową i silnym wiatrem. Dlatego, że docierać ma do nas chłodna i wilgotna masa powietrza

Kolejne opady i lokalne burze oraz wiatr o skali wichury. Wynikać ma to z dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżem znad zachodniej części Europy a niżem ze wschodu pojawią się w poniedziałek na przeważającym obszarze Polski. Bieżące położenie opadów i burz online.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Szczególnie nad morzem możliwe burze. Spodziewana wysokość opadów około 10 mm w Karpatach i do 15 mm na Pomorzu. Ponadto w Tatrach i Beskidach opady śniegu o wysokości lokalnie do 10 cm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 5°C, 7°C. Natomiast na terenach podgórskich i na Suwalszczyźnie, 8°C, 9°C Polsce centralnej do 10°C, 12°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr na ogół umiarkowany i porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem wiatr dość silny i silny, do 40 km/h, w porywach do 65 km/h. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 3.10.2022, 03Z według modelu ICON

chłodne powietrze w polsce
niska temperatura w Polsce, lecz bez przymrozków na nizinach

Fanipogody.pl