Burze nie odpuszczają. Pojawią się w czwartek nad Polską. Ulewy do 15-20 mm, wiatr do 85 km/h

Burze są prognozowane w czwartek nad Polską. Będą opady do 20 mm, grad i silny wiatr do 85 km/h.

Burze i silny wiatr dziś w Polsce

Warto również wspomnieć o silnym wietrze, który związany będzie nie tylko z konwekcją, ale różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem. W czwartek na północy kraju prędkość wiatru w porywach osiągnie 70-85 km/h. Głównie z sektora zachodniego i północno-zachodniego.

Porywy wiatru prognozowane na okres od 26.05.2022, 00Z do 26.05.2022, 20 UTC według modelu ICON

Burze nie odpuszczają. Pojawią się w czwartek nad Polską. Ulewy do 15-20 mm, wiatr do 85 km/h

Niżowa pogoda dziś w Polsce

Pozostajemy w zasięgu aktywnej cyrkulacji zachodniej, która charakteryzuje się częstą wędrówką zatok, frontów atmosferycznych przez nasz kraj. Warunki pogodowe są dlatego zmienne. Okresami niże i fronty przegradzane są przejściowymi klinami wyżowymi, bądź wędrownymi układami wysokiego ciśnienia. Dziś jesteśmy pomiędzy wyżem znad Atlantyku a układem niżowym ulokowanym na północy Starego Kontynentu. W północnej części naszego kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej i frontu atmosferycznego. Burze można śledzić na bieżąco na radarach i detektorach, gdyż charakteryzują się dużą lokalnością.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze polska, 26 maja 2022

Przed frontem zalegać ma wilgotna i niestabilna i nieco cieplejsza masa powietrza. Za frontem płynąć ma chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Jedynie na południu zaznaczy się skraj wyżu Adreas, dlatego tam warunki pogodowe będą mniej dynamiczne.

Prognozowana sytuacja baryczna na 26.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

front chłodny i zatoka niżowa

Burze będą dużo słabsze niż wczorajsze

Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie dziś niższa niż wczoraj. Przeważnie nie przekroczy 300-500 J/kg. Chmury Cumulonimbus formować mają się w środowisku istotnie nasilonego poziomego przepływu mas powietrza i podwyższonego pionowego ścinania wiatru. W tych warunkach tworzyć mają się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Pęd powietrza z wyższych wysokości będzie mieć tendencje do schodzenia ku ziemi. Porywy związane w obrębie konwekcji sięgnąć mogą około 75-80 km/h. Najsilniejsze zdarzyć mogą się w północno-wschodniej części kraju. Ponadto pojawią się opady o możliwej akumulacji do 15-20 mm. Istnieje pewne prawdopodobieństwo utworzenia się mini-superkomórek burzowych. W dzisiejszych warunkach możliwy jest rozwój lokalnych zalążków trąb powietrznych u podstawy chmur Cumulonimbus. Pierwsze burze uformować mogą się już w godzinach przedpołudniowych, szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w godzinach popołudniowych. Burze zaczną zanikać wieczorem i w pierwszej części nocy. Przemieszczać mają się na ogół w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung.org

burze nad Polską, 25.05.2022

Słabe burze możliwe będą tylko początkowo w godzinach nocnych na odsuwającym się froncie okluzji. Za frontem będzie napływać stabilna masa powietrza, więc pomimo dobrych warunków kinematycznych na północy kraju, burze nie będą występować.

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)