Gwałtowne burze pojawią się w czwartek nad Polską. Wystąpią opady gradu do 3 cm, wiatr powyżej 100 km/h, a nawet tornada. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze 12 maja 2022.
Gwałtowne burze pojawią się w czwartek nad Polską
Już w czwartek na północy kraju zaznaczał się pofalowany front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Zjawiska burzowe rozwijały się wzdłuż zafalowanego frontu chłodnego. Dodatkowo wczoraj wzdłuż meandrującego prądu strumieniowego, doszło do rozwoju lepiej wyrażonej zatoki niżowej. Front atmosferyczny zbudowany na dużym kontraście termicznym wypiera cieplejszą masę, które napłynęło do nas z południowego-zachodu. Tuż za frontem spływa chłodniejsze i stabilniejsze powietrze polarne.
Sytuacja synoptyczna na 12.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Gwałtowne burze dadzą się we znaki. Możliwe superkomórki burzowe, a nawet układy liniowe
Tuż przed nacierającym od północnego-zachodu frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym obserwowana będzie silna operacja słoneczna. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną do 1300-2000 J/kg. Ponadto na obszar podwyższonej chwiejności termodynamicznej, nałoży się istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza, który związany będzie z obecnością prądu strumieniowego. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km (DLS 0-6 km) wyniesie do 20-25 m/s. Sam LLS (0-1 km), aż do około 10-12 m/s, natomiast kierunkowych (SRH 0-3 km) do 150-300 m2/s2. Na skutek dynamicznych wymuszeń w obrębie frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Dojdzie do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji, która może być dziś bardzo dobrze zorganizowana. Warunki w troposferze, a zwłaszcza nasilony poziomy przepływ mas powietrza i duże pionowe uskoki wiatru wpłyną korzystnie na szybką organizacje groźnych burz.
Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)
Niewykluczone jest uformowanie się układu burzowego w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego propagującego na wschód. Rozwój pierwszych burz może zajść już przed południem. Jednak to właśnie w godzinach po południowych powinniśmy spodziewać się najgroźniejszych zjawisk o charakterze konwekcyjnym. Burze potrafią być bardzo punktowym zjawiskiem i mogą nie objąć wszystkich powiatów danego regionu.
Zjawiska konwekcyjne dadzą się we znaki. Wiatr powyżej 100 km/h, gradobicia, a nawet lokalne trąby powietrzne w sprzyjających warunkach
Podstawowym zagrożeniem związanym z oddziaływaniem konwekcji okażą się silne, miejscami bardzo silne i powodujący szkody porywy wiatru do około 100-115 km/h. Z uwagi na umiarkowaną/dużą chwiejność termodynamiczną. Wzmożony przepływ mas powietrza, istotnie podwyższone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru. Nie wykluczamy rozwoju burz zawierających rotujące prądy wstępujące, czyli superkomórek burzowych. Gwałtowne burze mogą lokalnie prowadzić do dużych szkód.
Prognoza burzowa na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Warunki w troposferze mogą okazać się na tyle korzystne, iż nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych trąb powietrznych, za które odpowiedzialne będą superkomórki burzowe. Zwłaszcza w woj. lubelskim i podkarpackim. Opady gradu mogą osiągnąć średnice do około 2-4 cm. Podczas gwałtownych burz akumulacja opadów sięgnąć może do 30-40 mm. Najgroźniejszych burz spodziewamy się dziś we wschodniej połowie kraju, ale lokalnie mogą wystąpić również w centrum i na południu, przybierając formę burz z rotującymi prądami wstępującymi, jak i też mając cechy typowe dla układów w formie liniowej z potencjałem do generowania silnych, punktowo niszczących porywów wiatru.
Burze o mniejszym natężeniu rozwijają się od godzin porannych. Większa aktywność burzowa przypadnie na godziny około południowe i popołudnie. Wieczorem, bądź w pierwszej części nocy zjawiska o charakterze konwekcyjnym powinny opuścić naszą wschodnią granice państwową. Niewykluczone, że największa aktywność burzowa będzie obserwowana po wyjściu burz do naszych wschodnich sąsiadów.
Należy pamiętać, że gwałtowne burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego też należy na bieżąco śledzić niebo i zobrazowania radarowe i detektory wyładowań, które są dostępne tutaj.
(fot. ilustracyjne. Fani Pogody, przykład superkomórki burzowej typu HP z 15.08.2021 r. koło Lublina).
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC