Burze znów pojawią się nad Polską. Dynamiczna niżowa pogoda w piątek

Burze pojawią się 31 marca 2023 r. nad Polską. Dynamiczna pogoda niżowa w ostatnich dniach mijającego miesiąca.

Burze pojawią się w piątek nad Polską

W ostatni dzień marca pogodę w kraju kształtować ma rozległy obszar obniżonego ciśnienia znad zachodnich rejonów kontynentu europejskiego. Dziś w naszej części Europy dojdzie do utworzenia się płytkiego niżu z centrum nad północną Polską. Co istotne od zachodu po wschód rozciągać się będzie front zokludowany. Stanowi on granice pomiędzy cieplejszym powietrzem na południu kraju od chłodniejszego polarnego morskiego na północy.

Prognoza sytuacji barycznej na 31 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

pole niżowe
Niżowa pogoda na koniec marca. Wpływ cyrkulacji strefowej

W piątek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zdarzą się przelotne opady deszczu, w wielu regionach również burze. Spodziewana wysokość opadu lokalnie do 5-15 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 7°C na Podkarpaciu, około 9°C lokalnie nad morzem i od 11°C do 15°C na pozostałym obszarze. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, porywisty, na ogół południowo-zachodni. Miejscami porywy wiatru do 60 km/h, wysoko w górach do 70 km/h.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 31 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska konwekcyjne
Konwekcyjne opady nad Polską

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 31 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Wystąpią lokalne burze

Burze pojawią się w drugiej części dnia

Warunki do rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji okażą się słabsze niż wczoraj, ale wystarczające do wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Chwiejność termodynamiczna sięgnie do 200-300 J/kg. Burze mogą rozwinąć się już w godzinach popołudniowych. Przewiduje się największą aktywność konwekcją od 15 do 18. Po zachodzie słońca obserwowany będzie spadek aktywności aktywności. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie do 10-15 m/s, natomiast w warstwie 0-1 km, około 12-15 m/s. Pojawią się pojedyncze komórki burzowe, a nawet większe klastry wielokomórkowe. Niewykluczone są struktury liniowe. Zjawiska burzowe przemieszczać mają się na wschód, z lekkim odchyleniem na północny wschód.

Zobacz też: Upał 31-33 stopni na południu na krótki czas. Temperatura spadnie ponad 25 stopni. Nadciąga potężne ochłodzenie

Prognoza burzowa na piątek, 31 marca 2023 według ESSL dla Europy

burze dziś nad Polską
Burze w Polsce, 31 marca 2023 r.

Prognoza burzowa na 31 marca 2023 r. według Szymona Walczakiewicza z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

lowcyburz.pl prognoza
Burze w Polsce, 31 marca 2023. Prognoza Polscy Łowcy burz – Skywarn Polska

Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz okażą się ulewne opady deszczu, miejscami drobny grad. Dodatkowo wzrośnie prędkość wiatru w zasięgu konwekcji do 50-70 km/h. Pod wieczór i w pierwszej części nocy chmury burzowe zaczną zanikać.

Zalecamy śledzić na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl