Burze. Dzisiaj nasza część Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu o imieniu „LUCIANO”, który znad Danii powoli przesuwał się będzie w kierunku południowej Szwecji. Od zachodu na wschód kraju przemieszczać się ma układ frontów atmosferycznych związany z tym układem niżowym. W ciepłym wycinku zaznaczy się również wewnątrzwycinkowa linia zbieżności wiatru, która wymusi rozwój chmur burzowych.
Burze o dużej sile już dziś
Co istotne przed frontem chłodnym z tendencją do powstania fal frontowych napływać ma z południowego zachodu ciepłe powietrze zwrotnikowe, za frontem wypierać je będzie chłodniejsza masa powietrza o cechach polarno morskich. Spodziewane są dziś groźne burze, które ponownie mogą spowodować duże szkody materialne. Termometry pokażą w regionie od 26°C do 29°C We wtorek natomiast będziemy w świeżej masie polarno morskiej, dlatego temperatury spadną. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 17°C do 20°C.
Obecnie burze obserwuje się na Ziemi Świętokrzyskiej. Zmierzają one na wschód, północny-wschód. Jest to aktywny elektrycznie klaster burzowy. Podstawowym zagrożeniem okazują się wyładowania atmosferyczne. Duże sumy opadowe są mało prawdopodobne z uwagi na stosunkowo dużą prędkość przemieszczania. Wyraźna intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych przypadnie na drugą część dnia.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 2 godziny dla Polski
Chmury burzowe są bardzo dobrze widoczne na zobrazowaniach satelitarnych. Tuż za strefą burzową obserwowane są rozpogodzenia, co wskazuje na spore prawdopodobieństwo silnego incydentu burzowego. Planetarna warstwa graniczna powinna zostać wystarczająco nagrzana, co spowoduje wzrost niestabilności, a pod wpływem wspomagania konwekcji utworzą się burze.
Sytuacja synoptyczna, 16.08.2021, 12 UTC
Wczorajsze zjawiska burzowe były mocno lokalne. Największa aktywność burzowa obserwowana była w powiatach na zachodzie, centrum i południu regionu. Burze przyjmowały postać niebezpiecznych superkomórek burzowych, miejscami struktur wielokomórkowych. W poniedziałek zjawiska burzowe pojawić powinny się na większym obszarze woj. lubelskiego.
Burze superkomórkowe, a nawet zorganizowany układ MCS
Burze, które pojawiły się rano na obszarze województwa lubelskiego mogą zmodyfikować warunki do rozwoju dziennej konwekcji. Modele numeryczne na poniedziałkowy dzień są mocno zróżnicowane. Wiele zależeć ma od skali i długości rozpogodzeń, jakie skutkować będą nagrzaniem planetarnej warstwy granicznej i wzrostem dziennej niestabilności.
Warunki panujące w troposferze będą prawdopodobnie sprzyjać dobrze zorganizowanym burzom. Oczekujemy rozwoju burz superkomórkowych, które mogą posiadać silne i trwałe mezocyklony. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych jest podwyższone.
Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
W czasie poniedziałkowych burz spodziewamy się opadów gradu o średnicy do 2-8 cm. Szczególnie duży grad spadnie z burz posiadających rotujący prąd wstępujący. Nie można całkowicie wykluczyć pojawienia się 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych. Wiatr w czasie burz do 80-110 km/h skutkując szkodami wiatrowymi.
Możliwa struktura bow echo na wschodzie kraju
Szczególnie intensywnych zjawisk burzowych oczekujemy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wtedy to nad regionem mogą pojawić się bardzo silne i dobrze zorganizowane burze.
Nie można wykluczyć, że wieczorem, bądź w pierwszej części nocy od zachodu, południowego-zachodu wkroczy mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Na danych radarowych możliwe jest pojawienie się groźnej sygnatury bow echo, jaka może wskazywać na duże prawdopodobieństwo gwałtownych, miejscami niszczących porywów wiatru powyżej 100-120 km/h.
Dynamiczna może być cała noc z poniedziałku na wtorek. Jednak największa aktywność burzowa ma zostać osiągnięta w pierwszej części nocy. Prognozy numeryczne wskazują na conajmniej 3 strefy burzowe na obszarze woj. lubelskiego wędrujące z zachodu na wschód, północny-wschód. Miejscami na krańcach wschodnich grzmieć może do godzin porannych we wtorek.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC